#1
Bug 
Witam,
W związku z zakupem drugiej kolonii - Formica cinerea - postanowiłem założyć dziennik, w którym będę opisywał ich dalsze losy Wink
Zaczynajmy!

Data: 07.11.2018r.
Dzień:1
Królowa:1
Robotnice: 9
Poczwarki: 0
Jaja:0
Formikarium: Probówka + kawałek drewienka.

W wyniku nieudanych poszukiwań jakiejkolwiek królowej Formica (nie chciałem wykopywać, bo szkoda Tongue ) postanowiłem odkupić od kogoś kto posiadał w swoim "asortymencie".
Kolonia została zakupiona od Sebastiana Domańskiego ( serdecznie polecam sprzedawcę - kolonia przyjechała cała i zdrowa, dobrze zapakowana). Dowiedziałem się od niego, ze mrówki były przygotowywane do zimowania, więc wystarczy je tylko włożyć do lodówki Big Grin 
Przed hibernacją ostatni raz dałem im miodu, którego całkiem sporo zjadły, a resztki (oczywiście) przysypały wszystkim, co znalazły pod żuwaczkami  Rolleyes

Zdjęcie:

[Obrazek: 2isuvwp.jpg]


Masz pytanie do dziennika? Napisz Tutaj.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Data: 07.01.2018r.
Dzień:3 (Licząc od zimowania)
Królowa:1
Robotnice: 9
Poczwarki: 0
Jaja:0
Formikarium: L-ka, jednak mrówki siedzą sobie grzecznie w probówce. Wolny wybór xD

Mrówki po zimowaniu.
Po udostępnieniu areny robotnice bardzo odważnie zaczęły zwiedzać arenę, zapewne robiły rozpoznanie Wink
Dostały kawałek świerszczyka, za którego zabrały się dopiero po jakimś czasie. Ciekawszy okazał się (co nie dziwne) miód.
Przy okazji inne mrówki znosiły piasek do probówki, co średnio mi się podoba, bo piasek ma kolor jajeczek i nie będę ich w stanie odróżnić Big Grin
Zwiedziły także część gniazdową formikarium, które zostało połowicznie zasłonięte korkiem. Trochę piachu tam poznosiły, coś pomachały czułkami i więcej tam nie zajrzały.
Czekam na pojawienie się jajeczek, oby szybko poszło.
Masz pytania do dziennika? Click HERE!
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Photo 
Data: 09.02.2018r.
Dzień:36 (Licząc od zimowania)
Królowa:1
Robotnice: 11
Poczwarki: ponad 26 szt.
Jaja:3 pakiety (prawdobodobnie)
Formikarium: L-ka

Witam po miesięcznej przerwie.
Kolonia ma się dobrze, co widać po przyroście.
Mrówki przeprowadziły się do korka, co jednak nie bardzo mi pasuje ze względu, iż chciałbym ten korek zmienić na swój (zrobiłbym inny układ komór). Probówka została owinięta w folię aluminiową w nadziei, ze mrówki jednak tam wrócą. Dodatkowo zbyt wysoka wilgotność (znów moja wina Angry przesadziłem z wodą, ale korek też jest średniej jakości...) doprowadziła do tego, że zakleiły sobie część szybki pisakiem, przez co mało co widać (sic! ).
Przez ostatni miesiąc przybyło sporo potomstwa w postaci poczwarek i larw. Pojawiły się też pierwsze robotnice (nie liczę tych przed zimowaniem).
Z moich obserwacji wynika, że postawienie formikarium przy grzejniku było dobrym pomysłem chociażby ze względu wynoszenia poczwarek z gniazda w celu ich wygrzania. Dzięki temu się nie nudzą i ciągle noszą poczwarki pod szybę Tongue
Dostają oczywiście standardowo, świerszczyki + miód. Nie rozumiem tylko czemu nie jedzą martwych świeżych, tylko lubią takie już "zleżałe" po kilku godzinach...

[Obrazek: 17wtpj.jpg]

[Obrazek: ru4ghf.jpg]
Masz pytania do dziennika? Click HERE!
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Formica rufibarbis Drwal 8 1,423 12 Kwi 2022, 21:16
Ostatni post: Drwal
  Formica rufibarbis - korek korek 8 4,891 08 Lis 2020, 12:05
Ostatni post: korek
  Dziennik Formica sanguinea Formicjusz 4 3,574 02 Sie 2019, 20:13
Ostatni post: Formicjusz
  Dziennik Formica sanguinea - Ravez Ravez 0 1,330 15 Sie 2018, 12:57
Ostatni post: Ravez

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości