#6
Przy małych gatunkach takich jak flavus odkryłem patent w probówce, który sprawdza się wyjątkowo dobrze i zapobiega takim podtopieniom.

Rozwiązanie wygląda w ten sposób, że normalnie robisz probówkę. Nalewasz wodę, watę itd (standardowa procedura), a dodatkowo patyczkiem do uszu robisz dosyć długi ślad z gipsu 3-5 cm w zależności od probówki (najlepiej dentystyczny bo lepiej wygląda) o szerokości 0,5cm i obsypujesz to piaskiem kwarcowym przed wyschnięciem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet przy podtopieniu gips weźmie na siebie większość wilgoci, a mrówki będą mogły spokojnie uratować się chodząc po piasku. Jeżeli ślad z gipsu jest u dołu probówki to w żaden sposób nie utrudnia obserwacji. Fajne jest to, że jeśli masz czarne mrówki możesz kontrastować białym piaskiem, a mając żółte, białe itd możesz kontrastować ciemnymi kolorami dla lepszej widoczności podopiecznych.

Ważne aby gips od waty był w odległości 1-2 mm żeby ciągle nie brał na siebie wilgoci.

Z racji, że lubię mieć korkowe komory w probówkach bo widać większy mrówczy komfort np. przy podawaniu pokarmu robię przy nakładaniu gipsu małą przerwę, zasypuje piaskiem, nadmiar wytrzepuję, wkładam korkową komorę i dalej już dla samych wizualnych wartości kładę jeszcze mały urywek gipsu i ponawiam procedurę z piaskiem Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
"Protipy" i ułatwienia przy hodowli - przez kandarpl - 07 Lut 2021, 17:54
RE: "Protipy" i ułatwienia przy hodowli - przez kandarpl - 21 Lut 2021, 11:10
RE: "Protipy" i ułatwienia przy hodowli - przez Kowal - 23 Sie 2021, 09:01
RE: "Protipy" i ułatwienia przy hodowli - przez Drwal - 23 Sie 2021, 21:03

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gatunki mrówek trudnych w hodowli korek 8 3,942 03 Sty 2023, 20:08
Ostatni post: Kowal

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości