#28
Trochę dawno nie uaktualniałem więc dziś nadrobię.

08.2019 Główna kolonia je coraz więcej, w szczycie było to 11 mączników dziennie.
   

Dostały też wreszcie świerszcza którego bardzo chętnie skonsumowały w ciągu 36h.
   

Niestety nie wiedzieć czemu od ostatnich prac w formikarium wiele robotnic padło (myślę że spokojnie 500szt.)

23.01.2020. Kolonia zapadła w stagnację już w listopadzie, przestałem podawać białko, a formikarium położyłem na parapecie. Dopiero dziś zatkałem wejście do gniazda, wyłapałem robotnice znajdujące się na arenie (początkowo myślałem że jest ich koło setki ale okazało się że było 494, kiepsko mi idzie szacowanie Big Grin). Wyjęcie robotnic zajęło mi z 1,5 godziny.
   

Następnie wyrzuciłem stary piasek, wyjąłem ozdoby, nałożyłem nowy fluon i wpuściłem mrówki z powrotem, tym razem poszło już sprawniej.
   
   

Po tych porządkach kolonia trafiła do lodówki do 5.03.2020.

Podrzędna kolonia przeszła już raz stagnację, obecnie też jakoś nie najlepiej się rozwija, może po prostu przez niższą temperaturę w pokoju.
Mają sporo larw.
   

Przeprowadziłem je do nowej strzykawki podłączając wężykiem fi 6mm do starej. Jak się okazało robotnice pomyliły chyba wężyki i zamiast przeprowadzić królową do nowej, wyprowadziły ją na arenę, dowiedziałem się w ten sposób że królowa mieści się w wężyku z zestawu do kroplówki Big Grin
       

Planowałem je też przezimować, jednak dostrzegłem robotnicę niosącą pakiet jaj.

Chthonolasius. Tutaj też trochę ich padło, mróweczki również są na parapecie od listopada, dziś trafią do lodówki, a po wyjściu dostaną tyle poczwarek ile tylko będzie w podrzędnej kolonii niger.
   

Co do areny to nie dostałem odpowiedzi od firmy. Plan jest zamówić główne formatki, a mniejsze podocinać samemu.

26.01.2019 Wygląda na to że kolonia niger w lodówce padła (wiele mrówek po prostu leży na plecach, w tym królowa), jednak po wyjęciu na chwilę i obserwacji zaczyna się poruszać. Mamuśka się zlitowała nad nimi i przekręciła termostat w lodówce na wyższą temperaturę.

6.02.2019 Podczas nawadniania w lodówce u Chthonolasius widać dwie martwe niger, w dużej kolonii też jakby trochę ich padło Sad Dowiemy się w marcu...

Uwagi i pytania proszę zadawać w pytaniach do dziennika [link]

Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
2x Lasius niger+Chthonolasius - przez slodkie_ciacho - 09 Gru 2018, 21:40
RE: 2x Lasius niger+Chthonolasius - przez slodkie_ciacho - 06 Lut 2020, 14:23

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lasius fuliginosus Kowal 13 934 08 Mar 2024, 00:35
Ostatni post: Kowal
  Lasius niger patyczak04 0 67 09 Sie 2023, 00:59
Ostatni post: patyczak04
  Lasius brunneus Hubert 7 1,676 23 Kwi 2023, 16:36
Ostatni post: Hubert
  Dziennik Lasius flavus - Formiariusz Maniexa *Porzucony* Maniex 2 1,420 17 Mar 2020, 21:46
Ostatni post: Maniex
  Lasius jensi × umbratus korek 11 6,759 19 Sty 2020, 11:43
Ostatni post: korek

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości