#1
Co oznaczają skróty sp. spp. ssp. cf. spotykane przy nazwach rodzajowych i gatunkowych mrówek.


- sp. -    Nieokreślony osobnik (jeden!) z danego rodzaju - na przykład Formica sp. (oznacza nieokreślony gatunek z rodzaju Formica)uwaga! skrót sp. nie musi oznaczać, że dany gatunek nie został jeszcze sklasyfikowany (choć może) - możemy po prostu nie być pewni oznaczenia.

- spp. - Oznacza grupę osobników z danego rodzaju, lub też wszystkie osobniki z danego rodzaju. Na przykład określenia Formica spp. używamy, gdy mówimy o grupie osobników z rodzaju Formica, ale z różnych gatunków, lub też ogólnie o wszystkich dotychczas opisanych gatunkach z danego rodzaju. Uwaga! skrótu tego nie używamy mówiąc o pojedynczym gatunku!

- ssp. - Podgatunek. Skrótu tego używamy, gdy mówimy o nieznanym nam podgatunku danego gatunku. Na przykład nie znając podgatunku konkretnego osobnika z gatunku Formica cinerea, określamy go jako Formica cinerea ssp. Skrótu tego używamy także, gdy mowa o wszystkich podgatunkach danego gatunku. I tak mając na myśli Formica cinerea cinerea i Formica cinerea fuscocinerea można powiedzieć Formica cinerea ssp. Uwaga! skrótu tego możemy używać gdy mowa o jednym osobniku, jednak stawiamy go dopiero po epitecie gatunkowym! Zapis np. Formica ssp. jest błędny. Rzecz oczywista - skrót ten nie odnosi się do gatunków, u których nie wyróżniono podgatunków. 

- cf. -    Skrót ten wstawiamy pomiędzy nazwy rodzajową i gatunkową w momencie, gdy nie jesteśmy pewni oznaczenia, ale są pewne przesłanki wskazujące na konkretny gatunek, z którego to cechami powinniśmy porównać okaz.
Odpowiedz
Podziękowanie od: Messbar


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kopcowe Formica spp. - małe kompendium Michał Michlewicz 1 38,601 23 Kwi 2019, 23:52
Ostatni post: korek
  Temnothorax sp JEst sens teraz szukać ? korni1 0 1,274 24 Paż 2018, 22:07
Ostatni post: korni1
  Wysyłka myrmica sp. Toffik 5 2,723 18 Wrz 2018, 19:19
Ostatni post: Qlive

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości