#1
Witam, przymierzam się do zbudowania formikarium dla componotus barbaricus i mam sporo pytań na które mam nadzieję mi odpowiecie.

I. Pytania odnośnie korka na gniazdo :

1. Czym różni się korek w rolkach od płyt korkowych? Jaki korek pod gniazdo wybrać, gruboziarnisty, drobnoziarnisty? Czym się kierować przy wyborze? Czy korek z warstwą samoprzylepną się nada by przykleić do szybki czy lepiej bez? Korki w rolkach są tańsze i jest ich więcej natomiast płyty korkowe są sprzedawane w ustandaryzowanym wymiarze więc skąd ta znacząca różnica w cenie?

2. Czy i jak bardzo istotne jest moczenie i i całkowite suszenie korka przed zamontowaniem do formikarium?

3. Korek 10mm, 12mm a może jeszcze grubszy?

4. Jak wydrążyć tunele w korku dla mrówek? Jak mają wyglądać? A może wydrążyć tylko dwie komory podzielić na część suchą i wilgotną i pozwolić mrówkom drążyć w korku? 

5. Czy w korku drobnoziarnistym o dużej gęstości mrówki będą miały większy problem z drążeniem niż w korku gruboziarnistym?

6. Czy gdy wystawię na arenę poidełko 20ml z wodą to mrówki będą z niego same nawadniać gniazdo? Czy nadal będę musiał nawadniać wilgotną część? 

II. Pytania odnośnie formikarium :

7. Czy ścianki z plexi nadadzą się do formikarium?

8. Czy stworzenie zasuwanych zasłon na gniazdo to dobry pomysł?

III. Pytania odnośnie sprzętu :

9. Czy inwestycja w termostat do terrarium w celu utrzymania stałej temperatury w formikarium to dobry pomysł?

10. Gdzie dokładnie umieścić sondę higrometru by kontrolować wilgotność? W wilgotnej części gniazda, na arenie? A może najlepiej w obu miejscach?

IV. Pytania odnośnie mrówek

10. Camponotus barbaricus żywią się głównie miodem i owadami, preferują dietę wysokobiałkową. Jaki konkretnie miód polecacie stosować dla tego gatunku oraz jakie owady ten gatunek lubi najbardziej? 

11. Czy nakuwanie owadów na pineski tak by mrówki nie mogły znosić ich do gniazda korkowego w celu zapobiegania rozwoju pleśni ma sens? Jak chronić korek przed pleśnią?

12. Czy Camponotus barbaricus będą w stanie przegryźć 5cm deskę? Moje formikarium zamierzam zrobić prostokątne i w środku niego umieścić termostat, który znajdował by się w strefie niedostępnej dla mrówek. Gniazdo mrówek znajdowało by się w korku, który przyciskany był by do ścianki formikarium 5cm deską, więc bezpośrednio za korkiem w gnieździe znajdowała by się deska lub jakaś drewniana płyta. 

13. Czy deska może być zaimpregnowana? Czy drewno stykające się z gniazdem mrówek powinno być naturalne nie impregnowane tylko wygładzone papierem ściernym?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i jeśli ktoś posiada Camponotus barbaricus to proszę napisać kilka porad jak zacząć z tym gatunkiem.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Odpowiem na część pytań, zaczynając od informacji, że Camponotus barbaricus w naturze gniazdują w ziemi, więc korek to średni wybór dla nich - ale powinny sobie poradzić.

2. Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie. Sam gniazd korkowych/korku na gniazdo nie moczę, robiłem to tylko raz, gdy konkretny producent mi to zalecił - jego korek o pleśniał bardzo łatwo i musiał się wypleśnieć. Z innych sklepów takiego problemu nie miałem, podobnie z dylatacją korkową z Castoramy i korkiem ze sklepu modelarskiego - także wydaje mi się, że to problem u tego konkretnego producenta, że korek u niego zostaje zarażony jakimiś zarodnikami i potem wymaga moczenia.
3. Dla tak dużych mrówek 10 mm to za mało. 12 mm będzie OK, choć też dość mało.
4. To zależy wyłącznie od Twoich preferencji.
5. Gruboziarnisty jest uznawany za lepszy.
6. Tak. Mam trzy kolonie w gniazdach korkowych (Anthillshop) i każda z nich sobie sama nawadnia gniazdo z próbówki leżącej na arenie, ja nie dolewam ani kropli w sezonie. Czasem w czasie zimowania dolewam parę kropel. W zależności od tego, jak zabudowane jest gniazdo (a korkowe powinno być zabezpieczone od każdej strony, jeśli jest wolnostojące) gniazdo będzie odparowywać tę wodę w różnym tempie, więc być może trzeba będzie im od czasu do czasu nieco nakapać.
7. Tak, ale powinny być mocno sklejone ze sobą. Plexi odkształca się pod wpływem wilgoci, więc klej trzymający front ze ściankami bocznymi będzie przyjmował na siebie tę siłę.
8. Ja nie używam, ale mrówki powoli zabudowują widok kawałkami korku - więc być może to dobry pomysł. Na pewno każde odsłonięcie będzie dla nich stresem.
9. Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie. Ja nigdy nie posiadałem termostatu, pomierzyłem kiedyś temperatury w odległości od kabla i teraz robię wszystko na czuja. Na pewno termostat pomaga zabezpieczyć przed przegrzaniem w czasie letnich upałów.
10. Tanie higrometry szybko zaczynają pokazywać głupoty po wystawieniu na długotrwałą wilgotność 70+%, a mrówki uwielbiają zapychać je śmieciami lub mieszkać w sondach (w przypadku mniejszych gatunków), co też zaburza pomiar. Najlepiej jest obserwować swoje mrówki - jak bardzo pchają się do poidła/najmokrzejszej części gniazda.
11. Mrówki powinny być w stanie wyjąć resztki z gniazda, jeśli same przyniosły owada. Jeśli tego nie robią, to najpewniej gniazdo jest zbyt duże i oddelegowały jego część jako śmietnik.

Polecam przejrzeć informacje od Serafine, który prowadzi czytelny i wysoce informatywny dziennik z pigułą informacyjną na pierwszej stronie. Niestety po angielsku, ale to najlepsze źródło wiedzy hodowlanej o tym gatunku.
https://www.formiculture.com/topic/4167-...arbaricus/
Odpowiedz
Podziękowanie od: mistrzou
#3
Właśnie sporo myślałem o podłożu na gniazdo z ziemi i się w końcu na nią zdecydowałem z racji, że korek po roku - dwóch zapewne będzie brzydko wyglądał i przede wszystkim jest drogi. Mam tylko taki problem, że nie mogę znaleźć żadnej jasnej ziemi do kupienia, która by kontrastowała z czarnym kolorem mrówek przez co wyraźniej by je było widać a potrzebuję jej na prawdę dużo. Powierzchnia na gniazdo to dwie ścianki o wymiarze 60x40cm minus grubość plexi i 2 ścianki 35x40cm minus grubość plexi.
Czy 20mm szerokości ziemi będzie odpowiednie? Zależy mi na tym by jednak część gniazdową było widać jak najlepiej ale z drugiej strony zdaje sobie sprawę, że jeśli będzie ciągle odsłonięta to mrówki prawdopodobnie zaczną usypywać piasek na ściankach totalnie maskując gniazdo. Dlatego zamierzam gniazdo zakrywać by przez większość czasu panowała tam ciemność z nadzieją, że nie usypią piasku na ściankach. Druga kwestia to czerwona folia, czy jest ona na tyle skuteczna, że mrówkom wydaje się, że mają wystarczająco ciemno w gnieździe by nie usypywać ziemi na ściankach? Może zastosować na gniazdo czerwoną folię + zasłony tak by móc sobie podglądać od czasu do czasu gniazdo? Dziękuję za linka na pewno poczytam.

Co do mojego projektu to planuję budowę nietypowego formikarium z dwoma arenami jedną na górze i drugą na dole a pomiędzy nimi cztery segmenty wypełnione ziemią na gniazda i docelowo 8 wejść do gniazda 4 na górze a reszta powierzchni przykryta metalową siateczką tak by mrówki nie mogły wykopać więcej niż 4 wejść do gniazda na górze oraz 4 wejścia do gniazda na dole w tych samych miejscach z tym, że tam zamierzam wyciąć 4 otwory do których podepnę 4 rurki zjeżdżające na dolną arenę tak by mrówki mogły się do niej dostać i wejść z powrotem do gniazda. Jeśli chodzi o połączenie tych wejść to zamierzam przed nasypaniem ziemi ubiciem i zwilżeniem wsadzić jakiś 1cm listewkę by stworzyć tunel prowadzący bezpośrednio z wejść gniazdowych górnych do wyjść gniazdowych dolnych. Nie wiem czy nie skołuje to za bardzo mrówki jeśli będą miały możliwość wyjścia na arenę od góry i dołu Tongue. Dostęp do dolnej areny w celu wyczyszczenia wiązał by się z koniecznością zatkania 4 rurek podpiętych do wejść do gniazda. Na obu arenach będą dodatkowo ranty i rurki do dolnej areny będą o nie zahaczać przez co nie będą zjeżdżać totalnie pionowo.
I bardzo ważna kwestia co do wentylacji ponieważ górna arena z racji, że będzie częściej otwierana i używana do karmienia będzie miała lepszą wentylację. Jak duże otwory wentylacyjne były by odpowiednie dla areny 60x35 cm, która była by rzadko wietrzona ale zarówno tak, żeby ciepło za bardzo nie uciekało? Czy dwa otwory 1x1 cm wystarczą czy raczej będzie skis?

Bardzo zależy mi na ziemi jasnego koloru nadającej się pod gniazdo dla mrówek i chciał bym ją zmieszać z jasną gliną tyle, że też nie wiem w jakich proporcjach, zależy mi na tym aby wydrążone przez mrówki komory nie obsypywały się szczególnie przy nawadnianiu gniazda. Czy na samym dnie ziemi pod gniazdo usypanie warstwy wermikulitu to dobry pomysł?

Gdzieś słyszałem, że można mrówki nauczyć składować odpady w jednym miejscu przez co łatwiej jest czyścić formikarium czy to prawda? W akcesoriach dla mrówek są nawet takie plastikowe kontenery do tego celu. Ogólna zasada jest taka, że podobno mrówki wyrzucają odpady jak najdalej od wejść do gniazda czyli zazwyczaj jest to róg areny. Żeby to robiły w tym miejscu musi być wilgoć np. kawałek mokrej waty. Nie wiem czy to działa ale może warto spróbować.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
20 mm grubości gniazda ziemnego będzie w porządku. Za stabilność i tak powinna odpowiadać domieszka gliny do piasku, a nie bliskość ścianek. Niestety mam za mało doświadczenia z gniazdami ziemnymi, by odpowiedzieć na wszelkie pytania - mogę tylko powiedzieć, że mam ziemniaka 20 mm grubości i póki co kartonówki ryją głównie przy ścianach ;P U siebie zmieszałem piasek (pochodzenia mazowieckiego, z metra pod ziemią, wysuszony i wypieczony) z gliną wędkarską w proporcji z grubsza 3:1 i póki co się nie zawala. To dość powszechnie proponowana mieszanka, są też polecane 2:1, więc nie trzeba po aptekarsku odmierzać - grunt, to dobrze wymieszać. Proporcja 2:1 pewnie jest lepsza w przypadku użycia czystego piasku kupionego w sklepie, mój na pewno zawierał trochę gliny. Nie dawałem żadnego wermikulitu - takie rzeczy daje się w terrariach, a nie gniazdach, mrówki błyskawicznie kopią do dna (niemal pierwsza rzecz, jaką zrobiły u mnie) i i tak dolanie wody spowodowałoby zalanie dolnych komór, wermikulit by nie pomógł.
Co do setupu i jego organizacji to średnio zrozumiałem koncept, ale mrówki ciężko "zgubić" - one postrzegają świat mocno po powierzchni, więc nietypowy układ gniazd, rurek i wyjść w 3D im nie powinien robić żadnej różnicy.

W kwestii czyszczenia - u mnie Camponotus herculeanus dostały pudełeczko stojące w najdalszym rogu areny, nieco odsunięte od rogu. Dzięki temu licząc drogę przejścia było najdalej od wejścia do gniazda - i faktycznie mrówki składowały śmieci właśnie tam. Ale one już wcześniej składowały śmieci w najdalszym rogu, gatunków bez tego odruchu nie udało mi się nauczyć korzystania ze śmietniczki :/
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Więc mogę kupić po prostu jasny piasek np. piasek kwarcowy i wymieszać go z gliną w proporcji 2 jednostki piasku na 1 jednostkę gliny, podlać to wodą i powinno zdać egzamin? Zależy mi na jasnym kolorze podłoża ziemnego, która będzie kontrastowała z czarnym kolorem mrówek. Jeśli dało by rady w ten sposób to mógł bym w takim przypadku zastosować jednolite podłoże tzn. czysty piasek kwarcowy na arenie i piasek kwarcowy zmieszany z gliną jako podłoże na gniazdo. Wyglądało by to estetyczniej niż patrzenie jak mrówki wywalają czarną ziemię ogrodową z gniazda na piasek kwarcowy na arenie.

A co z piaskiem kinetycznym?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Piasek kinetyczny raczej odpada. To piasek z dodatkami, których nikt nie testował jeszcze pod kątem mrówek (bo nie było po co). Pomysł z dobraniem koloru gliny do piasku jest niezły. Widywałem na targach terrarystycznych jasną glinę - nie wiem, czy to taki rodzaj, czy barwiona, ale używam czerwonej gliny z tej samej serii jako podłoże do aren i nie obserwuję żadnych problemów.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Początek Camponotus Fedtschenkoi Łukasz1988 3 121 27 Lis 2023, 15:34
Ostatni post: Łukasz1988
  Jaka siatka dla Camponotus Ligniperda? spirit 7 1,699 25 Sie 2020, 02:24
Ostatni post: spirit
  Drewniane formikarium uw2g288 3 1,712 16 Sie 2020, 13:55
Ostatni post: uw2g288
  Problem z czerwieniem Camponotus barbaricus Saeyl 1 741 25 Lip 2020, 22:18
Ostatni post: Revan
  Samotna królowa Camponotus Ligniperda Gandalf_white 5 1,367 05 Lip 2020, 01:03
Ostatni post: Gandalf_white

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości