#1
Oczywiście można trzymać mrówki w pustej probówce. Tak jak można mieszkać w hangarze lotniczym. Ale jeśli chcemy zapewnić kolonii najbardziej optymalne warunki do rozwoju, dobrze jest w gnieździe wytworzyć gradient temperatury i wilgotności, czyli taką sytuację, w której obie te wartości osiągają różny poziom – stopniowo maleją lub rosną – w różnych częściach mrówczego lokum.

   

W probówce na powyższym zdjęciu najwyższa wilgotność będzie rzecz jasna panować w komorze najbliżej waty, a w komorze przy wejściu będzie najbardziej sucho. W tej ostatniej mrówki zbierające nasiona będą przechowywać swoje skarby.
Podobnie rzecz ma się z temperaturą. Środkowa komora będzie najcieplejsza, a przegroda z lewej strony zapobiegnie nadmiernemu parowaniu i skraplaniu się wody a w efekcie powodzi. Jednocześnie umożliwi mrówkom ucieczkę do sąsiedniej komory przed zbyt wysoką temperaturą, gdyby zaszła taka potrzeba.

Z czego zrobić takie przegrody? Nada się wszystko, co jest nietoksyczne i w miarę trwałe. Najbardziej popularne są przegrody z  Idea korka. Można użyć takiego z wina, albo kupić gotowe w dobrze wyposażonym sklepie gospodarstwa domowego, czasem także w ogrodniczym. Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie zakup probówek z gotowymi dedykowanymi im korkami. Z takiego korka odcinamy plasterek, docinamy go do średnicy odpowiadającej mniej więcej średnicy probówki i wycinamy w nim przejście. W tym celu ścinamy jeden z brzegów korkowego plastra, wycinamy w nim trójkątne przejście albo wykonujemy w środku dodatkowy otwór. Tędy będą się przemieszczać mrówki. 

   
   
   
   

Korek można zastąpić innymi materiałami. Przegrody można wyciąć na przykład z Idea kory brzozy albo ze  Idea styropianu.

   
   
   

Ja używam najczęściej Idea plastikowych zatyczek do fiolek kupowanych w sklepie z koralikami przeznaczonymi do wyrobu biżuterii, takich jak tu: zatyczki. Taka zatyczka zazwyczaj idealnie pasuje do probówki o średnicy 16mm. Kiedy chcę użyć węższej probówki, po prostu ścinam kawałek zatyczki, przez co robi się bardziej elastyczna i daje się wepchnąć do środka.

   
   
   

Tak urządzona probówka to dobre i bezpieczne lokum sprzyjające szybszemu rozwojowi kolonii.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
Przegrody w probówce - jak i po co? - przez Quebracho - 29 Gru 2019, 02:38

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mrówki w probówce Akinator 4 172 08 Cze 2023, 09:33
Ostatni post: Akinator
  Jak oszacować zapotrzebowanie żywieniowe kolonii mrówek mistrzou 3 1,443 25 Lis 2022, 02:23
Ostatni post: Kowal
  Po jakim czasie f.fusca złoży jajeczka? WhiteWolf 5 1,327 29 Maj 2020, 12:05
Ostatni post: Lutobor
  utrzymywanie temp.w probowce Wąski2020 3 1,090 03 Mar 2020, 20:38
Ostatni post: Wąski2020
  Jak ogrzewać próbówkę z mrówkami korek 0 2,211 27 Gru 2019, 17:41
Ostatni post: korek

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości