#1
Witam, zastanawiam się jakie owady mogę podać dla mrówek camponotus barbaricus. Te mrówki podobno lubią pająki. 

Znalazłem do kupienia suszone larwy jedwabnika. Może polubią takie coś to owad nocny.

Co polecacie? Czy znacie jakieś pająkowate owady do kupienia?

Na razie na mojej liście są:

- suszone larwy jedwabnika
- drewnojad
- krew suszona
- suszone larwy much
- ochotka liofilizowana
- miód (spadziowy)

I pytanie o ByFormica Sunburst Nektar - co to właściwie jest? Podobno mrówki to uwielbiają i jak to się stosuje to już się nie podaje miodu dla mrówek.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Mrówki radzą sobie kiepsko z pokarmem suszonym. Robotnice nie są w stanie przyjąć żadnego pokarmu stałego, co najwyżej mogą pokruszyć takie suszone owady i przynieść larwom, ale o trofalaksyjnym karmieniu larw przy suszonym pokarmie nie ma mowy. Do tego, żeby mrówka przyniosła coś w żołądku społecznym musi być w stanie to najpierw skonsumować. Zdecydowanie należy posiadać owady niesuszone - można kupić karmówkę i ją zamrozić w zamkniętym pojemniku. Ja tak trzymam trzy gatunki karaczanów, świerszcze i drewnojady.
Co do krwi suszonej - sam nigdy nie użyłem, podobnie jak niesławnego pokarmu podstawowego czy pyłku pszczelego, moim zdaniem to zwykły badziew dorzucany jako zabieg marketingowy - sprzedaż czegoś zbędnego/dorzucenie jako gratisu czegoś bezwartościowego, ale obdarowany cieszy się, że dostał gratis. Miód spadziowy jest super, sam stosuję, a dla kolonii wypijających już całe poidełka - woda z cukrem, bo taniej.
Mrówki nocne nie wymagają owadów nocnych do karmienia.

ByFormica Sunburst Nectar to droga woda z cukrem i barwnikiem.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poczwarki dla L. emarginatus od L. niger spirit 5 2,319 25 Lis 2023, 23:01
Ostatni post: Poncyriusz
  Rośliny dla grzybiarek Tigros 1 154 03 Kwi 2023, 21:28
Ostatni post: Revan
  Owady karmowe - czas przez jaki mogą leżeć na arenie mistrzou 4 1,318 26 Gru 2022, 21:28
Ostatni post: mistrzou
  Wielkość wężyków dla mrówek mistrzou 3 1,438 08 Gru 2022, 19:47
Ostatni post: mistrzou
  Jak oszacować zapotrzebowanie żywieniowe kolonii mrówek mistrzou 3 1,430 25 Lis 2022, 02:23
Ostatni post: Kowal

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości