#1
Dzień dobry, z tej strony początkujący hodowca mrówek Messor barbarus Wink
Nasza domowa kolonia ma już kilka miesięcy i muszę przyznać, że trochę się rozrosła.
Z tego powodu stwierdziliśmy, że czas przeprowadzić mrówki do nowego formikarium.
Aktualne to formikarium szklane z korkiem (20 x 10 x 10 cm). Od mniej więcej miesiąca obserwowaliśmy najpierw próby wynoszenia ziarna poza gniazdo (aktualnie w gnieździe ziaren brak) a potem próby drążenia kolejnych tuneli w korku. 
Kupiliśmy więc nowe formikarium, tym razem akrylowe z całkiem sporą częścią gniazdową i ciut mniejszą areną. Stare formikarium z nowym połączyliśmy wężykiem i... No właśnie... oczekiwanych przez nas efektów brak Wink
To znaczy, mrówki jak się cisnęły w starym formikarium tak się cisną. W nowym gnieździe od czasu do czasu pojawia się jakiś zwiadowca, podrzuciły tu też 3 trupki i tyle. Największej zmiany doczekał się natomiast wężyk, który... stał się mrówczą spiżarnią - jest w dużej mierze wypełniony ziarnami.
Z dodatkowych informacji - nowe gniazdo zostało nawodnione, wodę mają już na nowej arenie (tak chcieliśmy je dodatkowo zachęcić) i tu też dostają specjały białkowe. Dodatkowo, to pod nową areną mają teraz cieplej. Patrząc na posty z forum widziałem info, że wężyk łączący dwie części nie powinien być zbyt długi - nasz trochę jest, ma około 30-40 cm, ale dość łatwo powinno się udać go skrócić (jeśli to może pomóc).
Podpowiedzcie coś proszę.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Witaj.
Spróbuj zaciemnić czymś nowe gniazdo i delikatnie je podgrzewać, tak do 26 °C. To powinno pomóc.
Myślę że te 40 cm pokonają jakoś przy przeprowadzce, chociaż nie napisałeś jak liczna jest kolonia. 
Jeśli zaciemnienie i podgrzanie nie przyniesie rezultatów to skróć wężyk.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Podziękowanie od: NokiNoik
#3
Wielkie dzięki.
Kolonia ma około 80-90 mrówek (pi razy drzwi Wink
Nowe gniazdo podgrzewam od samego początku. Temperatura to 28 stopni, znaczy za dużo?
Czytałem że moje mrówki to tak 26-28 stopni lubią.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Można prosić o dokładne wymiary nowego gniazda ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Jasne. Nowe gniazdo ma 16x18 cm. Nowa arena 18 x 8
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Zatakłbym korkiem 4 komory gniazda żeby przegryzły gdy będzie za dużo robotnic bo nie wiem czy kolonia za mała nie jest chociaż powinny sobie poradzić
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Temperatura - 26. Wycieczki trwają, gniazdo jest lustrowane, przeprowadzki nie widać Wink
W sobotę spróbuję skrócić wężyk i trochę im to gniazdo nowe zmniejszyć korkiem.
Dorzucę też na nową arenę ulubione świerszcze, może to je przekupi Wink
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Wężyk skrócony, robak wrzucony Wink
Przy okazji jeszcze dostały podkładkę tłumiącą pod formikaria. Ruch trochę większy się zaczął, zobaczymy co będzie.

ale...

przy okazji zauważyliśmy, że część mrówek na głowach ma małe brązowe kropki, co to może być.
Spróbuję dołączyć zdjęcie


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
Zdjęcie się przyda, bo mogą to być pasożytnicze roztocza, które u Messor jakoś często się trafiają.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#10
To pasożytnicze roztocza. Skąd te skrzydlate osobniki w koloni z 90 robotnicami ? Skąd w ogóle masz te mrówki? 
Bo ja przypuszczam że zostały wykopane z natury, stąd te roztocza i formy płciowe. ;(
Przykro mi ale nie wróże przyszłości tej koloni.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Manica rubida nie je szonator 3 78 29 Cze 2023, 12:49
Ostatni post: Skrask
Exclamation Problem z królową Messor Barbarus! Pilne! Proszę o pomoc! Anonimowy1979 1 2,979 30 Cze 2022, 19:18
Ostatni post: Woolfy05
  Formica sanguinea nie wychodzi Cezary 4 3,330 19 Lip 2021, 18:30
Ostatni post: kandarpl
  Messor Barbarus światło/pokarm patryk1995r 1 2,786 15 Mar 2021, 14:15
Ostatni post: kandarpl
  Czy zimować Messor barbarus korek 7 5,679 28 Lis 2020, 01:42
Ostatni post: korek

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości