#1
Na początku lutego 2019 roku kupiłem w jednym z internetowych sklepów samotną królową Messor barbarus. Mrówka była po zimowaniu. W pierwszych dniach umieściłem w probówce przegrodę z korka, zrobiłem to niedokładnie, co potem stworzyło spory problem. Do ogrzewania użyłem pięciowatowej maty grzewczej bez regulacji temperatury. Przymocowałem ją do pudełka śniadaniowego w taki sposób, żeby temperatura wewnątrz nie przekraczała 26 stopni, zamkniętą probówkę położyłem wewnątrz. Żeby uniknąć dużych wahań musiałem kilka razy dziennie robić kontrolę i manipulować matą grzewczą. W takich warunkach królowa spędziła ponad miesiąc. Zaglądałem do niej co siedem dni. Pomiędzy drugim a trzecim tygodniem złożyła trzy jaja. Pomiędzy trzecim a czwartym tygodniem jaja wkulały się w szczelinę pomiędzy szkłem, a źle dopasowanym korkiem, królowa nie była w stanie ich wyciągnąć. Musiałem usunąć przegrodę uważając, żeby nie rozgnieść potomstwa. Dwa jaja przeżyły, trzecie zostało zjedzone. Ponieważ w probówce kończyła się woda podłączyłem od razu nową z dwoma porządnie dopasowanymi przegrodami. Bez dogrzewania, z zasłoniętą nową probówką królowa przeprowadziła się po niecałym tygodniu. Mniej więcej w czasie, gdy z pierwszych jaj wykluły się larwy złożyła kolejny pakiecik jaj. W kwietniu zaopatrzyłem się w termostat, sprzętu używałem do dogrzewania również drugiej kolonii, dlatego żeby zoptymalizować hodowlę probówkę podłączyłem do areny. Z racji, że u żniwiarek miała być najwyższa temperatura u nich zamontowałem sondę termostatu i ustawiłem na 26,5 stopni. Temperatura mierzona termometrem umieszczonym na arenie nie przekraczała 28 rzadko spadała poniżej 27 stopni, ale musiałem pobawić się trochę kartonowymi podkładkami. Bez nich arena bardziej się przegrzewała. Z termostatem kupiłem również czerwoną folię. Użycie jej oraz umieszczenie probówki poza pudełkiem umożliwiło łatwiejszą i mniej stresującą dla mrówki obserwację.

           

Pierwszego dnia po podłączeniu areny dwukrotnie widziałem królową badającą teren areny. Pomyślałem, że to dobra okazja żeby ją dokarmić. Zostawiłem na noc na arenie kawałek karaczana i pogniecione nasiana maku. Królowa zjadła karaczana, resztki wyniosła na próg probówki, przyniosła sobie też  jeden kawałek balsy. Do wystroju areny użyłem różnej wielkości kawałków korka i balsy żeby dać robotnicom materiał do zatkania wejścia do gniazda, ale królowa postanowiła zrobić to sama. Przez kolejne dwie noce znosiła odpowiednie i wynosiła nieodpowiednie kawałki. Użyła tylko największych, w piasek w ogóle się nie bawiła. Potem już siedziała spokojnie, w tym okresie pojawiły się pierwsze poczwarki. Pierwsze robotnice  pojawiały się w maju, na początku zajmowały się tylko zatykaniem wejścia piaskiem. Przebudowały toporną konstrukcję królowej (możliwe, że również z jej pomocą) przez kilka dni ignorując leżące nasiona i podawane codziennie owady. Zacząłem się martwić, ale kiedy w końcu rozpoczęły zbieranie nasion uspokoiłem się i zacząłem podawać białko co 3 dni. Nasiona uzupełniam jak spada rozmaitość w magazynie. Podaję mieszankę nasion maku, lnu, chia, traw, czasami mniszka lekarskiego, lawendy oraz orzechy i świeże owoce. Kiedy kolonia rozrosła się do około 15 robotnic mrówki zaczęły kopać tunel pod termometrem na arenie i dogrzewać w nim poczwarki. Pierwsza robotnica padła po około dwóch tygodniach, do czasu podłączenia nowego gniazda znalazłem w sumie 3 i trochę szczątek na śmietniku(2-3). Kiedy kolonia osiągnęła liczebność ok. 80 robotnic podłączyłem nowe gniazdo. Opis z budowy tutaj. Pierwszym korytarzem robotnice osiągnęły najciemniejsze i najwilgotniejsze miejsce w gnieździe i przestały na tydzień kopać.

               

Obecnie trwają prace nad drugim tunelem. Od około trzech tygodni mrówki używają probówki tylko jako magazynu, całe potomstwo jest w gnieździe. Na początku przeprowadzki zasłaniałem całe gniazdo, teraz zasłaniam czerwoną folią tylko frontową szybę żeby mrówki tworzyły tunele od przodu.

                   

Pleśni nie widać, od 26.08 dolałem w ratach ok. 8ml wody, po porządnej gimnastyce nauczyłem się oceniać wilgotność bez podświetlania gniazda.

           


Pytania i sugestie tutaj.
Odpowiedz
Podziękowanie od: Kylovsky


Wiadomości w tym wątku
Messor barbarus- kolekcjonerki - przez wujo - 23 Wrz 2019, 18:19
RE: Messor barbarus- kolekcjonerki - przez wujo - 03 Gru 2019, 22:52
RE: Messor barbarus- kolekcjonerki - przez wujo - 26 Sty 2020, 13:25
RE: Messor barbarus- kolekcjonerki - przez wujo - 02 Maj 2020, 19:37

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star Messor capitatus Quettlu 1 142 07 Mar 2023, 12:53
Ostatni post: Quettlu
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 217 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Messor barbarus - graniczq graniczq 1 956 25 Sty 2021, 22:56
Ostatni post: graniczq
  Messor Barbarus - pierwsza królowa Zenith 0 927 16 Gru 2020, 12:55
Ostatni post: Zenith
Big Grin Messor capitatus-dokładny dziennik AntsAndterra 2 1,579 28 Cze 2020, 13:49
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości