#8
Minęły dwa tygodnie więc czas na aktualizację!
Tradycyjnie wszystkie kolonie będą omawiane po kolei.

1. Diacamma rugosum
Niezmiennie obydwie kolonie rozwijają się przepięknie. Stale jest pełno poczwarek, larw i jaj. Kolonie spożywają bardzo dużo pokarmu białkowego a i miodem nie gardzą (ale o tym za chwilę). Mniejsza kolonia wyniosła poczwarki na arenę aby je wygrzać. Skorzystałem z okazji i podebrałem 2 poczwarki i kilka robotnic w celu "stworzenia" GG. Zrobiłem dwa pakiety poczwarka+3w. Plan jest taki, że robotnice otwierają poczwarkę, z której wychodzi robotnica z gemmae i nie ma GG, która by je odgryzła. W związku z tym robotnica jest gotowa do zapłodnienia. Wystarczy samiec z drugiej kolonii i można próbować. Żeby było śmieszniej 2 dni po odłowieniu poczwarek z mniejszej kolonii, w większej pojawił się samiec:
   
Teraz czekam aż robotnice otworzą poczwarki, potem odczekam jakiś czas i spróbuję stworzyć nową kolonię. Zobaczymy czy się uda.
Zaobserwowałem też ciekawą rzecz: robotnica chodząca po arenie z drugą robotnicą w żuwaczkach. Co ciekawe nie była to "normalna" robotnica. Wyglądała jak świeżo wyciągnięta z poczwarki i jeszcze się nie rozruszała. Podebrałem ją bo liczyłem, że może ma jeszcze gemmae.
Wyglądała tak:
   
Nie ruszałem jej. Dałem do odpowiedniego pudełeczka i czekałem aż się rozruszą, żeby stwierdzić czy ma gemmae. Po nocy dalej była bez ruchu. W zwjązku z tym oddałem ją do kolonii. Nie widziałem jej na śmietniku więc pewnie wszystko z nią dobrze.
Zaobserwowałe też proces zakopywania larwy aby się przepoczwarzyła. Ciekawie to wygląda ale nie zrobiłem zdjęcia Sad
To teraz o miodzie: niedługo po przyjeździe do mnie dałem koloniom miód (i czysty i rozwodniony). W żadnym przypadku nie było zainteresowania... Mimo wszystko postanowiłem spróbować jeszcze raz. Tym razem efekt był zupełnie inny. Jako, że na arenie jest torf to podałem miód na kawałeczlu plastiku wyciętego z jakiegoś pudełka. Robotnice rzuciły się na miód i zaczęły go gryźć tak aby utworzyć kroplę w swoich żuwaczkach. Taką kroplę zanosiły do probówki i dzieliły się z innymi robotnicami. W ten sposób miód wzięły jakieś 4 robotnice i wtedy wydarzyło się coś czego się nie spodziewałem i nigdy nie zaobserwowałem u żadnej ze swoich kolonii...
Mianowicie jedna z robotnic uznała, że bez sensu tak łazić w tę i z powrotem więc chwyciła plastik, na którym był miód, podniosła i całość zaniosła do probówki gdzoe miód został skonsumowany w ciągu paru minut.
Próbowałem to uwiecznić ale mrówka była tal ruchliwa, że jest rozmazana i wygląda to tak:
   
Nie mniej fajne zjawisko w obserwacji.
Jeszcze kilka zdjęć z tej kolonii:
Oprzędy z większej kolonii:
   
   
Jedzenie:
   
   
I na koniec ogólny wygląd kolonii:
   
   
Jak widać po liczbie oprzędów, przybyło sporo robotnic. Jak ostatnio liczyłem wyszło mi jakieś 75 robotnic. Przyrost jest konkretny a co za tym idzie: przestają się mieścić w swojej probówce (20x200mm). Powoli zaczynam organizować dla nich gniazdo.

2. Odontomachus monticola
U tej kolonii dzieją się ciekawe/dziwne a może nawet niepokojące rzeczy... 
Ale po kolei: kolonia rozwijała się świetnie, larwy rosły i wylęgały się nowe z jaj. W pewnym momencie było ich 7:
   
   
Wtedy zaczęły znikać jajka. Nie wiedziałem za bardzo czym to jest spowodowane... Pewnego dnia gdy do nich zajrzałem spostrzegłem jedną z większych larw "trzymającą" jajko przy aparacie gębowym... Wyglądało to jak larwa Manica z muszką owocówką. Zagadka znikających jaj została rozwiązana. Możliwe, że były to jaja troficzne dlatego larwy je zjadały. 
Kolejna dziwna rzecz: mocno wzrosła aktywnosć robotnic na arenie pomimo napchanych odwłoków. Mimo to dałem im wylęg karaczana ale nie chciały... Zastanawiałem się o co chodzi. Zwykle arenę patrolowała max 1 robotnica o to też rzadko a tutaj były aż 3 i to często. W którymś momencie zauważyłem, że przytargały największą larwę na arenę. Następnie jedna robotnica wzięła ją w żuwaczki, stanęła na 4 tylnych odnóżach jak modliszka a przednią parą obracała larwę w żuwaczkach... Dziwne zachowanie, które uwieczniłem na zdjęciu:
   
Po tej czynności zostawiły larwę na arenie i wróciły do probówki. Po paru minutach wróciły i zabrały larwę.
Trochę mnie to zaniepokoiło i po paru godzinach zajrzałem do gniazda. Znalazłem larwę pod kupką złożoną z torfu i strzępków waty. Ucieszyłem się bo był to znak, że larwa się przepoczwarza. 
Starałem się to uwiecznić:
   
   
Tu już była częściowo odkopana:
   
Odstawiłem kolonię w spokoju i czekałem. Następnego dnia gdy zajrzałem larwa była całkowicie odkopana i nie była poczwarką. Zdziwiło mnie to ale znowu zostawiłem je w spokoju. Zajrzałem ponownie po kilku dniach i larwa przepadła. Prawdopodobnie została zjedzona. Pytań jest wiele: dlaczego wynosiły ją na arenę? (Sytuacja powtórzyła się z mniejszą larwą) Dlaczego larwa się nie przepoczwarzyła? I w końcu dlaczego ją zjadły? Raczej nie ze stresu... Zobaczymy co dalej.
Co do nie przepoczwarzenia się larwy to uznałem, że jedną z przyczyn moze być nieodpowiednie podłoże w związku z tym postanowiłem je trochę urozmaicić dosypując po szczypcie piasku i gliny wiążącej. Zobaczymy, czy pomoże.
Na ten moment jest 6 larw i 3 jajka:
   
Co do kolonii to chyba tyle więc przechodzimy do samotnych królowych. Tutaj na szczęście same dobre wieści. Zajrzałem do nich w sobotę podczas karmienia. Generalnie rutyna jest taka, że kładę wylęg karaczana na arenie, odsłaniam probówkę, Q wychodzi z niej na arenę gdzie zajmuje się karaczanem a ja przeglądam probówkę w poszukiwaniu jajek. Następnie zasłaniam probówkę a Q wraca do niej z karaczanem. W sobotę jedna Q miała 2 jajka a druga 3 jajka:
(Drugie jajko rozmazane w tle)
   
   
Każda zjadła swój wylęg. Generalnie dostają wylęg 2 razy w tygodniu i zjadają go w całosci. We środę każda Q miała już 4 jajka i również zjadły karaczany. Dodatkowo dostały nowe areny z pudełek HELSINKI 0,3L. Teraz mogą być otwarte bez ryzyka, że wyjdą. 
Na koniec kilka zdjęcia jajek z soboty. Ze środy nie mam bo czym prędzej zasłoniłem probówkę, żeby niepotrzebnie nie stresować królowych. 
Dodatkowo zdjęcia królowych, które już wysyłałem ale były rozmazane a wydaje mi się, że to jedne z najlepszych moich zdjęć w związku z tym chciałbym je pokazać w jak najlepszej jakości. Niestety zmniejszenie zdjęcia z 4000x300 na 800x600 nie może się obejść bez pogorszenia jakości... jak nadzieję, że tym razem będzie lepiej:
   
   
   
   

3. Anochetus risii
W tej kolonii również są larwy ale ze względu na rozmiar ciężko je uwiecznić:
   
Poza tym kolonia ładnie je. To w sumie tyle co mogę o nich powiedzieć.
Zdjęcia z dzisiaj:
   
   
   
Polująca robotnica (zdjęcie w bardzo dużym przybliżeniu więc kiepsko widać ale ma żuwaczki rozwarte pod zdecydowanie większym kątem niż 180°):
   

4. Harpegnathos venator
Kolonia dalej żyje bez Q. Z 7 jaj zostały 3 a z pozostałych 4 wykluły się larwy. Najczęściej są na nich robotnice więc ciężko je dojrzeć:
   
Robotnice chętnie zjadają podany wylęg:
   
Plan jest taki aby odchować poczwarki z tych larw a następnie je dodać do kolonii, która w niedalekiej przyszłości dotrze do mnie z Chin. Razem z nimi mozliwe, ze dotrą jeszcze jakieś gatunki ale póki co nic nie zdradzam Tongue
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 08 Kwi 2020, 17:30
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 14 Kwi 2020, 15:48
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 17 Kwi 2020, 12:52
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 18 Kwi 2020, 15:14
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 23 Kwi 2020, 13:33
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 03 Maj 2020, 21:30
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 14 Maj 2020, 20:13
RE: Dziennik wykopków - przez Jan Pru - 28 Maj 2020, 23:42

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 202 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 179 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,280 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości