#1
Witam, na początek chciałbym się przywitać bo jestem tu nowy Smile więc do rzeczy, mianowicie właśnie zakupiłem zestaw startowy do mrówek, trochę poczytałem ale jak wiadomo nie jest to popularne hobby więc za dużo informacji nie uzyskałem. Stąd moje pytania (na pewno gdy dostanę moje mrowki będzie ich więcej). Jakie gatunek mrówek na początek polecacie? Wiem, że powinny mieć odpowiednią wilgotność oraz temperaturę, rozumiem że higrometr to rzecz niezbędna. Jakieś maty grzewcze pod formikarium? Doczytałem się też że w ogresie zimowym mrowki "zapadają w hibernacje", jak w tym okresie wygląda hodowla i jak ogólnie wygląda hibernacja mrówek? Czytałem że messor barbarus są dość "łatwymi w obsłudze" gatunkiem na początek,ale napotkałem też na sprzeczne informacje tzn. z jednej strony że są sucholubne a z drugiej że wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie do 70%. Z góry przepraszam jeżeli moje pytania są amatorskie, ale tak jak wspominałem, dopiero zaczynam moją przygodę z mrówkami i chciałbym popełnić jak najmniej błędów. Pozdrawiam
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Cześć, witamy w hobby Smile
Na większość z Twoich pytań odpowiedź możesz znaleźć w Kompendium Wiedzy autorstwa Dany: https://www.wiki.mrowki.ovh/index.php?ti...ium_wiedzy

Higrometr prawdę mówiąc jest zbędny dla większości gatunków. Sondy nie da się włożyć do gniazda, a nawet jeśli się da - mrówki szybko go zapchają, a do tego tanie higrometry po dłuższym pobycie w wilgotności 70+% zaczynają nabierać odchyłu od rzeczywistości. Ja nie mierzę wilgotności w gnieździe żadnym higrometrem - obserwuję zachowanie mrówek, jeśli gdzieś w gnieździe jest skroplona woda, to mają na pewno wystarczająco wilgotno, jeśli tulą się do nawadniania/siedzą w wężyku, to najpewniej mają za sucho.
Wilgotnością nie trzeba się tak naprawdę aż tak przejmować. Sklepy wypisują dość wąskie zakresy wilgotności gniazd i aren, ale te dane można wyrzucić do kosza. Moje mrówki mają areny jak najsuchsze, z otwartą górą, aby zapewnić dobrą wentylację. Kolonie mieszkające w gniazdach powinny być na tyle duże, że same sobie większość nawadniania zapewniają poprzez picie wody z próbówki udostępnionej na arenie. A małe (<100 robotnic) kolonie powinny mieszkać w próbówkach, w których nawadnianie jest całkowicie automatyczne Smile Tak przygotowana próbówka podpięta wężykiem do areny/położona na arenie to najlepsze gniazdo dla małych kolonii: http://www.myrmeblog.pl/myrmeporadnik-i-...la-mrowek/
Wolę kable niż maty. Łatwiej utworzyć w gniazdach strefy grzane i niegrzane (najlepiej zapewniać gradient ciepła).
Hibernacja w przypadku rodzimych gatunków jest dość prosta - mrówki wrzucamy na 2-3 miesiące do lodówki Wink Także zanim wybierzesz gatunek upewnij się, że nikt z domowników nie ma nic przeciwko mrówkom w lodówce. Gatunki południowoeuropejskie (jak Messor) zimuje się w temperaturze ok. 10-15 C, aczkolwiek mocno grzane kolonie akceptują wyłączenie grzania jako zimowy spadek temperatury.

Messor są dobrym gatunkiem na start, w tej chwili pojawiają się pierwsze małe kolonie z królowych z 2022 roku. Fajnie jest obserwować rozwój kolonii od zera, od samotnej królowej, ale królowe Messor źle znoszą częste obserwacje - a wiem, jak to jest mieć pierwsze mrówki, na pewno się nie powstrzymasz od zerkania Big Grin Messor dzięki jedzeniu ziaren są odporne na błędy w karmieniu, wystarczy, że mają trochę nasion w gnieździe i z głodu nie umrą, do tego są mocno polimorficzne i nie są zbyt zdolne w kwestii ucieczek. To dobra kombinacja cech na pierwszy gatunek. Z krajowych gatunków polecam nic nie kupować, poczekać do początku sezonu i złapać Tetramorium, Formica lub Lasius - co wpadnie w ręce, to hoduj Smile

Jaki zestaw startowy kupiłeś? Co zawiera?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Kupiłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/duze-formikari...8777859858 ale tera widzę że trochę za duże? Napisałem do sprzedawcy żeby się wstrzymał narazie z wysyłką, na szczęście jeszcze nie zostało wysłane. Ale na początek mogę oddzielić arenę od gniazda zasuwkami dołączonymi do zestawu. Chciałbym zacząć właśnie od samej królowej, lub ewentualnie od królowej z kilkoma robotnicami lecz bardziej skłaniam się ku pierwszej opcji. Mogę podłączyć probówkę do areny wężykiem ale mam pytanie, jeżeli na początek królowa (lub królowa z małą kolonia) będzie tam mieszkać, w jaki sposób wymienić tam wodę? Jeżeli kupię tylko królowe, po jakim czasie złoży ona jaja? I jeszcze co do grzania, mówisz że używasz kabli, masz może jakieś zdjęcie jak to u ciebie wygląda?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Jeśli uda Ci się cofnąć to zamówienie, to będzie super, bo jeśli dziś kupisz startującą kolonię, to takie formikarium przyda Ci się za rok Big Grin Mrówki lubią mieć ciasno w gnieździe, a ten konkretny typ gniazda cierpi na kiepskie trzymanie wody, więc podwójnie nie nalezy do niego wpuszczać przedwcześnie kolonii. Nawet przy poprawnym używaniu zasuwek kolonia powinna być w stanie wypełnić luźno pierwszą dostępną komorę w momencie wpuszczania. Do tego arena jest dość mała w porównaniu do gniazda.
Co do grzania to kładę po prostu kabel wzdłuż krawędzi gniazda i obserwuję - jeśli mrówki lgną do ciepła, to nakładam gniazdo częściowo na kabel.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Dzięki wielkie za pomoc, mówisz że ten typ gniazda kiepsko trzyma wodę, jaki typ gniazda polecasz? Jakie powinny być proporcje areny do gniazda?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Fajnie prezentują się gniazda korkowe, np. z Anthillshop - mam te największe i się sprawdzają, wodę trzymają aż za dobrze Big Grin Dla Messor jednak korkowe gniazda są słabym wyborem, dla nich lepsze są gniazda ziemne lub akrylowe. One by sobie poradziły w formikarium, jakie zamówiłeś, tylko przy pełnym użyciu gniazda arena będzie pełna mrówek :p Moje kolonie gniazdujące w gniazdach 20x20x2 cm mają areny 30x30x15 cm.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
(17 Sty 2023, 17:42)Kowal napisał(a): Jeśli uda Ci się cofnąć to zamówienie, to będzie super, bo jeśli dziś kupisz startującą kolonię, to takie formikarium przyda Ci się za rok Big Grin Mrówki lubią mieć ciasno w gnieździe, a ten konkretny typ gniazda cierpi na kiepskie trzymanie wody, więc podwójnie nie nalezy do niego wpuszczać przedwcześnie kolonii. Nawet przy poprawnym używaniu zasuwek kolonia powinna być w stanie wypełnić luźno pierwszą dostępną komorę w momencie wpuszczania.  Do tego arena jest dość mała w porównaniu do gniazda.
Co do grzania to kładę po prostu kabel wzdłuż krawędzi gniazda i obserwuję - jeśli mrówki lgną do ciepła, to nakładam gniazdo częściowo na kabel.

Moje camponotus barbaricus najwidoczniej nie lubią mieć ciasno w gnieździe :O. Kolonia nie liczyła więcej jak 10 robotnic i przeniosła się z probówki daleko daleko aż na sam dół pod kamyki wulkaniczne, które miały stanowić warstwę drenażową. 

Krążą opinie, że jak się da za duże formikarium dla małej kolonii mrówek to wymrze. Moja jednak najwidoczniej lubi dużą przestrzeń, nauczyły się gdzie stoją karmniki i sobie radzą mimo tego, że droga do pokarmu dla nich to jakieś dobre 70cm lekko zaniżając. Królowa natomiast siedzi w suchym bo dzisiaj przez szybkę ją zauważyłem co bardzo rzadko się zdarza. Mrówki niby przez większość czasu siędzą w kupie ale jak przychodzi pora aktywności to po dwie - trzy wychodzą na zwiady zapuszczając się bardzo daleko od gniazda. 

Jeśli chodzi o messor barbaricus to szczerze odradzam gniazda korkowego z kilku względów:

1. Te mrówki z natury spichlerzują czyli wyznaczają sobie komory w gnieździe do których znoszą ziarna (takie spichlerze) i nie jestem pewien czy białka w postaci owadów też nie będą znosić do gniazda. Co za tym idzie podlany korek + ziarna = bardzo duża szansa na to, że prędzej czy później rozwinie się tam pleśń i roztocza.
2. Korek jest dość drogi i trzeba go wyparzać kilka razy żeby pozbyć się ewentualnych chemikaliów w nim zawartych.
3. Korek bardzo brudzi arenę kiedy mrówki dłubią w korku to jego okruchy lądują na arenie.

Dla messor barbarus polecał bym gniazdo akrylowe z gąbeczką. Nie wiem czy na polskim rynku sprzedają gniazda modułowe ale warto by było rozejrzeć się za taką opcją bo jest to świetny kompromis mrówki na początku miały by ciasno a wraz z rozwojem kolonii nie trzeba jej przenosić tylko podpiąć sobie kolejny moduł gniazda. Natomiast co do wielkości areny to sądzę, że im większa tym lepiej.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Początek Camponotus Fedtschenkoi Łukasz1988 3 132 27 Lis 2023, 15:34
Ostatni post: Łukasz1988
  początek hodowli poreb7 3 3,255 28 Kwi 2021, 20:10
Ostatni post: Kowal
  Jak ogrzewać próbówkę z mrówkami korek 0 2,231 27 Gru 2019, 17:41
Ostatni post: korek

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości