#1
Ostatnio wszedłem w posiadanie królowej z podgatunku chtonolasius, niestety posiada tylko 7 robotnic z gatunku Lasius niger, więc chciałbym kupić około 120 poczwarek z gatunku Lasius niger aby służyły jako przyszłe robotnice dla tej królowej zanim pojawi się pierwsze pokolenie jej robotnic. Zapłacę 150 zł za poczwarki ( jestemy otwarty na negocjację ceny ), jestem też w stanie zapłacić za koszta wysyłki. Dziękuje.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
7 robotnic nie otworzy 120 poczwarek to raz. Dwa kupując poczwarki z niepewnego źródła narażasz kolonie na pojawieni się pasożytów. Polecam lepiej kupić 30 od kogoś kto ma kolonie i się podzieli niż dużo i potem walczyć z pijcami hemolimfy.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
(16 Cze 2021, 21:10)Drwal napisał(a): 7 robotnic nie otworzy 120 poczwarek to raz. Dwa kupując poczwarki z niepewnego źródła narażasz kolonie na pojawieni się pasożytów.  Polecam lepiej kupić 30 od kogoś kto ma kolonie i się podzieli niż dużo i potem walczyć z pijcami hemolimfy.
Było mi powiedziane że do Chtonolasius potrzebuję powyżej 100'u robotnic aby w ogóle mogła się rozwijać kolonia, dlatego też chce kupić 120, żebym nie musiał kupować na raty, nie oczekuję że 7 robotnic otworzy na raz 120 poczwarek, ale chyba wszystkie się przepoczwarzą na raz.

(17 Cze 2021, 01:12)NPLT napisał(a):
(16 Cze 2021, 21:10)Drwal napisał(a): 7 robotnic nie otworzy 120 poczwarek to raz. Dwa kupując poczwarki z niepewnego źródła narażasz kolonie na pojawieni się pasożytów.  Polecam lepiej kupić 30 od kogoś kto ma kolonie i się podzieli niż dużo i potem walczyć z pijcami hemolimfy.
Było mi powiedziane że do Chtonolasius potrzebuję powyżej 100'u robotnic aby w ogóle mogła się rozwijać kolonia, dlatego też chce kupić 120, żebym nie musiał kupować na raty, nie oczekuję że 7 robotnic otworzy na raz 120 poczwarek, ale chyba wszystkie się przepoczwarzą na raz.

*nieprzepoczwarzą. Przepraszam, ale popełniłem literówke w moim poście.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Powtarza lepiej parę razy kupić ze sprawdzonego źródła niż potem walczyć z roztoczami. Zresztą po co chcesz kupować? Wątpię żeby ktoś podebrał swojej kolonii 100 poczwarek poszukaj nigerków. W trawie po kolana Często budują kopczyki. W nich zaraz pod pierwszą warstwą wygrzewają się poczwarki. Powtarzam tylko jak zawsze że podbieranie z natury jest nie etyczne.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
(17 Cze 2021, 19:50)Drwal napisał(a): Powtarza lepiej parę razy kupić ze sprawdzonego źródła niż potem walczyć z roztoczami. Zresztą po co chcesz kupować? Wątpię żeby ktoś podebrał swojej kolonii  100 poczwarek poszukaj nigerków. W trawie po kolana Często budują kopczyki. W nich zaraz pod pierwszą warstwą wygrzewają się poczwarki. Powtarzam tylko jak zawsze że podbieranie z natury jest nie etyczne.
Tak jak powiedziałem, zostało mi powiedziane że muszę Cthonolasius adoptować na powyżej setce robotnic, takie kupowanie na raty by więc po prostu zatrzymało rozwój kolonii na dość długi czas. A u siebię nie mogę żadnych L. niger podebrać, bez zdzierania kostki z chodników lub wchodzenia na ruchliwą jezdnie, bo w mojej okolicy L. niger ma bardzo niefortunne rozstawienie gniazd.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Nie popadajmy w paranoje z tymi roztoczami. Przy adopcji liczy się ilość i czas, więc moim zdaniem nie ma co się bawić w poczwarki z "zaufanego źródła". Biorąc poczwarki odłowione z natury szansa na roztocza jest bardzo mała (prawie każdy je tak zdobywa u Lasius niger). Lepiej zaryzykować niż aby w oczekiwaniu na ofertę od zaufanej osoby, królowa padła. Oczywiście jeżeli będzie kilka ofert to lepiej wziąć te od kogoś zaufanego.
 
Kolejna sprawa to 120 poczwarek to na prawdę nie jest duża liczba jeżeli chodzi o ten gatunek. Na spokojnie ludzie sprzedają takie ilości z własnych kolonii (choć mało osób ma większe kolonie tego gatunku) - szczególnie, że kwota jaką podaje NPLT jest bardzo duża. "Normalnie" można by je pewnie dostać za jakieś 20 zł.

Ostatnia sprawa to, to że kwestia etyczności odławiania z natury jest bardzo indywidualna. Ja na przykład nie widzę nic złego w odłowieniu z ogromnej kolonii 120 poczwarek w celu przeprowadzenia adopcji na pasożycie.
Odpowiedz
Podziękowanie od: NPLT
#7
(16 Cze 2021, 21:10)Drwal napisał(a): 7 robotnic nie otworzy 120 poczwarek to raz.

Otworzy. Startowałem pasożyty Lasius korzystając z podobnej proporcji robotnic do poczwarek i nie widziałem, aby nie nadążąły. Poczwarki praktycznie zawsze są w różnym wieku, a na otworzenie też jest spore okno czasowe, więc dają radę. Pod warunkiem, że to ten sam gatunek.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kupie Kupię poczwarki Camponotus ligniperda spirit 0 104 01 Mar 2023, 15:12
Ostatni post: spirit
  Kupie poczwarki Jestem mrówką 0 345 01 Sty 2022, 18:17
Ostatni post: Jestem mrówką
  Kupie Kupię/zamienię na poczwarki Pheidole pallidula Schedzik 0 669 13 Gru 2020, 22:30
Ostatni post: Schedzik
  Kupie Kupię poczwarki Vecay 0 713 31 Sie 2020, 20:53
Ostatni post: Vecay
  Kupie poczwarki messor barbarus (pilnie) ryoutube 0 664 28 Sie 2020, 14:17
Ostatni post: ryoutube

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości