#1
7 listopada 2019 roku doszła do mnie kolonia z południowej Azji. Mowa o Tetramorium bicarinatum czyli skrzyżowaniu Tetramorium z Myrmica. Mają kształt Tetramorium ale rozmiar i ubarwienie Myrmica. Gatunek ten jest ciekawy gdyż występuje u nich rozwój wsobny czyli obecność rójek w gnieździe w ramach jednej kolonii.
Dzięki temu kolonia jest długo wieczna (tak długo aż hodowca nie popełni jakiegoś poważnego błędu). Mrówki wygrałem w licytacji na jednej z grup na Facebooku. Była to jedna Q + 10w i 10 poczwarek. Przy takich gatunkach zalecane jest branie przynajmniej 2Q (a najlepiej 4) aby nie było tak, że kolonia straci wszytskie królowe zanim nastąpi pierwsza rójka. Ja zaryzykowałem gdyż hodowca od którego je kupowałem nie dysponował większą ilością Q. Mrówki szły do mnie dosyć długo. Przypomnę, że był to listopad a temperatury były wtedy w okolicach 10°C. Mimo to, że mrówki sa ciepłolubne i szły bez heat-packa to doszły całe i zdrowe a ponad to Q złożyła pakiet jaj w podróży. Kolonia dostała nową probówkę z dwiema przegrodami korkowymi oraz arenę i kroplę miodu. Nie było chętnych na miód (a przynajmniej wtedy gdy patrzyłem). Następnego dnia dostały kawałek karaczana tureckiego. Zaobserwowałem kilka robotnic, które coś tam poskubały. Miód raczej omijały ale jedna robotnica się skusiła:
   
11 listopada pojawił się drugi pakiet jaj.
13 listopada doszła do mnie dostawa w postaci 2Q i kilkunastu robotnic. Dostałem je bo nieoczekiwanie padła mi królowa Camponotus turkestanus więc wysłałem koło 40 robotnic turkestanus a dostałem dwie skrzydlate Q i kilkanaście robotnic. Dostawę dołączyłem do mojej kolonii bez żadnych przeszkód. Szybko jedna Q zrzuciła skrzydełka a druga jedno ale to reczej znak, że wszytskie 3 są zaplemnione.
Kolonia rozwijała się swietnie. 27 grudnia naliczyłem ponad 40 poczwarek, tyleż samo larw i 5 pakietów jaj. Liczba robotnic zwiększyła się do około 60. Apetyt kolonii rośnie z kazdym dniem. Z przyjemnościa konsumują muszki owocówki i wylęg karaczana tureckiego. Każdą ilość zabierają do probówki gdzie w ciagu doby zostaje zjadana. Robotnice chętnie korzystają z kabla grzewczego, na którym starannie układają poczwarki.
   
Zdjęcie powyżej przedstawia rozłozenie potomstwa w probówce. Nie trudno się domyślić, w którym miejscu jest kabel grzewczy :p
Zdjęcie poniżej przedstawia wspomniane pakiety jaj. Niestety tylko takie zdjęcie udało mi się zrobić: 
   
Następne zdjęcie opisuje moim zdaniem idealnie apetyt tej kolonii: 
   
Na zdjęciu robotnica sama wciąga dwie sztuki wylęgu karaczana tureckiego (znacznie przekraczające jej wagę) na szczy probówki. W takim tempie niedługo będę musiał przejść na dorosłe karaczany. Kolonia w dalszym ciągu zawiera 3Q. Ilość poromstwa to kolejny znak, że prawdopodobnie wszystkie 3Q są zaplemnione.
I tak dochodzimy do dnia dzisiejszego gdzie kolonia ma koło 100 ronotnic i przygotowuje się do pierwszej rójki u mnie. Naliczyłem koło 4 poczwarek królewskich i ponad 10 larw królewskich. Wydaje mi się też, że wiedzialem jedną poczwarkę samca ale co do tego głowy nie dam. Czas pokaże. Zamieszczę teraz kilka zdjęć z ostatnich dni:
   
   
   
   
   
Pozostaje czekać na rójkę!
Odpowiedz
Podziękowanie od: Maniex


Wiadomości w tym wątku
Dziennik Tetramorium bicarinatum - przez Jan Pru - 20 Sty 2020, 23:00
RE: Dziennik Tetramorium bicarinatum - przez Jan Pru - 13 Mar 2020, 00:36
RE: Dziennik Tetramorium bicarinatum - przez Jan Pru - 13 Mar 2020, 03:32
RE: Dziennik Tetramorium bicarinatum - przez Jan Pru - 27 Maj 2020, 16:35

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 202 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 179 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,280 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości