#1
Cześć! Na forum jestem już od dłuższego czasu, ale jak do tej pory się na nim nie udzielałem. Postanowiłem to zmienić, zakładając dziennik Tetramorium sp. (najprawdopodobniej impurum), które hoduję już dosyć długo i pięknie się rozwijają. Dziennik skupia się na losach królowej, którą oznaczyłem jako A (złapałem trzy). Dzisiejszy post będzie zawierał zdjęcia archiwalne, mające na celu pokazanie rozwoju kolonii w czasie sześciu miesięcy jej istnienia.

26.06.2019, godzina 18.30
Idąc na popołudniowo-wieczorny spacer spotkałem królową Tetramorium sp. Do godziny 19.00 miałem już trzy królowe, które następnie umieściłem w probówkach.


27.06.2019
Królowe A i B (B jest pominięta w dzienniku) otrzymały po 25 poczwarek celem wsparcia wzrostu kolonii. Królowa C(też pominięta) otrzymała 2 poczwarki i 23 wyrośnięte larwy.



29.06.2019
Pojawiła się pierwsza robotnica z podrzuconych poczwarek.


09.07.2019
Wszystkie poczwarki są obecnie robotnicami, a z jaj złożonych w międzyczasie przez królową wykluły się larwy.


12.08.2019
W kolonii pojawiły się pierwsze własne robotnice królowej oraz spora kupka potomstwa w różnych stadiach rozwoju.


sierpień 2019 
W tym czasie nastąpił błyskawiczny wzrost kolonii.


Wrzesień 2019
Niestety, nie mam zdjęć z tego okresu. Kolonia nadal się rozwijała szybko. Gdzieś w połowie września mrówki zniszczyły korek z waty i je zalało, więc przeniosłem je do strzykawki. Jako że zdjęcia robione przez mleczną strzykawkę wyglądają okropnie, to je pominę.

październik-grudzień 2019
Spowolnienie wzrostu kolonii połączone z delikatną hibernacją w nieogrzewanym pokoju (mam złe doświadczenia z królowymi Tetramorium padającymi w trakcie zimowania lub zaraz po nim, więc nie zimowałem mrówek w lodówce).

Styczeń 2020
Kolonia została przeniesiona do ciepłego pokoju i wznowiłem jej karmienie, larwy zaczęły szybko rosnąć i pojawiały się nowe robotnice, więc kolonię przeniosłem do nowej, dużej probówki 200x20 milimetrów (20 cm długości 2 cm średnicy).

No i to tyle, bo przeprowadzka była wczoraj. Nowe posty pojawią się... wkrótce jak zgaduję.
Pytania: https://forum.antsofpoland.eu.org/Thread...26-pytania
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2

No to czas na update

Od ostatniego wpisu kolonia rozwijała się prężnie, jadła dużo i przybywało nowych robotnic. Niestety, 8.08 kolonię zalało (przekopała się przez korek...) i musiałem je szybko ewakuować, do czego były bardzo niechętne (wolały się topić w starej probówce niż iść do nowej...) - ostatecznie mrówki przeprowadziły się z moją ekhem, ekhem, pomocą (czytaj: wysypałem je na arenę). Straciły ok. 30 robo i kilkanaście larw, obecnie obficie karmione owadami odbudowują straty (widzę małe larwy i tłuste larwy zaraz przed przepoczwarczeniem, bardzo miło). Muszę kupić im jednak coś sensownego, bo probówka 160 mm jest ciut za mała i część robo siedzi w strzykawce.

Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  Dziennik Tetramorium atratulum (Nieróbka czarniawa) Mateusz M 0 1,085 17 Wrz 2020, 22:34
Ostatni post: Mateusz M
  Dziennik Tetramorium bicarinatum Jan Pru 3 6,189 27 Maj 2020, 16:35
Ostatni post: Jan Pru
  Tetramorium bicarinatum Quebracho 5 4,016 30 Sty 2020, 23:42
Ostatni post: Quebracho
  Dziennik Lasius ( Chthonolasius) sp. Jinia 2 3,686 02 Wrz 2019, 15:32
Ostatni post: Jinia

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości