#1
Witam, wyciąłem dziurki pod wężyk 8mm średnicy z tym, że w samym środku będzie 6mm miejsca (2mm guma wężyka). Czy będzie to wystarczająco dla mrówek camponotus barbaricus? Dadzą radę przejść dwie na raz czy będą się blokować? Takich wejść planuję zrobić 4 ale w dużym formikarium.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Dla królowej przeciśnięcie się przez tak ciasny wężyk może być problemem. Nie sprawdziłem tego w praktyce, tylko podejrzewam, że taki rozmiar mrówki może mieć problem z poruszaniem się w ciasnocie na dłuższy dystans. Wężyk 10 mm (średnica wewnętrzna 8 mm) powinien wystarczyć, Camponotus ligniperda jest w stanie przez taki przejść - to już sprawdzałem.
BTW polecam robić otwory nieznacznie mniejsze niż średnica zewnętrzna wężyka, ja robię 9,5 mm pod wężyki 10 mm - siedzą pewnie i sztywno.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
(07 Gru 2022, 19:39)Kowal napisał(a): Dla królowej przeciśnięcie się przez tak ciasny wężyk może być problemem. Nie sprawdziłem tego w praktyce, tylko podejrzewam, że taki rozmiar mrówki może mieć problem z poruszaniem się w ciasnocie na dłuższy dystans. Wężyk 10 mm (średnica wewnętrzna 8 mm) powinien wystarczyć, Camponotus ligniperda jest w stanie przez taki przejść - to już sprawdzałem.
BTW polecam robić otwory nieznacznie mniejsze niż średnica zewnętrzna wężyka, ja robię 9,5 mm pod wężyki 10 mm - siedzą pewnie i sztywno.

Te wężyki mają tylko służyć do przechodzenia mrówek z gniazda na drugą arenę. Nie wiem jak z majorami i nie bardzo mam czym poszerzyć te otwory a wężyki musiał bym nowe kupować. Może starczą? Może wymienię później na większe jeśli będzie tłok.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
[Obrazek: 1670521178624.jpg]
[Obrazek: 1670521221261.jpg]
Dobra jednak nie będzie kompromisów Tongue 12mm rurki dane, formikarium niedługo już będzie złożone.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poczwarki dla L. emarginatus od L. niger spirit 5 2,319 25 Lis 2023, 23:01
Ostatni post: Poncyriusz
  Rośliny dla grzybiarek Tigros 1 154 03 Kwi 2023, 21:28
Ostatni post: Revan
  Owady dla mrówek aktywnych nocą mistrzou 1 1,269 05 Gru 2022, 18:44
Ostatni post: Kowal
  Jak oszacować zapotrzebowanie żywieniowe kolonii mrówek mistrzou 3 1,440 25 Lis 2022, 02:23
Ostatni post: Kowal
  Wielkość kolonii Mikołaj 5 2,363 23 Sty 2021, 10:55
Ostatni post: Mikołaj

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości