#1

Niesforna królowa | Dzień 1-81 29.07.2019 - 18.10.2019


Dlaczego taki tytuł, zapytacie. Otóż zaraz wam odpowiem Smile 

Królową tę złapałem razem z dwoma królowymi Formica cinerea dnia 29.07.2019. 
Od początku wydawała się trochę nie ten tego. Poruszała się ociężale i łatwo się wywracała, ale pomyślałem "Hej, dajmy jej szansę".

Zapakowałem ją do probówki z przegrodą i zostawiłem w spokoju, tak, jak to robi się z klasztornymi królowymi. Gdy po dwóch tygodniach sprawdzałem status, zauważyłem pakiet jajeczek. 

Bardzo smucił mnie fakt, że status ten nie zmieniał się przez bardzo, naprawdę baaardzo długi czas. Jajeczka ciągle były rozsypane i nie wykluwały się z nich larwy, nie wiedziałem co robić.


Winter is coming | Dzień 81 18.10.2019


Przyszedł dzień zimowania moich dwóch kolonii Formica cinerea, więc postanowiłem, że razem z nimi do lodówki wrzucę także tę flavuskę. Nic nie miałem do stracenia, a nóż widelec, może ruszy Smile

Poniżej zdjęcie zrobione dzień przed zimowaniem, które trwało od 18 października, do 7 grudnia.

   


Heureka!Dzień 131 07.12.2019


I faktycznie, ruszyła. Oczywiście pozostawione jajeczka nie przetrwały zimowania, ale królowa szybko nadrobiła ten ubytek. Ba! W przeciągu tygodnia od wyciągnięcia z lodówki pojawiły się pierwsze larwy Big Grin

   


Pogodne prognozy | Dzień 161 06.01.2020


Po 22 dniach, 6 stycznia pojawiła się pierwsza poczwarka, a góra potomstwa rośnie z dnia na dzień. Idzie jak burza, teraz już chyba nic jej nie zatrzyma Cool

   

   


Radość i smutek | Dzień 180 25.01.2020


Na dzień dzisiejszy tj. 25 stycznia, zaglądam do probówki i widzę malusią, tyci tyci robotnicę  Heart

   

Niestety, zdarzył się też pewien wypadek. Mianowicie woda zaczęła przesiąkać z komory nawadniającej do komory mieszkalnej, przez co podtopione zostały poczwarki i larwy.  Sad

Na szybko zrobiłem dziurę w komorze nawadniającej i odessałem pipetą resztę wody która pozostała w probówce. Wyciągnąłem również przegrodę korkową i na tyle ile mogłem wysuszyłem patyczkiem higienicznym watę i dno probówki, żeby w jak najmniejszym stopniu stresować kolonię i nie uszkodzić potomstwa.

Miejmy nadzieję, że pozostała woda szybko wyparuje i pozostawi potomstwo nieuszkodzone. Mrówki uratowały dwie poczwarki, masę jajeczek i parę larw, lecz szkoda byłoby straconego potomstwa, po tak udanym drugim starcie  Undecided

   


Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie mego Formiariusza, zapraszam do zadania ich TUTAJ.  Smile

"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2

Szybka przeprowadzka i pierwsze karmienie | Dzień 182 27.01.2020


Kolonia jest w trakcie przeprowadzki. Tego samego dnia, kiedy zdarzyła się powódź udostępniłem im nową probówkę. Znając flavus trochę im to zajmie, ale królowa co jakiś czas drepcze do łączenia probówek i zawraca, więc może już niedługo będzie po wszystkim Smile

   

Dodatkowo, wczoraj tj. 26.01.2020 na wieczór podałem maciupeńką kroplę miodu nałożoną wykałaczką, by młoda robotnica się w niej nie utopiła. Razem z nią podałem pierwszą muszkę owocówkę. Ku mej radości miód został zjedzony, a muszka została zaciągnięta w głąb i ułożona obok potomstwa Blush


Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie mego Formiariusza, zapraszam do zadania ich TUTAJSmile

"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3

Przykra prawda | Dzień 185 30.01.2020


Niestety, po wyjściu kolejnych robotnic okazało się, że nie jest to Lasius flavus, jak początkowo zakładałem, a zwykła jasno wybarwiona Lasius cf. niger.

Dlatego jest to oficjalny koniec tego dziennika.



Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie mego Formiariusza, zapraszam do zadania ich TUTAJ. Smile

"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lasius fuliginosus Kowal 13 935 08 Mar 2024, 00:35
Ostatni post: Kowal
  Lasius niger patyczak04 0 67 09 Sie 2023, 00:59
Ostatni post: patyczak04
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  Lasius brunneus Hubert 7 1,676 23 Kwi 2023, 16:36
Ostatni post: Hubert
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości