#1

Konserwowanie owadów w żelu dezynfekującym


Parę miesięcy temu, posiadając kilka trupków różnych gatunków mrówek, postanowiłem zrobić z nich mini kolekcję królowych w eppendorfach, zakonserwowanych w alkoholu izopropylowym, bo akurat taki miałem pod ręką. Niestety, nie było to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ okaz poruszał się w górę i dół przy każdym obróceniu eppendorfa, przez co jego obserwacja była bardzo utrudniona Confused

Ostatnio jednak natknąłem się na zdjęcia owadów zakonserwowanych w żelu do rąk i pomyślałem, że jest to idealne rozwiązanie dla mnie z co najmniej trzech powodów:
• Jest przezroczysty
• Zawiera alkohol
• Jest gęsty, przez co okazy są w nim zawieszone i nie zmieniają swojego położenia bez względu na to, jak ułożymy pojemnik

Fakt, że w Lidlu znowu pojawiły się żele do rąk tylko zmotywowało mnie do samodzielnego poeksperymentowania z nim Big Grin

Tak więc zabrałem się do roboty. Oto przybory którymi się posługiwałem:

• Żel
   

• Probówka Eppendorfa
   

• Strzykawka 2ml z malutką igłą
   

Jako pierwszy okaz postanowiłem wykorzystać znalezionego przeze mnie tydzień wcześniej wysuszonego samca Tetramorium sp.

W pierwszym etapie położyłem go na małym spodku (w tym wypadku kapsel) i zalałem go żelem, po czym zostawiłem go tak na parę godzin by nim nasiąknął, aby później nie wypuszczał bąbelków powietrza gdy będzie zanurzony w żelu w docelowym eppendorfie.

   

Następnie wypełniłem część eppendorfa żelem do poziomu w którym chciałbym zawiesić mój okaz.

   

Kolejnym krokiem było położenie go na wierzchu żelu i dolaniu jego większej ilości, by w całości zakryć owada. Nie posiadam do tej czynności zdjęć, ponieważ przez mój błąd podczas ich obróbki przypadkiem je usunąłem.

Teraz za pomocą igły nałożonej na strzykawkę ułożyłem okaz do konkretnej pozycji na samym środku eppendorfa. Po tym zabiegu również za pomocą igły nałożonej na strzykawkę odessałem wszystkie pęcherzyki powietrza, które utworzyły się podczas nalewania żelu. Tutaj również niestety nie posiadam do tego kroku zdjęć.

Po wszystkim gotowy eksponat prezentuje się następująco:

   
   
   

A tak prezentuje się całość kolekcji Smile

Od góry:
• Robotnica Manica rubida
• Królowa Myrmica sp.
• Królowa Lasius cf. niger
• Królowa Chthonolasius
• Samiec Tetramorium sp.
   

Podczas realizowania tego projektu miałem kupę zabawy i na pewno będę chciał spróbować konserwacji większych owadów np. żuczków, os, pszczół itp. Big Grin




[font=Verdana]Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie mego Formiariusza, zapraszam do zadania ich TUTAJSmile
[/font]

"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Jeżeli ktoś posiadałby u siebie jakieś trupki królowych, robotnic i/lub samców innych gatunków, czy to krajowych, czy egzotycznych i byłby chętny się nimi podzielić by dodać je do kolekcji, to zapraszam do kontaktu poprzez wiadomość na discordzie Smile
"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Zaopatrzyłem się w nowe krioprobówki, a na dodatek pod koniec czerwca powinienem dostać trochę martwych okazów z zamówienia z Chin, tak więc można spodziewać się aktualizacji stanu kolekcji o egzotyki Wink

A tak prezentują się owe krioprobówki 2ml oraz 8ml:

   
"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Jakoś mi to umknęło, żeby tutaj to zapostować, ale jakiś czas temu stworzyłem filmik z procesu "butelkowania" robotnic Acromyrmex octospinosus, aby wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć z czym to się je Smile 

Miłego oglądania ^^

"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości