#4
Tak jak mówiłem pora na Odontomachus monticola. Jest to chyba mój ulubiony gatunek z tego zamówienia ze względu na ich niesamowite polowania ale o tym za chwilę. Na ten moment sprawa wygląda następujaco: samotne Q obydwie żyją i wygląda na to, że mają się dobrze. Od przyjazdu do mnie zjadły w całości po 3 sztuki wylęgu karaczana tureckiego i po kropli miodu. Dzisiaj dostały kolejne dwie sztuki wylęgu.
Oto one:
   
   
Więcej dzieje się w kolonii. Pierwsze jajko pojawiło się w czwartek czyli 3 dnia u mnie:
   
Dzień później pojawiło się kolejne:
   
Od tego czasu pojawia się średnio jedno jajko na dobę. W tej chwili jest ich 7. Kolonia dostaje 3 sztuki wylęgu karaczana co dwa dni. Wylęg z reguły daję delikatnie przygnieciony żeby trochę się ruszał ale równocześnie nie biegał po całej arenie. Dzisiaj wyjątkowo dałem praktycznie nie zgniecionego karaczana i mrówki sobie bardzo dobrze z nim poradziły. Kolonia bardzo ładnie poluje co próbowałem nagrać i tutaj jest efekt:
https://youtu.be/cMwdy8jL4OY
Tutaj akurat był dość rozbiegany karaczan ale widać (słabo bo słabo ale takie już uroki moich zdjęć i filmików), że mrówki sobie dobrze poradziły.
Raz dałem im trochę większego karaczana a to sprawiło, że udział w polowaniu wzięły dwie robotnice a nie jedna jak to miało miejsce normalnie:
   
   
   
Dostały też trochę miodu ale nie było za dużego zainteresowania.
Mrówki mieszkają w probówce z torfem o wymiarach 160x16mm podłączonej do okragłego pudełka HELSINKI (takie jak u venator).
Pudełko nie jest niczym zabezpieczone gdyż Odontomachus nie chodzą po pionowych, płaskich powierzchniach.
Kolonia raczej siedzi w probówce. Wychodzą tylko gdy są głodne (mniej więcej dwa dni po podaniu karaczanów) wtedy też daję im kolejną porcję jedzenia na którą chętnie się rzucają i zaciągają do gniazda.
Jednym z efektów tak intensywnego jedzenia są rozciągnięte odwłoki, które moim zdaniem wygladają świetnie:
   

Na razie to tyle a teraz opis:
Mrówki Odontomachus monticola należą do mrówek typu trap-jaw. Nazwę tę zawdzięczają swoim niesamowitym żuwaczkom, które potrafią otwierać pod kątem 180° a następnie zamykać je z nieprawdopodobną prędkością. Badania na gatunku Odontomachus bauri mówią, że potrafią zamykać swoje żuwaczki z prędkością od 126 do nawet 230 kilometrów na godzinę! Co plasuje te mrówki na drugim miejscu w kategorii najszybszego ruchu wśród zwierząt. Na pierwszym miejscu są dracula ants, które zamykają żuwaczki 3-krotnie szybciej.
Co ciekawe przyspieszenie jakie generują żuwaczki Odontomachus wynosi: 1590000 m/s^2 jest to przyspieszenie jakie osiąga kula w lufie pistoletu!!! Same żuwaczki wywierają nacisk 400 krotnie większy od masy samej mrówki!
Żuwaczki zamykają się gdy coś dotknie specjalnych włosków sensorycznych:
   
Między innymi dlatego mrówki te mają problem gdy ofiara leży na grzbiecie bo wtedy odnóża ofiary dotykają tych włosków i żuwaczki przez to nie łapią jej. Dlatego muszą powtarzać atak kilka razy. Gdy żuwczki zatrzasną się na ofierze mrówki żądlą swoją ofiarę a następnie zanoszą do gniazda.
Co ciekawe nie używają tych żuwaczek tylko i wyłącznie to ataku. Często wykorzystują generowaną przez nie moc do odskoczenia w tył na odległość kilkukrotnie dłuższa od ich ciała.
Używają uch również do pocięcia jedzenia na mniejsza kawałki.
Bardzo często żywią się termitami i w związku z tym podjałem odpowiednie kroki aby zdobyć kilka termitów dla nich. Zobaczymy jak to wyjdzie.
Kolejną ciekawą sprawą są ich larwy. Larwy te mają kolce oraz przyssawki dzięki, którym są mocowane do ścian tuneli i nie blokują przejścia.
Najczęściej gniazdują w ziemi, w ściółce leśniej oraz spróchniałym drewnie.
Kolonie osiągają rozmiary do kilkuset robotnic.
Nie znalazłem nigdzie informacji o długości życia Q. Wiadziałem kiedyś informację o królowych dwóch innych gatunków Odontomachus i długość życia wynosiła 4,5 roku. Ostatnio tez znajomy powiedział mi, że na jakiejś malezyjskiej stronie znalazł informację, że Q monticola żyje 5-8 lat.
Nie wiem na ile to jest potwierdzone i nie wiem jak bardzo to brać na poważnie. Na pewno daje to jako takie pojęcie ile mniej więcej Q żyje.
Zobaczymy ile u mnie pożyją. Mam nadzieję, że jak najdłużej!
Na koniec zdjęcia jajek z dzisiaj oraz krótki filmik z zaglądnięcia do probówki:
   
   
Link: https://youtu.be/Xuz6Ajy8j98

Mam nadzieję, że się podoba i standardowo zapraszam to dzielenia się swoimi przemyśleniami, uwagami i poradami
tutaj--> https://forum.antsofpoland.eu.org/Thread...nik%C3%B3w
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 08 Kwi 2020, 17:30
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 14 Kwi 2020, 15:48
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 17 Kwi 2020, 12:52
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 18 Kwi 2020, 15:14
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 23 Kwi 2020, 13:33
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 03 Maj 2020, 21:30
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 14 Maj 2020, 20:13
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 28 Maj 2020, 23:42

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 202 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 179 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,280 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości