#6
Czas na cotygodniową aktualizację:
Jak na razie stan potomstwa prezentuje się następująco:
D. rugosum (duża): poczwarka, koło 20 larw i jakieś 60-70 jaj
D. rugosum (mała): 4-8 larw i koło 40 jaj
O. monticola (kolonia): larwa i ponad 16 jaj
O. monticola (samotne Q): obydwie bez potomstwa.
H. venator: 5 jaj
A. risii: ciężko zobaczyć cokolwiek ale stawiam, ze w okolicach 14 jaj
Żadnych trupów jak dotąd co bardzo mnie cieszy.
Zacznę od Diacamma rugosum. Większa kolonia została ochrzczona imieniem: Joziny z Bazin. Nazwa wymyślona i wdrożona przez Korka
Jaj ciągle przybywało. Spodziewałem się larw ale ich nie było. Pewnego dnia patrzę a w probówce jest coś ogromnego białego. Po dokładnych oględzinach okazało się, że to larwa. Następnego dnia się przepoczwarzyła.
Potem poszło już z górki. Larwy rosną jak na drożdżach (w dużej kolonii larwa przepoczwarzyła się po tygodniu!) Jest sporo dużych larw, z których 7 przepoczwarzy się lada dzień. Larwy są bardzo aktywne (cały czas się ruszają i szukają pożywienia). Większej kolonii musiałem zabrać trochę torfu kokosowego z powodu, że budowały kopiec, który mógł sięgnąć rantu. W związku z tym zabrałem koło połowy. Próbowałem im zrobić jakieś sensowne zdjęcia pokazujące potomstwo ale graniczy to z cudem. W najbliższych dniach przyjdą do mnie obiektywy do telefonu więc może jakość zdjęć się poprawi. Niestety fotograf będzie ten sam więc poprawa może być nieznaczna...
Tutaj kilka moich wypocin:
Kopiec:
   
   
Pierwsza larwa:
   
Pierwsza poczwarka:
   
Potomstwo:
Większa kolonia:
   
   
   
   
Wszystkie 3 stadia potomstwa:
   
Mniejsza kolonia:
   
Teraz Odontomachus monticola:
Kolonia rozwija się świetnie jak na ten gatunek. Mrówki dalej trzymają tempo mniej więcej 1 jajo na dzień. 
   
   
Dodatkowo wczoraj pojawiła się pierwsza larwa! Zastałem ją przyklejoną do sufitu probówki za pomocą przyssawek o których wspominałem w opisie. Próbowałem to uwiecznić ale niestety efekt nie jest zadawalający:
   
   
Może jak przyjdą obiektywy to uda się coś lepszego zrobić.
W ostatnim czasie kolonia nie wiele jadła. Sądząc po ich rozepchanych odwłokach po prostu się objadły i nie były w stanie więcej w siebie wciśnąć. W związku z tym pominąłem dwa karmienia i dopiero wczoraj dałem im 4 sztuki wylęgu, który ochoczo zaciągnęły do probówki.
Wydarzyła się też dość ciekawa rzecz. Otóż w probówce z dnia na dzień pojawił się biały protokącik o wymiarach mniej więcej 0,5x1cm. Leży na torfie przy wacie. Wygląda jak jakiś rozmiękczony papierek... Nie mam pojęcia co to jest. Jak ktoś ma jakieś pomysły to chętnie posłucham. Ostatnio przeniosły na ten prostokącik jajka.
Wygląda to mniej więcej tak:
   
   
Jeżeli chodzi o kolonię to chyba tyle.
Co do samotnych Q to sprawa wygląda następująco: zaglądam do nich co sobotę gdy je karmię. Tydzień temu gdy do nich zajrzałem jedna Q miała 2 jajka. Zobaczyłem też, że w probówce wysechł im torf. Uznałem, że nie będę im go nawadniał pipetą żeby ich nie stresować. Dałem każdej 3 sztuki wylęgu i odłożyłem na kolejny tydzień. Jak dotąd dostawały dwie sztuki ale postanowiłem zwiększyć porcję ze wzglęfu na to, że zjadały wszystko w całości. Wczoraj zajrzałem i obydwie Q nie miały jaj. Wydaje mi się, że są dwie opcje: 
1. Q zjadła jajka.
2. Jajka się zepsuły przez zbyt niską wilgotność.
Dodatkowo obydwie Q zostawiły jedną sztukę wylęgu, która spleśniała.
W związku z tym postanowiłem je przeprowadzić do nowych probówek. Tym razem dałem więcej torfu i trochę luźniej ubiłem watę, żeby więcej wody wsiąkało w torf. Zobaczymy czy podziała. Dodatkow wróciłem do podawania 2 sztuk wylęgu. Myślę też nad zmianą strategii. Jak dotąd karmiłem je raz na tydzień większą porcją wylęgu tak aby zminimalizować zaglądanie do nich a równoczesnie, żeby miały co jeść.
Na podstawie obserwacji mojej kolonii zastanawiam się czy nie lepiej będzie karmić samotne Q co dwa dni mniejszą porcją (licząc się z tym, że przez ten czas nie będzie jaj) a następnie gdy już się najedzą na full odłożę je na 2-3 tygodnie bez zaglądania.
Może to jest jakieś wyjście. Zajrzę za tydzień do nich i zobaczę co dalej.
Tutaj kilka zdjęć:
   
   
   
Teraz Harpegnathos venator:
Kolonia rozwija się powoli ale do przodu. Dosyć długo czekałem na drugie jajko ale gdy się już pojawiło to poszło z górki. Na ten moment jest 5 jaj. Kolonia nie furażeruje ale jak podam im wylęg do probówki to chętnie go łapią i potem zjadają. 
Kilka zdjęć:
   
   
   
I ostatnia kolonia czyli Anochetus risii:
W kwestii tej kolonii nie wiele się zmieniło. Dalej obserwacja jest trudna i mało satysfakcjonująca. Widać robotnice i Q w probówce oraz stosik jajek i nie wiele co poza tym... Zastanawiam się czy ich nie przeprowadzić bo wata wygląda na suchą (probówka, w której są jest jeszcze od organizatora zamówienia). Prawdopodobnie niedługo pojawi się pierwsza larwa.

Już miałem publikować post gdy zajrzałem do Diacamma. Jedna z larw właśnie się przepoczwarzyła więc teraz są już dwie poczwarki! Dodatkowo u venator pojawiło się szóste jajeczko!
Znowu zerknąłem i już jest 5 poczwarek xD
Świeżutka poczwarka:
   
   
I tym optymistycznym akcentem można zakończyć wpis :p
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 08 Kwi 2020, 17:30
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 14 Kwi 2020, 15:48
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 17 Kwi 2020, 12:52
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 18 Kwi 2020, 15:14
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 23 Kwi 2020, 13:33
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 03 Maj 2020, 21:30
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 14 Maj 2020, 20:13
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 28 Maj 2020, 23:42

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 102 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 210 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 210 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 185 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,289 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości