#1
Pochwalony.
Od dłuższego czasu czaiłem się na S. geminata - każdy na discordzie kto chciał (i kto nie chciał zresztą też) się o tym przekonywał czytając moje narzekania. Miałem wszelako konkretne wymagania - kolonia musiała się składać z królowej monoginicznej posiadającej własne robotnice nanitic - z uwagi na fakt, iż był to jedyny sposób aby mieć pewność, że nie kupuje się wykopka lub królowej poliginicznej, która nie jest w stanie samodzielnie wyprowadzić potomstwa. Przekonał się o tym dwukrotnie Revan, którego królowe padały nie złożywszy jaj (jeśli było inaczej, Revan zechce mnie poprawić).
I tak mijały miesiące, ja marudziłem etc. W końcu discordowy Fred i Stroux zwrócili moją uwagę na ofertę Freda Metsona. Jeden rzut okiem i wiedziałem, że to jest to.
Zapłaciłem kupę forsy za wysyłkę aby mieć pewność, iż królowa dotrze możliwie szybko - i już 3 dni po wysyłce (nie obyło się bez przygód i wielokrotnego przeklęcia UPS) miałem kolonię w domu. 
Było to 10 października 2018 r. Paczka nie zawierała heat packa, na szczęście było jeszcze dość ciepło.
Okazało się, że kolonia składała się z królowej, niewielkiej kupki potomstwa oraz dziesięciu robotnic (tylu się przynajmniej doliczyłem). Mrówki dostały od razu niewielką kropelkę miodu, a próbówkę położyłem na arenie (mała arena z Mrówkoyada, 20x10).
Na arenie położyłem dwa termometry akwarystyczne, nadto postawiłem tam podstawkę pod karmę oraz zamontowałem drugą próbówkę na wysokości 5 cm - tak na wszelki wypadek. Pod areną położyłem 5W kabelek grzewczy, bacząc, by temperatura w okolicy gniazda oscylowała wokół 27 stopni.
Obydwie próbówki "zatkałem" gumowymi uszczelkami. Mrówki dość szybko usypały kopczyk z fragmentów zeschłych liści (których tam nasypałem) i innych farfocli.
Mrówki chętnie zbierają muszki owocowe i inne drobne owady oraz okruszki nasion (prosa, orzechów) - natomiast za miodem nie przepadają.
Na tę chwilę kolonia to ~13 robotnic i przyzwoita kupka potomstwa.

[Obrazek: 20181107_213408.jpg]

Dziękuję za uwagę.

Pytania:
https://forum.antsofpoland.eu.org/showth...hp?tid=105&pid=280#pid280

PS. Potem może poedytuję, może dodam jeszcze jakieś zdjęcia etc.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
Solenopsis geminata (tropical fire ants). Zapiski. - przez BartTP - 07 Lis 2018, 22:39
RE: S. geminata. Zapiski. - przez BartTP - 28 Lis 2018, 22:11
RE: S. geminata. Zapiski. - przez BartTP - 08 Sty 2019, 22:10
RE: S. geminata. Zapiski. - przez BartTP - 10 Sty 2019, 21:50
RE: S. geminata. Zapiski. - przez BartTP - 16 Sty 2019, 23:45
RE: S. geminata. Zapiski. - przez BartTP - 15 Lut 2019, 22:01
RE: S. geminata. Zapiski. - przez BartTP - 17 Lut 2019, 22:34
RE: S. geminata. Zapiski. - przez BartTP - 18 Mar 2019, 21:46

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Solenopsis fugax by STROUX STROUX 1 1,738 23 Sie 2018, 13:03
Ostatni post: STROUX

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

2 gości