#1
Cześć w tym dzienniku będę opisywał dzieje mojej kolonii Manica rubida  Smile. Kolonia została zakupiona na antkeeper.pl.
W chwili obecnej liczy 10-20 robotnic plus pakiet jaj, poczwarka i parę larw. Kolonie kupiłem po tym jak samotna królowa padła, niestety zostały mi po niej około 20 poczwarek, które specjalnie zamówiłem. Szkoda było mi je zmarnować, a poza tym interesowałem się tym gatunkiem od dłuższego czasu, więc podjąłem jeszcze jedną próbę  Tongue
Kiedy kolonia przyszła były już 3 robotnice z poczwarek (co ciekawe ożyły bez pomocy robotnic). Stwierdziłem, że położę obie probówki na jednej arenie i będę obserwował rozwój wypadków - może oprócz poczwarek przygarnął robotnice? Warto spróbować. Po chwili namysłu dałem trzecią - szklaną, czystą i z przegrodą z korka. Łatwiej obserwować w szklanej, nieporysowanej probówce  Tongue . Kiedy wszystko było gotowe wciągnąłem waty i wtedy rozpoczęło się piekło...
Wszystkie robotnice wybiegły na arenę, łącznie z królową i panikowały. Bardzo szybko robotnice z poczwarek wymieszały się z kolonii. Część robotnic nieśmiało próbowała kopać w suchym piasku by stworzyć schronienie dla królowej i pakietu jajek...
Robotnice zaczęły walczyć, a ja nie wiedziałem, które to które!!! Penseta wkroczyła do akcji. Szybko zgniotłem robotnice najbardziej podejrzane i chyba trafiłem, bo skończył się mordor.
Mimo to robotnice panikowały. Owinąłem, więc probówkę w folię aluminiową i zostawiłem je tak.

Następnego dnia były już w szklanej probówce. Uspokoiłem się, bo widok królowej na arenie, która nie jest Messorem zdenerwował mnie... Tongue 
Mimo wszystko coś było nie tak. Robotnice nie były kompletnie zainteresowane poczwarkami. Mało tego, jak podsuwałem je pod wejście do probówki to zabierały je na tymczasowy śmietnik! Ponieważ nie mogłem nic więcej zrobić - zostawiłem tak jak jest. 
Robotnice do dnia dzisiejszego je nie wzięły. 

Kolonia była normalnie karmiona miodem i wylęgiem karaczana argentyńskiego. 

Parę dni temu jednak postanowiłem, że wyrzucę piach z tamtej areny i dam nową probówkę. Stary piasek był zmieszany z poczwarkami, a starą probówkę pokryły jakimś pyłem od środka i widoczność była tragiczna. W między czasie doszła do mnie paczka od korka Smile  (któremu serdecznie dziękuję) z czerwoną folią i korkiem.

Super! Teraz mogę owinąć nową probówkę folią i nie martwić się tym, że za każdym razem znowu bym musiał je denerwować kiedy chciałbym zaglądnąć. 
Do nowej probówki dałem dodatkowo papier by nie chłodziło im zadków od szkła  Tongue i wyjąłem ze starej probówki przegrodę z korka, która zmniejsza wejście.

Położyłem obok siebie obie probówki, wyjąłem watę i zaczęły eksplorować nowy teren.
Kiedy odkryły nową probówkę od razu się tam przeniosły Smile. Wieczorem jeszcze zobaczyłem jak nieśmiało się przeprowadziły do starej, jednak rano już siedziały w nowej Smile. Co ciekawe rano papier był rozerwany na arenie. Spryciule. 
Aktualnie siedzą w nowej probówce plus 2 lub 3 stale w starej. Piją w niej wodę. Zabierać im nie zamierzam, bo mi nie przeszkadza i im też Smile.
Uwielbiają wcinać wylęg karaczana argentyńskiego i popijać miodem. Wciągają karalucha za karaluchem. Wydaje się, że apetyt nie ma końca Smile. Aktualnie posiadają tak jak na samym początku pisałem poczwarkę (druga została wyrzucona z probówki w kant areny i się nią nie interesują  Sad, szkoda bo już się wybarwiała), parę larw i pakiecior jajek. Królowa czerwi.
 Po tym długim tekście czas na zdjęcia. Mam nadzieję, że ktoś to przeczytał   Rolleyes.

PS: Pudełko to jest zwykły braplast Smile.

Kolonia przyszła do mnie 11 lipca 2018 roku, a dzisiaj jest 19 sierpnia 2018 roku Smile.

   

   

   

Podczas robienia zdjęć zobaczyłem tą niepokającą aktywność...

   

   



Pytania do dziennika: https://forum.antsofpoland.eu.org/showth...hp?tid=113
Acromyrmex octospinosus, Crematogaster scutellaris, Camponotus lateralis, Camponotus barbaricus i wiele innych  Rolleyes

Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  Manica rubida Hubert 9 3,420 16 Kwi 2023, 18:00
Ostatni post: Hubert
Photo Wścieklica dorodna (Manica rubida) – słodkie_ciacho slodkie_ciacho 5 416 19 Mar 2023, 19:15
Ostatni post: slodkie_ciacho
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 201 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości