Żeby odtworzyć film należy kliknąć jego tytuł.
Film przedstawia osiem lat z życia pustynnych mrówek i rządy terroru narzucone przez królową. Buduje ona imperium imponującej wielkości, eliminując rywalki. Tysiące poddanych giną w obronie królestwa.
Mrówki wyewoluowały z rodziny błonkówek, do której należą także osy i szerszenie. To, co najbardziej wyróżnia je spośród krewniaków to niezwykłe zachowania społeczne. Pojedyncze osobniki zamieszkujące jedno gniazdo łączą się ze sobą tak ściśle, że sprawiają wrażenie odrębnego, autonomicznego bytu. Miliony maleńkich stworzeń razem szukają pożywienia i chronią młode, tworząc jeden organizm. Najbardziej zdumiewające jest to, że każda mrówka jest zdolna do samodzielnego życia, mimo to wybiera współistnienie w gigantycznej kolonii. W programie dzięki nowoczesnym kamerom endoskopowym widzowie poznają fascynujący świat mrówek i sekrety niezwykłej społeczności, którą tworzą te owady.
Opowieść o mrówkach zielonych, które opanowały wybrzeże i północ Australii oraz część Azji. Te waleczne owady doskonale radzą sobie z każdym przeciwnikiem, a ich jad może być niebezpieczny nawet dla człowieka. Bez litości bronią swojego terenu i kontrolują rozprzestrzeniające się gatunki innych owadów. Stosują unikatową komunikację za pomocą chemicznych wydzielin. Zadają rany, wstrzykując śmiercionośną truciznę. Mają potrzebę nieustającego podkreślania i potwierdzania swojej dominacji. Podpatrując ich zachowania, naukowcy zastanawiają się, jak wykorzystać waleczność małych stworzeń do wydajnej uprawy organicznej. Mrówki zielone odgrywają ogromną rolę w eliminowaniu uciążliwych szkodników.
Jeszcze w początkach XX wieku mrówki ogniste występowały tylko na kontynencie południowoamerykańskim. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat znacznie powiększyły terytorium swojego występowania i zadomowiły się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Australii. Zespół badaczy przygląda się ich zwyczajom i niezwykłym umiejętnościom tego gatunku, a także pracy naukowców, którzy prowadzą jego obserwację. Omawia też negatywny wpływ działalności mrówek na środowisko naturalne, rolnictwo oraz przemysł.
Brak opisu.
Jeszcze trzydzieści lat temu w środowisku naukowym panowało przekonanie, że w bezpośrednim otoczeniu wulkanów czy gejzerów nie zdołają przetrwać żywe organizmy. Okazuje się jednak, że wszelkie tego rodzaju stwierdzenia są mylne. Do niezwykle trudnych warunków zdołały bowiem przystosować się rozmaite organizmy.
Pierwsze 10 minut filmu jest o Cataglyphis bombycina.