#1
Cześć, witam was w moim dzienniku Monomorium pharaonis, czyli mrówek faraona. Zapraszam do czytania.

Kolonię dostałem na samym końcu sierpnia 2018 lub początku września 2018 (już nie pamiętam dokładnie), były wtedy 2 królowe i około 40 robotnic, trochę potomstwa:

   
Z góry przepraszam za jakość tego zdjęcia... Smile

Kolonia była początkowo trzymana w szklanej całkiem długiej próbówce z korkową przegrodą oraz po jakimś czasie dołączyłem im mikro arenę. Byłem bardzo zaskoczony tempem rozwoju tych mrówek, ponieważ szczerze mówiąc, nie sądziłem, że będzie ono aż tak duże. Z dnia na dzień przybywało robotnic.

Około miesiąc później koloni prezentowała się tak (2 królowe, około 100 robotnic, duuużo potomstwa):

   

Zauważyłem, że mrówki te bardzo ciężko spłoszyć czy też zdenerwować. Drgania stołu to było dla nich nic, porównując do Messor, który przy dotknięciu stołu potrafił się spłoszyć. 

Początek grudnia 2018, w koloni pojawiły się nowe królowe i samce, byłem bardzo zadowolony oraz się bardzo cieszyłem. Przeprowadziłem je do gniazda ze sklepu Ant3D:

   

   

Styczeń 2019, kolonia zajmuje już całe gniazdo 94x94mm Smile  (około 70 królowych)

   

Zamówiłem im nowe gniazdo z druku 3D o wymiarach 180x180 mm. 

21 luty 2019

   

   

   

   

Kolonia obecnie znajduje się w gnieździe z druku 3D o wymiarach 180x180 mm. Są dwie areny: Jedna 25x15 cm, a druga to taki cylinder. Podaję im do stołu codziennie jednego karaczana, świerszcze, mączniki i duuużo miodu (uwielbiają miód). Temperatura utrzymuje się w granicach 26-29 stopni Celsjusza. Gniazdo nawadniam im co 2-4 tygodnie (mrówki te nie potrzebują dużo wilgoci).

PYTANIA DO DZIENNIKA: https://forum.antsofpoland.eu.org/showth...hp?tid=196
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
17.03.2019
Wczoraj zauważyłem ogromny wysyp larw królewskich. Widywałem je już wcześniej, ale pojedyńcze sztuki, teraz jest ich bardzo dużo w jednym miejscu. Zauważyłem również młode królowe, chociaż co ciekawe, nie widziałem samców. Robotnic jak widać przybyło trochę. Podłączyłem im również małą arenę na której podaję im wodę w próbówkach. 

   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
O Dzień dobry, witam was.
Na początku przepraszam was, że przez bardzo długi czas nie było aktualizacji tego dziennika, ale niestety nie miałem czasu na pisanie kolejnych postów, a kolonia dodatkowo miała poważne problemy.
Zacznijmy od tego, że pod koniec marca robotnice zaczęły bardzo masowo uciekać z gniazda pod szybką plexi. Pewnego razu, parę dni po ucieczkach z niewyjaśnionych przyczyn zaczęły padać masowo robotnice. Z około 5 tysięcy robotnic padło aż około połowa, zostało około 2-3 tysiące robotnic. Naprawdę nie mam pojęcia dlaczego tak się stało, ale możliwe jest, że robotnice, które zaczęły uciekać z gniazda powracając do niego przynosiły ze sobą jakieś trutki lub coś innego trującego owady, albo w ogóle jakąś inną tajemniczą substancje, która doprowadziła do tego, że ponad połowa robotnic padła. Co ciekawe, królowych "masowa śmierć" nie dotknęła. Po masowym wymieraniu stan koloni być następujący: ok. 2,500 robotnic i ok. 70 królowych. 
Po wymieraniu kolonia została całkowicie przeniesiona do innego "setupu" tymczasowego, a gniazdo zostało starannie prze ze mnie oczyszczone i umyte od środka jak i zarówno od zewnątrz. Miejsca, w których robotnice uciekały z gniazda zostały dodatkowo zabezpieczone silikonem. W między czasie sprzątając śmiecie z pokoju natrafiłem na stare gniazdo 3D, w którym wcześniej znajdowała się ta kolonia. Było to gniazdo 94x94 mm, wzór "Monomorium pharaonis". Postanowiłem, że również wykorzystam je na nowo. 
Z czasem kolonia nadrabiała straty, a także miałem okazję obserwować kolejną rójkę. Złożyłem nowy "setup" składający się z gniazda 3D 180x180 mm oraz 94x94 mm. Dołączyłem do tego również jedną, mniejszą arenę cylindrową oraz arenę główną, wykonaną z pudełka. Niestety w tym update nie będzie zdjęć, ale w następnym postaram się je dodać.
Obecny stan koloni to około 4 tysiące robotnic i ponad 200 królowych. Grzeję je kablem grzewczym a także matą grzewczą. Dostają codziennie po ok. 1-2 pipety miodu oraz w różnej postaci białko (karaczany, świerszcze, mączniki, czasami również dostają drewnojady).

Dodam jeszcze, że niedawno doszła do mnie kolonia Monomorium floricola - około 6-7 królowych i ponad 100 robotnic. Kolonię tę postaram się opisać w następnej aktualizacji dziennika Smile

Pozdrawiam! I przepraszam, że nie było w tej aktualizacji zdjęć.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 201 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 178 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,275 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości