#1
Witam, mam pytanie, czy Camponotus Ligniperda przeciśnie się przez te dwie siatki:
Siatka1
Siatka2

Pierwsza ma oczko 1.8mm x 1,25mm
Druga ma oczko 2mm x 1.5mm

Królowa raczej nie (przez obie), ale zastanawiają mnie najmniejsze robotnice tego gatunku? Co prawda nie są to mikrosiatki o oczkach  0.05 i mniej, no ale Campo są dość duże i może wystarczą te wymienione wyżej?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Mniejsze robotnice C. ligniperda nie są większe od robotnic Formica. Nie ryzykowałbym i dał siateczkę o oczkach max 1mm. 
A osobiście polecam zrezygnować z jakiejkolwiek przykrycia areny i zastosować rant, który w odróżnieniu do przykrycia ma same zalety.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
ja używałem siatki modelarskiej ale tak samo jak korek mam areny z rantem wysmarowanym tup tup benc i nie cierpi to na estetyce i żadne mrówki nie przechodzą przez taką zaporę. Ostatnio się wycwaniły i starają się zasypać zaporę piaskiem ale dalej jest to kropla w morzu.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Ja z kolei polecam fluon. Utworzona z niego bariera jest trwała i sucha, więc nie da się jej zasypać.
Faktem jest, że do jego działania arena musi być otwarta, gdyż najmniejsza ilość wilgoci na zamkniętej arenie sprawia, że fluon absorbuje wodę i przestaje działać na mrówki.
Używam go od kilku lat na wszystkich arenach i od kilku lat nie uciekają mi mrówki.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Ja wiem, że rant+jakaś tam bariera jest lepsza i docelowo tak będzie, ale w tej chwili mam takie siatki i chce je wkleić. Nigdy nie miałem Campo, nie mam jej pod ręką i ciekawi mnie czy najmniejsze jej robo się przecisną. Wiadomo, że mrówki lubią ścisk, więc wolałbym aby mi nie utknęły w takiej siatce (jednak te oczka trochę mają). Ma może ktoś jakieś info ile taka mrówka może mieć średnicy?

Jeśli chodzi o siatkę z większymi oczkami to główka standardowej szpilki (tej co np. w koszulach są wbijane) nie przejdzie przez te oczka. I teraz pytanie, czy najmniejsze robo Campo ma mniejszą średnicę od główki szpilki, taką samą, wiekszą?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
To już musisz sam przetestować. Ja radze dać siatkę z tym drobniejszym oczkiem. 
Bo gdy wsadzisz głowę, to cały przejdziesz. Dotyczy to też mrówek. Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
robo ligni jest większe niż główka od szpilki.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Jeśli chodzi o 1 siatkę to np. Lasiusy przechodzą, mają z tym problem, ale jednak przełażą bez zaklinowania (nawet po jedzeniu). Robi mi ona za separację od dalszej części gniazda, gdzie mogę spokojniej podać im pokarm. Jeśli chodzi o 2 siatkę to Camponotusy mi nie przeszły, przynajmniej jeszcze tego nie dostrzegłem, no ale mam ich zbyt mało aby mieć 100% pewność, dam znać w późniejszym czasie.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Początek Camponotus Fedtschenkoi Łukasz1988 3 122 27 Lis 2023, 15:34
Ostatni post: Łukasz1988
  Poczwarki dla L. emarginatus od L. niger spirit 5 2,319 25 Lis 2023, 23:01
Ostatni post: Poncyriusz
  Rośliny dla grzybiarek Tigros 1 154 03 Kwi 2023, 21:28
Ostatni post: Revan
  Wielkość wężyków dla mrówek mistrzou 3 1,439 08 Gru 2022, 19:47
Ostatni post: mistrzou
  Owady dla mrówek aktywnych nocą mistrzou 1 1,269 05 Gru 2022, 18:44
Ostatni post: Kowal

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości