#1
Cześć, 
postanowiłem wykonać szczelne zamknięcie mojej probówki(z siatką wentylacyjną), bo korek z waty jest dość uciążliwy, mrówki czasem uciekały. Do wykonania użyłem kleju na gorąco i pojawia się pytanie, czy ten klej jest w stanie zaszkodzić w jakiś sposób mrówkom?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
(17 Wrz 2019, 20:19)Lasnig napisał(a): Cześć, 
postanowiłem wykonać szczelne zamknięcie mojej probówki(z siatką wentylacyjną), bo korek z waty jest dość uciążliwy, mrówki czasem uciekały. Do wykonania użyłem kleju na gorąco i pojawia się pytanie, czy ten klej jest w stanie zaszkodzić w jakiś sposób mrówkom?

Nie. Klej na gorąco po wyschnięciu jest nieszkodliwy dla mrówek.
Odpowiedz
Podziękowanie od: Lasnig
#3
Jaki jest sens takiego zamykania probówki?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
(18 Wrz 2019, 18:19)Revan napisał(a): Jaki jest sens takiego zamykania probówki?

Wyjaśniłem w pierwszym poście, że przy niedokładnym umieszczeniu w probówce korka z waty mrówkom udawało się przeciskać na zewnątrz, a przy moim zamknięciu mam pewność, że tego nie zrobią. Logiczne jest chyba, że probówkę muszę otwierać przy każdym karmieniu, a średnio mam ochotę za każdym razem oglądać zamknięcie z każdej strony w poszukiwaniu jakichś nieszczelności.

Poza tym korek z waty zabierał część przestrzeni wewnątrz probówki, z racji, że trzeba go wepchnąć do środka, ja zrobiłem taki, który nie ingeruje w przestrzeń życiową mrówek. Wink
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Skoro mrówki się przeciskają pomiędzy ścianką probówki a watą to znaczy, że dajesz za mało waty Smile
Powinieneś zrobić kulkę, która będzie ciasno wchodziła do probówki.

Właściwie skoro to nie jest samotna królowa, to powinieneś udostępnić arenę. Podczas otwierania i zatykania probówki, mrówki niepotrzebnie się stresują. 
Tutaj antwito ładnie to opisał. Klik.
Odpowiedz
Podziękowanie od: Lasnig
#6
Tak tylko dodam, że gorący klej jest jak najbardziej szkodliwy dla mrówek, mowa o oparach Wink
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
(20 Wrz 2019, 00:05)korek napisał(a): [...]
Właściwie skoro to nie jest samotna królowa, to powinieneś udostępnić arenę. Podczas otwierania i zatykania probówki, mrówki niepotrzebnie się stresują. 
Tutaj antwito ładnie to opisał. Klik.
No to bardzo sprzeczne informacje można znaleźć na ten temat, postaram się w takim razie ogarnąć jakąś arenę.


(20 Wrz 2019, 13:50)AntKeeper.pl napisał(a): Tak tylko dodam, że gorący klej jest jak najbardziej szkodliwy dla mrówek, mowa o oparach Wink
Domyślam się, że opary każdego kleju będą szkodliwe (chyba że będzie to klej typu mąka+woda), kwestia tylko tego po jakim czasie od związania opary przestają być uwalniane. Jednak klej na gorąco i gorący klej można rozumieć zupełnie inaczej. Big Grin
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Kolonia z robotnicami musi mieć dostęp do areny. To jest naturalny proces, gdzie robotnice wykopują się na powierzchnię. Mają to w instynkcie. Niektóre gatunki potrafią kopać w takiej zatkanej probówce z uporem maniaka. Podawanie pokarmu do probówki stresuje mrówki, bo jest ingerencją w ich gniazdo. Nie ma innej właściwej informacji. Jeśli ktoś powie Ci inaczej, to jest ignorantem.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
(20 Wrz 2019, 20:45)Revan napisał(a): Kolonia z robotnicami musi mieć dostęp do areny. To jest naturalny proces, gdzie robotnice wykopują się na powierzchnię. Mają to w instynkcie. Niektóre gatunki potrafią kopać w takiej zatkanej probówce z uporem maniaka. Podawanie pokarmu do probówki stresuje mrówki, bo jest ingerencją w ich gniazdo. Nie ma innej właściwej informacji. Jeśli ktoś powie Ci inaczej, to jest ignorantem.

O tym generalnie wiedziałem, ale myślałem, że przedzielenie probówki korkiem na dwie części załatwia sprawę, bo mrówki zaczynają traktować jedną jak gniazdo, drugą jak mini-arenę. Ale z drugiej strony wiem, że gniazdo ma strefy wilgotne i suche, a u mnie przy takim podziale mają tylko wilgotną, więc rzeczywiście podłączę probówkę do areny i problem z głowy.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Owady karmowe - czas przez jaki mogą leżeć na arenie mistrzou 4 1,318 26 Gru 2022, 21:28
Ostatni post: mistrzou
  Antmania2 na fb kamikatze9 1 1,040 23 Cze 2019, 01:43
Ostatni post: MdC

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości