#1
Big Grin 
Hejka mam pytanie czy ktoś używa z was foli czerwonej do zakrywania gniazda czy działa i czy warto?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Według mnie taka folia po prostu tłumi trochę światła i równie dobrze mogłaby być innego koloru. Ja owijam probówki z samotnymi królowymi folią aluminiową. 
Gdy kolonia podrośnie to nie owijam wcale. Kiedyś zasłaniałem ową folią gniazda, ale nie zauważyłem różnicy w zachowaniu mrówek (nie licząc paniki zaraz po zdjęciu folii). 
Nie ma nagłych zmian natężenia światła, nie ma paniki.

Inaczej sprawa wygląda w gniazdach w których mrówki same robią sobie komory. 
Większość gatunków obkleja wilgotnym budulcem ścianki chcąc się odizolować (szczególnie małe kolonie). 
W takim przypadku zasłanianie gniazda spowoduje że mrówki będą kopać też przy szybie, co gwarantuje dobrą widoczność gdy takie gniazdo odsłonimy chcąc pstryknąć fotkę. 

Poniżej zdjęcia kolonii L. niger których gniazdo na co dzień było zasłonięte.

       
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Dzięki z odp ja mam samotna messor barbarus ma pierwsze jajka więc chciałbym widzieć cosie dzieje u niej ale tak aby nie stresować spróbuję ta folie i zobaczymy.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Długo ją masz ? Proponuje schować ją gdzieś w ciemnym, ciepłym miejscu i o niej zapomnieć na miesiąc.
Nie żartuje.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
A jeśli bez mrówek tyle nie wytrzymasz proponuję popytać czy ktoś nie odsprzeda tetrasów bądź lasius może nawet za cenę wysyłki
Odpowiedz
Podziękowanie od: Jan Pru
#6
Oferuję:
Tetramorium sp.
L. niger
L. flavus
Jakbyś był zainteresowany to myślę, że się dogadamy?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Myślę że może być problem mieszkam w Anglii Smile ale dziękuję za propozycję. Mam od 2 miesięcy i trzymam ja w probówce która leży w formi podgrzewane mata Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Jeżeli masz ją od dwóch miesięcy to najprawdopodobniej jest to królowa z zeszłorocznej rójki, bo M. barbarus roi się jesienią (czyli właśnie teraz).
A królowa z zeszłorocznej rójki powinna mieć już sporo robotnic. Jeżeli przez tyle czasu nie udało jej się z jakiegoś powodu wyhodować potomstwa, to raczej nic z niej nie będzie. Jedyną szansą dla takiej królowej to podrzucenie poczwarek.
Istnieje też możliwość, że to jakiś inny gatunek z rodzaju Messor. Wtedy postępuj według założonego planu Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
Nie problem tkwi w tym ja ją kupiłem w transporcie probowka miała przeciek i utopily się tylko królowa dała radę teraz ma z 10 jajek i poczwarke mam nadzieję że da radę

2 tygodnie temu

Twa tygodnie temu


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#10
Myślicie że dać jej jakieś białko i jakie?
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości