#1
Witam,
wczoraj w godzinach popołudniowych natrafiłem na 'królową' (jak mniemam), lecz nie potrafię zidentyfikować gatunku. 
Mrówkę odłowiłem w okolicy łąki z niskimi krzewami. Teren całkowicie piaszczysty.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Lasius (Chthonolasius) sp. Pasożyt społeczny, wymaga adopcji na np. Lasius niger. Możesz poczytać o adopcji Chthonolasius/Lasius umbratus (najczęściej 'identyfikowany' dokładniej gatunek z podrodzaju Chthonolasius).
W naturze polują na robotnicę-furażerkę, zabijają ją, nacierają się jej zapachem i często niosą ją w żuwaczkach, by zmylić resztę kolonii, do której próbują wniknąć. Na miejscu nabierają jeszcze trochę czasu zapachu kolonii, po czym zabijają królową i zastępują jej rolę.
W hodowli - najlepiej podkraść ok. 100-200 poczwarek razem z 10-20 robotnicami, oddzielić jedno od drugiego, jedną robotnicę lekko zgnieść i dać królowej do nacierania się, a resztę robotnic schłodzić w lodówce. Następnie, gdy królowa skończy się nacierać robotnicą, dodać ją do schłodzonych robotnic i potrzymać jeszcze z pół godziny. Wyjąć, obserwować, czy są agresywne wobec siebie, jeśli tak - znowu do lodówki na kwadrans. Gdy agresja zaniknie, dodać im przygotowaną próbówkę/gniazdo z poczwarkami.
Alternatywnie królową po natarciu wrzucić z poczwarkami do docelowego miejsca i wpuścić tam przechłodzone robotnice. Metod możesz znaleźć sporo, ale z moich doświadczeń najistotniejsze jest zapewnienie dużej ilości poczwarek i chłodzenie, gdy pojawia się agresja wobec królowej.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Dziękuję za identyfikację, oraz - a może przede wszystkim - za tak szczegółową poradę. Na pewno się przyda, choć nie wiem skąd wytrzasnę tyle poczwarek. Moja kolonia Lasius Niger jest jeszcze w powijakach (około 30-40 robotnic), ale poszukam pod okolocznymi kamieniami, może coś znajdę. Jeżeli nie, to dam Królowej wolność.

Ewentualnie.
Czy mógłbym wprowadzić Królową do w/w rozwijającej się kolonii? (według procesu, który opisałeś). Poczwarek w tej kolonii jest około 30 - może trochę więcej.

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Możesz wprowadzić ją do istniejącej kolonii, ale to w przypadku powodzenia będzie owocowało śmiercią królowej Lasius niger. W przypadku niepowodzenia - śmiercią Chthonolasius, a w przypadku skrajnego niepowodzenia śmiercią obu.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prośba o pomoc w identyfikacji szonator 2 92 14 Cze 2023, 20:53
Ostatni post: szonator
  Prośba o identyfikację szonator 0 59 08 Cze 2023, 20:13
Ostatni post: szonator
  Prośba o identyfikację szonator 2 75 07 Cze 2023, 20:40
Ostatni post: szonator
  Proszę o identyfikację!!! Placulek 2 199 10 Sie 2022, 16:21
Ostatni post: Placulek
  Proszę o identyfikację!!! Placulek 8 356 01 Sie 2022, 19:01
Ostatni post: Kowal

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości