#1
Cześć,

Jedną z kolonii, jaką posiadam jest C. nicobarensis 3Q ~ 1000W+, która ostatnim czasem rozrosła się do tego stopnia, że mała arena 15x10x5 (dł.x wys. x szer)  zupełnie im nie wystarcza. Stąd pomysł użycia akwarium 60L, które kurzy mi się od lat w piwnicy. Chciałbym zrobić wylewkę i delikatnie zasypać ją piaskiem dla ciekawego efektu i braku możliwości kopania korytarzy przez mrówki. Dodatkowo dodałbym sztuczne rośliny + jakieś elementy wystroju dla lepszego efektu.

   
   
   
Z przodu w drewnie temno

Natomiast tutaj pojawiają się moje pytania i obawy.
Jakiego rodzaju wylewki użyć, aby akwarium kiedyś (w dalekiej przyszłości) było jeszcze do użytku. Obawiam się, że gips zostanie przez taką ilość robotnic zmasakrowany (obserwacja na suchym gipsie przy M. barbarus). Czy pod wylewką użyć np jakiegoś rodzaju folii aby wylewkę dało się bez problemu wyjąć i w jakiś sposób wygładzić itd? Czy macie pomysł aby zrobić pewnego rodzaju wzniesienie/progi na część gniazdową zgodnie z przedstawionymi poniżej ilustracjami? Moim pomysłem było, aby dać pierwszej warstwie zaschnąć, użyć pewnego rodzaju formy (połówka wiaderka np takiego jak z castoramy) i wylewać progi (po 1 cm) aż do uzyskania miejsca dla gniazda akrylowego - pod nim będą wyżłobienia dla śrubek aby gniazdo dobrze osiadło i mrówki nie miały możliwości pod nim drążenia i ukrywania się.


   
   

Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Wylewka gipsowa posypana piaskiem się nie sprawdza na dłuższą metę. Podczas sprzątania będziesz wyciągał ziarenka piasku z gipsu, to samo będą robiły robotnice. 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest pomalowanie wylewki klejem do drewna i posypanie piaskiem. Możesz zobaczyć moje areny zrobione w ten sposób tu i tu.
Gips na arenie musi być suchy jak pieprz, wtedy mrówki nie będą go gryzły.

Jeśli chcesz umieścić gniazdo akrylowe na arenie to licz się z tym, że pomimo dobrego spasowania i braku szczeliny z czasem robotnice i tak zrobią sobie dodatkową komorę pod tym gniazdem. 

Schodki które planujesz będą sztucznie wyglądały, chyba lepszym rozwiązaniem będzie łagodne wzniesienie z gipsu obklejonego piaskiem. Ale to już Twój wybór.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
tylko zastanawia mnie jak takie wzniesienia wykonać. Czy np dobrym rozwiązaniem byłoby dokładanie warstw kartonu, aby wzniesienie się ładnie uformowały? jak wykonać taki projekt, aby po przykładowej śmierci kolonii akwarium dało się je jeszcze kiedyś wykorzystać? Czy lepiej to olać i kupić na olx lub innych platformach używane akwarium w kwocie 70-80 zł? I ostatnie pytanie czy lepiej przenieść kolonię do np gipsowego gniazda aby łatwiej całość wykonać czy prościej by było udać się do szklarza, aby wykonał otwór w akwarium i projekt zrobić tak samo jak Ty w swojej arenie?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Ja bym zrobił otwór w ściance (może Ci to zrobić szklarz) i umieścił gniazdo na zewnątrz. 
Bierz pod uwagę, że to gniazdo będzie za chwile za małe i będzie trzeba dać im większe, a później kolejne... .

Wzniesienie możesz wykonać zalewając cokolwiek gipsem. Lub samym gipsem gęstszym, na który potem wylewa się rzadszy.

Z likwidacją takiej wylewki nie ma najmniejszego problemu. Trzeba ją zalać wodą i po namoczeniu łatwo usuwa się ją po kawałku śrubokrętem, o ile nie wyjdzie w całości.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
bardzo dziękuję za pomoc. W takim razie jak tylko zabiorę się za robotę to dam efekty pracy w formie zdjęć i oddzielnego wątku Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Czekamy na efekty prac Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości