#1
Na forum Są tylko 3 wpisy o tym gatunku z Czego jeden jest jeszcze kontynuowany przez Kowala, więc napisze o swojej kolonii.

Gniazdo obserwowałem od 3 dni były to pierwsze ciepłe dni w tym roku a Królową złapałem 12.05.2021 około godziny 6:00 na starej lipie poszło łatwo bo gonił ją orszak robotnic kartonówki(Lasius fuliginosus) kiedy królowa weszła do probówki szybko zatkałem wejście palcem (przez przypadek zabiłem jedną kartonówke).

Fotka z dwóch dni po złapaniu(14.05.2021).
   
Długo leżała w ciepłym i ciemnym miejscu a 48 dni po złapaniu z poczwarki wyszła taka pani (30.06.2021)
   



Załączone pliki
.png   Bez tytułu.png (Rozmiar: 22.29 KB / Pobrań: 183)
Odpowiedz
Podziękowanie od: Kowal
#2
Zapisałem sobie w zapiskach że przez jeszcze 2 dni wychodziły kolejne robotnice a potem mrówki postanowiły wykarmić jeszcze jedną larwę przed stagnacją.
A tu fotka(4.07.2021):
   

Aktualni mrówki są w lodówce a kolejne wpisy będą po zimowaniu(pod koniec października).
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
No wiem... Wpis miał być pod koniec pazdziernika ale mrówki zostały już wyjęte z lodówki, więc pisze teraz
(05.10.2021):
Po wyjęciu z lodówki mrówki były zbi te w dwie kupki:
2-robotnicową
2-robotnicową z królową i larwami

Teraz larwy (jest więcej niż myślałem bo około 10) - (1/3) leżą na wilgotnej wacie,(1/3) ma opieke robotnicy, a (1/3) leży bez opieki

Fotke wrzuce puźniej.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Aktualnie padła jedna robotnica co żaczyna mnie już martwić. Ale uspokajają mnie nowe malutkie larwy z tegorocznych lajek( ale są to tylko 3) i ostatnie stadium larw z zeszłego roku. Swoją drogą smieszą mnie(niewiem czemu)przeźroczyste żołądki larw ale dzięki temu widaż larwy są nakarmione
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Długo nie było wpisów ale to spowodowane ponowną stagnacją która trwa w najlepsze. Następny wpis po stagnacji jak pojawią się poczwarki.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
W związku że stagnacja nie mijała zapytałem się na discordzie i najprawdopodobniej jest to wina za krótkiego zimowania więc mrówki trawiły do lodówki po raz drugi(czas zimowania 
5.03.2022-5.06.2022).
A tu fotka znaleziona na moim
 telefonie przez przypadek z końca lutego
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Zimowanie zakończyło się zgodnie z terminem, mróki ani myślały o dalszym rozwoju. Karmiłem żadko, białko nie znikało w ogóle a miód ledwo co. C fallax to gatunek niechęty do rozwoju w niewoli więc przypuszczałem że moja kolonia też padnie jak inne . Kiedy postanowiłem nakarmić  kolonie , a bardziej dodać miód i zmienić owada zobaczyłem że baiłko znikło, patrze dalej, larwy nakarmione, nawet pojawiła się jedna mikro larwa. Niebyłem pewien czy jej nie widzałem czy to nowa larwa. Kiedy podałem białko rzuciły się na nie jak nigdy. Karmiłem częściej, a moje zainteresowanie kolonią wróciło. Podczas któregoś karmienia zobaczyłem że jest pięć małych larw i dwie duże. Zaglądałęm częściej już nie tylko jak trzeba karmić tylko z czystej ciekawości. Dziś zastałem to: 
     
Nie wiem tylko co się stało z tą drugą , większą larwą. Dziś mogę już śmiało powiedzieć że Camponotus fallax nie są już w stagnacji
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Od ostatniego wpisu zmienio się trochę:
Pojawiła się druga poczwarka (05.08.2022) a tu zdjęcie z puźniejszego okresu:
   
Czas mijał a ja zniecierpliwiony wyczekiwałem robotnic. Ta chwila nastąpiła(16.08.2022):
    .
Ucieszony pojawieniem się beczkowozu (jak puźniej nazywałem robotnice) wyczekiwałem następnej.(28.08.2022):
   
Na tym zdęciu widać same larwy i beczkowozy z królową i robotnicą , ostatnio zapomniałem dać białka koloni dlatego larwy są słabo nakarmione, teraz dostały podwójną porcje i rzuciły się na białko. To tyle co działo się w koloni.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Camponotus herculeanus Kowal 16 4,097 14 Lut 2024, 14:01
Ostatni post: Kowal
  Camponotus fallax Kowal 21 4,120 11 Lis 2023, 11:21
Ostatni post: Kowal
  Camponotus sanctus Quettlu 1 167 07 Mar 2023, 13:01
Ostatni post: Quettlu
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 202 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Camponotus herculeanus - korek korek 12 8,054 20 Sie 2020, 19:35
Ostatni post: korek

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości