#1
17.05.2018 Wybrałem się w nocy na poszukiwanie królowej po kilkunastu minutach znalazłem królową Camponotus fallax.Za chwile złapałem kolejne dwie
   Miejsce złapania                  Data złożenia jaj                  Ilość jaj           Ilość poczwarek           Ilość robotnic  
                                                                                                                                 
1Q złapana na ziemi                20/22.05.2018                  10-14**                      11                   -Śmierć królowej-       
                                                                                                                                          
2Q złapana na brzozie                 03.05.2018                      4-7**                        6                             17*
                                                                    
3Q złapana na brzozie             -Śmierć królowej-                    -                              -                              -       

17* Poczwarki podrzucone od 1Q                               Prawdopodobnie królowe zjadały potomstwo**

Mrówki trudne w obserwacji,aktywne głównie nocą wrażliwe na światło,karmione miodem rzepakowym i świerszczami domowymi,w porównaniu do innych mrówek nie zakopały wejścia do gniazda bardzo szybkie,nie pomagają bariery z wazeliny/oleju przestraszone mogą z rospędu przejść przez bariere.Trzymane na zbyta małej arenie razem z Temnothorax spp. skutkowało atakiem żołędziowych mrówek na gmachówke, natomiast Camponotus zazwyczaj uciekały do gniazda lub pod kamień(rzadziej pryskały kwasem mrówkowym co skutkowało śmiercią mniejszych współlokatorów.Dogrzewane matą grzewczą probówka była zakryta,odkrywałem ją raz w tygodniu.Kolonia liczy 17 robotnic kilka jajek i larw 

20/23.06.2018 złapałem 2 królowe Formica cinere,mocno się zdziwiłem ponieważ najbliższa kolonia jest ok. 400-600m od mojego domu.

Miejsce złapania                                            Data złożenia jaj              Ilość jaj         Ilość poczwarek           Ilość robotnic

1Q złapana na ziemi (w trawie)                           -Nieznana-                    15-20                   17                10(Śmierć królowej)

2Q zlapana na ziemi (na chodniku)                 -Dzień po złapaniu-              8-14                   10                 3 (Śmierć królowej)

Smutna historia,królowe osierociły 14 poczwarek które zostały podrzucone do lokalnej kolonii,nie znam przyczyn zgonu królowych karmiłem je miodem rzepakowym i świerszczmi domowymi, u 1Q przed zgonem królowej zmarło 8 robotnic.Kolonia  z 10 robotnicami (już wtedy było 8 robotnic) była przeprowadzana do nowej sterylnej probówki,przenosiny trwały 24h w między czasie zmarły 3 robotnice.Utrzymywałem wysokom higiene w probówce częściej dawałem pokarm.Zazwyczaj dawałem pół świerszcza raz na 2 dni)tym razem dawałem go codziennie rano i sprzątałem wieczorem.W ciągu kilku dni nie żyły wszystkie mrówki roztoczy nie widziałem.Przestałem moje mrówki karmić midem rzepakowym i sprzedałem świerszcze...

25.07.018 Zakupiłem kolonie Manica rubida Królowa oraz 6 robotnic i 30-30 larw/poczwarek

Gatunek agresywny chętnie poluje na wylęg stonogi murowej,ma problemy z polowaniem na szybkie owady jak wylęg świerszcza domowego.Mrówki karmie wyżej wypisanymi owadami i miodem spadziowym.Do tej pory zakopały wejście do probówki oraz wypchały żwirkiem szczeliny miedzy wężykiem a watom,która służy jako uszczelnienie probówki.                Czytaj dalej !------------------------------------


--------------Przepraszam z błędy ortograficzne czy interpunkcyjne lub literówki będe co jakiś czas pisał  co noego u mrówek DZIĘKUJE ZA POŚWIĘCENIE CZASU ! Tongue


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 202 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 179 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,280 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości