#1
Coraz bardziej popularne są mrówki pochodzące z ciepłych rejonów, które trzeba ogrzewać zimą a niektóre bardziej termofilne również latem.
Bez ogrzewania, niektóre gatunki będą się rozwijały powoli a inne wcale. A wszystkim zależy chyba żeby jego kolonia rozwijała się szybko i było dużo robotnic. Smile

Ogrzanie próbówki często kończy się powodzią w środku i utopieniem robotnic. 
Opiszę tutaj dwa sposoby ogrzewania próbówek, tak aby tego uniknąć.

Pierwszy sposób dotyczy małych koloni, które mają podłączoną arenę. 
W probówkę wstawiam przegrody z korka, które dzielą ją na komory. Tak wykonany first step zapewnia odpowiedni gradient wilgotności i daje poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Ogrzewam takie probówki kablem grzewczym bez termoregulatora, umieszczając kabel w poprzek probówki aby ogrzewał mała jej część. Ważne jest żeby nie ogrzewać komory wilgotnej (tej przy wacie oddzielającej wodę). Bo jeśli podgrzejemy tę komorę, watę lub zbiorniczek z wodą, to woda będzie parować, skraplać się na ściankach probówki i ściekać zalewając mrówki.

Należy ogrzewać komorę suchą tak jak na zdjęciu poniżej. Ilość komór suchych nie ma znaczenia. Ważne żeby ogrzewać tylko jedną, dając mrówkom możliwość wycofania się do chłodniejszych komór w razie potrzeby. Mrówki doskonale wiedzą czy temperatura w komorze jest odpowiednia i na pewno zaczną ewakuacje potomstwa gdy temperatura będzie za wysoka.  


   


Tutaj królowa Crematogaster scutellaris wygrzewająca potomstwo bezpośrednio nad kablem grzewczym. 

   


Tutaj młoda kolonia Messor capitatus potomstwo trzyma w komorze wilgotnej, natomiast nasionka w komorze suchej. Zapobiega to ich kiełkowaniu.

   


Drugi sposób polega na wykonaniu inkubatora. Czyli szczelnego pojemnika z próbówkami w środku. Przykrytego i ogrzewanego od spodu, matą grzewczą lub kablem z pomocą termoregulatora. 
Nie polecam tego sposobu bez termoregulatora, ponieważ ogrzewamy cały pojemnik i w przypadku skoku temperatury, mrówki nie mogą uciec do chłodniejszych komór rip 

   

Sposób ten dotyczy samotnych królowych, ponieważ mrówkom należy udostępnić arenę już od pojawienia się pierwszej robotnicy. Klik.
Jeżeli macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na ogrzewanie probówek z mrówkami to podzielcie się nimi.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Początek z mrówkami d3v 6 1,110 09 Kwi 2023, 07:22
Ostatni post: mistrzou
  Jak oszacować zapotrzebowanie żywieniowe kolonii mrówek mistrzou 3 1,422 25 Lis 2022, 02:23
Ostatni post: Kowal
  Przegrody w probówce - jak i po co? Quebracho 0 1,371 29 Gru 2019, 02:38
Ostatni post: Quebracho
  Messor barbarus - czy ogrzewać arenę Dim 29 10,864 03 Lip 2019, 22:53
Ostatni post: Dim
  Jak wysyłać poczwarki? Toffik 3 1,709 18 Wrz 2018, 19:16
Ostatni post: Qlive

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości