#4

Dzięki za wskazówki, dla formalności tym razem mam Lasius emarginatus, a one są chyba bardziej ciepłolubne i może mniej wilgoci potrzebują? Jeśli ktoś ma ten gatunek niech się podzieli informacjami gdzie w podrośniętej kolonii mrówki bardziej wolą przesiadywać, tj. w suchej czy wilgotniejszej części gniazda.

W ramach testu postanowiłem na początku poeksperymentować na mniejszym organizerze (6x3, komora 3.5/3.5/3cm),  czyli połowa wspomnianego wyżej organizera, no i tych starych/mniejszych pudełkach po Ferrero:

https://abcwedkarza.pl/product-pol-30513...html#close

Akurat ten wędkarski wymiarowo nieźle pasuje do Ferrero. Ogólnie tego typu organizerów (głównie narzędziowych/wędkarskich) jest sporo i można coś wybrać. Kilka uwag jakie zauważyłem do tego wędkarskiego, co kupiłem:

- przezroczystość (wiadomo) gorsza niż w tym z pleksy, no ale jak dla mnie to bez różnicy, bo i tak gniazda będą w większości zakryte, a areną będzie tym, co ma cieszyć oczy. Po jakimś czasie mrówki i tak każde gniazdo ubrudzą.

- przekładki są wyciągane tylko w podłużnych komorach, więc robienie przejść w nieruchomych częściach będzie wymagało więcej zachodu (niewygodne podejście do wiercenia).

- jeśli chodzi o szczelność między górnymi ściankami/przekładkami a zamknięciem to są minimalne szczeliny, myślę że Lasiusy i mniejsze mrówki  się przecisną, ale już Formiki czy Campo nie. Ten organizer o tyle jest ciekawy, że ma rant dookoła pudełka, i jak się pokrywę zamyka to robi za uszczelnienie i faktycznie nic nie przelezie. Jedyne słabe punkty to 2 klapki zamykające i 2 zawiasy od pokrywy, gdzie rantu nie ma, dlatego w razie czego w tych miejscach należy delikatne czymś uszczelnić ewentualne szczelinki (jak mrówka wejdzie między rant a pokrywkę to pewnie znajdzie te ujścia). Z tego co widziałem, to są jeszcze organizery z uszczelkami (droższe), ale nie wiem czy jest sens je kupować, skoro tutaj niewielkim nakładem pracy można uzyskać podobny efekt.

Jeśli ktoś preferuje gniazda akrylowe to powinien pobawić się tego typu organizerami, niewielkim kosztem można wybadać, czy tego typu wariant sprawdzi się w przypadku posiadanych przez nas mrówek. No i wszystkie te pudełka są wyższe niż oferowane formikaria, więc można dorobić dodatkowe komory i mieć pojemniejsze gniazdo.

Tutaj też w sumie zastanawiam się gdzie zrobić wilgotne komory, raczej będą z lewej strony (pionowo 3 komory), reszta sucha, i tak przez te nieszczelności od pokrywki (lub wycięte otwory) wilgoć rozejdzie się po all gnieździe.

 
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
Pomysł na nowe gniazdo - kilka pytań - przez spirit - 13 Sie 2020, 12:08
RE: Pomysł na nowe gniazdo - kilka pytań - przez spirit - 17 Sie 2020, 01:39
RE: Pomysł na nowe gniazdo - kilka pytań - przez MdC - 19 Sie 2020, 10:54

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gniazdo drewniane Belphegor 3 880 24 Lip 2021, 12:04
Ostatni post: Drwal
  Czy ktoś zmniejszał duże gniazdo dla małej koloni zasypując komory piaskiem? Marofelidae 3 983 21 Kwi 2021, 08:30
Ostatni post: kandarpl
  Gniazdo gipsowe... graniczq 2 958 28 Sty 2021, 19:51
Ostatni post: Drwal
  Arena na nicobarensis kandarpl 1 916 10 Wrz 2020, 10:51
Ostatni post: kandarpl
  Kilka pytań dotyczących pleksi spirit 5 1,508 03 Wrz 2020, 10:03
Ostatni post: kandarpl

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości