#1
Cześć!
Ostatnio będąc na wakacjach w Afryce Północnej udało złapać mi się parenaście królowych Pheidole - tylko własnie do teraz nie wiadomo za bardzo jakich. Na moje oko są to jakieś Pheidole z grupy pallidulowatych. 
Przetransportowałem je w bagażu normalnym (nie podręcznym). Królowe znajdywały się w takim pojemniczku/buteleczce po soli fizjologicznej:
   

Mimo tego, że bagaż był prześwietlany to nic nie zauważyli.
Po przyjeździe do domu lekko przesypałem królowe do większego pojemniczka, z którego było mi już łatwiej rozdzielić je osobno do próbówek. Postanowiłem, że dwie najmniejsze królowe zostaną razem w jednej próbówce, by razem założyły kolonię. 
Oto zdjęcia (jak widać mają już mały pakiet jaj):
   
   

Następna aktualizacja zapewne pojawi się po pojawieniu się pierwszych robotnic.
Pozdrawiam!

Pytania, wskazówki do dziennika: https://forum.antsofpoland.eu.org/showth...hp?tid=309
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Witam was dzisiaj dwa zdjęcia - królowe mają już pierwsze malutkie larwy.
Jak widać jaj także przybyło od ostatniego wpisu.

Cały czas zero jakiejkolwiek agresji Smile

   
   

Pozdrawiam!

Pytania, wskazówki do dziennikahttps://forum.antsofpoland.eu.org/showth...hp?tid=309
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
07.07.2019 
Królowe mają już pierwsze poczwarki Smile
Od dzisiaj również zacząłem grzać je kablem grzewczym.
   
Pozdrawiam!

Pytania, wskazówki do dziennikahttps://forum.antsofpoland.eu.org/showth...hp?tid=309
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
O Dzień dobry!
Dzisiaj wpis będzie niestety bez zdjęć, jednakże w następnym zadbam o nie.

15.07.2019
U dwóch królowych Pheidole pojawiły się pierwsze robotnice. Wychowanie ich zajęło królowym około 27 dni, więc całkiem szybko. U pozostałych królowych, które trzymam oddzielnie również pojawiły się pierwsze robotnice tego samego dnia. 

Do koloni z dwoma królowymi podłączyłem mikro arenę, którą znalazłem podczas sprzątania pokoju. Postanowiłem nakarmić pierwszy raz tą kolonię. Na podłączoną mikro arenę położyłem trzy kawałki mącznika, jedna z robotnic przeciągnęła jeden z kawałków do wężyka łączącego mikro arenę z próbówką.

16.07.2019
W koloni pojawia się coraz więcej młodych, niewybarwionych malutkich robotnic. Robotnice nanitic u Pheidole są naprawdę małe - są wielkości robotnic mrówek faraonek (Monomorium pharaonis) lub nawet mniejsze. Agresji nadal żadnej nie zaobserwowałem.

Niestety, ale przez złe ogrzewanie próbówki lekko skropliła się w niej woda. Postanowiłem lekko zmienić położenie próbówki, a problem znikł.

17.07.2019
Robotnic cały czas przybywa - jest już ich około 15-20. Jest to połowa potomstwa nanitic, więc zapewne jak wszystkie poczwarki zostaną otworzone robotnic nanitic będzie około 30-40. Postanowiłem zabrać kawałki mącznika młynarka z mikro areny oraz ten kawałek, co robotnice zaciągnęły do wężyka. Po posprzątnięciu tych kawałków, podałem im na mikro arenę malutką kropelkę miodu oraz kolejne trzy kawałki mącznika młynarka. Robotnice głównie zainteresowane są miodem, ale także od czasu do czasu skubią mącznika. Cały czas zero jakiejkolwiek agresji.

Pozdrawiam! Big Grin
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 90 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 196 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 194 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 176 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,274 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości