#1
Kiedyś odwiedziłem targ i kupiłem nasiona różnych gatunków roślin, mak, len, proso, nasiona traw i te czarne kulki widoczne na zdjęciu niżej. 
Zapomniałem jakiej rośliny są te nasionka a moje mrówki bardzo je lubią.
Zmieszałem wszystko razem i karmie tą mieszanką swoje Messor capitatus i Messor barbarus. Jedzą bardzo chętnie.
Kupiłem im też nasiona lawendy, które uwielbiają. Daję też od czasu do czasu nasiona słonecznika i przeróżne orzechy.
Oczywiście pochłaniają też sporą ilość owadów.

A Wy jakie nasionka dajecie swoim mrówkom ?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Moje same są nasionkami pieprzu :v
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Ktoś kiedyś polecił mi nasiona chia. Moje Messor w większości nawet ich nie magazynują, te nasiona od razu są zjadane. Z nie wymienionych tu jeszcze, podaję nasiona pomidora. A te czarne kulki to zdaje się nasiona brokuła Wink
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Moje Messorki jedzą mieszankę dla papug z Tesco Smile
Acromyrmex octospinosus, Crematogaster scutellaris, Camponotus lateralis, Camponotus barbaricus i wiele innych  Rolleyes

Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Moje przepadają za lnem, lawendą i chia Big Grin Na początku podawałem im ziarna z mieszanki dla kanarków ale za wyjątkiem tych wymienionych, reszta leży w "magazynie" i czeka na czarną godzinę Big Grin

(23 Sie 2018, 00:55)korek napisał(a): "Kiedyś odwiedziłem targ i kupiłem nasiona różnych gatunków roślin, mak, len, proso, nasiona traw i te czarne kulki widoczne na zdjęciu niżej. 
Zapomniałem jakiej rośliny są te nasionka a moje mrówki bardzo je lubią."

Te czarne kulki to nasiona rzepaku albo rzepiku Wink
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Jeśli chodzi o żywienie Messor, polecam zaopatrzyć się w kłosy prosa i od czasu do czasu wrzucić takiego kłosa mrówkom na arenę. Obserwowanie, jak samodzielnie łuskają nasiona albo odcinają całe grona i ciągną je do gniazda jest bardzo ciekawe. Moja kolonia licząca około 2 tys. robotnic ogołociła cały kłos w kilka godzin.


kilka minut po wrzuceniu kłosa na arenę
   
   
   



i około osiem godzin później
   
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Len, mieszanka dla papug (głównie proso), rzadko glistnik (jak akurat się napatoczy). Lubią też nasiona z szyszek - jak dałem im kilka, ku mojemu zdziwieniu, zobaczyłem sznureczki niby-atta, czyli messorów niosących nasiona z lotką.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Kupiłem w biedronce opakowanie 250g nasion szałwii hiszpańskiej - Chia. (8.50 zł) To opakowanie wystarczy moim koloniom na kilka lat.
Już zapełniają spichlerze. Dałem je też innym koloniom jedzącym nasiona. Tetramorium, Pheidole i cieszą się sporym zainteresowaniem.

       
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
Ja oprócz w/w nasion daje kaszę jaglaną, można powiedzieć ze jest zjadana jako pierwsza Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Adopcja królowej messor barbarus AntsAndterra 2 1,129 12 Kwi 2022, 21:57
Ostatni post: Drwal
  Messor aciculatus Sayard 5 2,162 02 Paż 2019, 00:16
Ostatni post: Sayard
  Rozmiar Messor sp. CyaMickey 1 1,555 04 Wrz 2018, 08:18
Ostatni post: korek

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

2 gości