#1
Witam mam kilka pytań  ,
Czy to formikarium mogło by być do zaczęcia  kolonii wiem że jest duże ale chciałbym kupić jedno formikarium  żeby nie  przenosić zaraz kolonii i nie kupować drugiego formikarium są tutaj przegrody dostosowujące wielkość gniazda do wielkości kolonii https://allegro.pl/oferta/duze-formikari...9226867157 
Czy  Messor Barbarus na pierwszą kolonię czy to ma sens? Nie wiem czy zacząć odrazu z docelową kolonią czy na początku wziąć zwykłe nigery.
I czy Messor Barbarus potrzebują jakiś urządzeń żeby je dogrzać?
Z takim gniazdem jak w załączniku jak można hibernować mrówki gdyby były to np, lasius niger?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
M.barbarus nie potrzebują w warunkach temperatury pokojowej dogrzewania ale dogrzewanie znacząco przyspiesza rozwój kolonii.
Formikarium z linka jest bardzo wygodne ze względu na regulację dostępnej dla mrówek przestrzeni życiowej za pomocą przegródek ale i tak kolonia lepiej startuje jak ma bardzo ograniczoną przestrzeń gniazda (najlepiej probówka) i aż do 20-30 robotnic nie ma co ich przenosić ze startera. Osobiście przenosiłem do gniazda 25x25 mm kolonię F.fusca 2Q + 13w z powodzeniem, proces trwał niecałą godzinę ale zupełnie nie polecam, ja robiłem doświadczenie a nie startowałem kolonii docelowej.
M.barbarus od razu, czy jednak L,niger? No tu to już musisz sobie odpowiedzieć sam - co zamierzasz obserwować? Jak docelowo chcesz mieć M.barbarus to po co ci L.niger ? Poziom trudności ten sam, koszt i robocizna ta sama, mała różnica w żywieniu (tu akurat zdecydowanie na korzyść M.barbarus, nie trzeba trzymać karmówki, mniej wymagające zimowanie).
Jeśli chodzi o hibernację w tym gnieździe to doskonale się nadaje, poczytaj tylko o różnicach w temperaturach i czasie zależnie na jakie mrówki się zdecydujesz (M.barbarus nie wymaga ale wskazane jest zimowanie - poczytaj).
Odpowiedz
Podziękowanie od: kynek95


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości