#1
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Niniejsze zapiski mają służyć przede wszystkim mnie, ponieważ mam spore wątpliwości, czy M. rubra potrafi samodzielnie lub w drodze pleometrozji założyć kolonię.

Pytania:
https://forum.antsofpoland.eu.org/showth...hp?tid=105

Dzień 1
Poszedłem byłem i załapałem sześć królowych. Kilka dni wcześniej złapałem byłem trzy królowe, z czego dwie wylądowały przelotem u mojej kolonii M. rubra, jednak ich przystankiem końcowym okazało się piekło (dzięki uprzejmości robotnic) - a jedną usiłowałem zmusić do założenia kolonii. Ponieważ matka moich rubra jeszcze żyje (aczkolwiek nie wiem jak długo, bo jest intensywnie molestowana przez robotnice) - postanowiłem jakoś te królowe utrzymać przy życiu, by - gdy nadejdzie pora - spróbować którąś (lub kilka) zaadoptować mojej kolonii. Ponieważ królowa, którą złapałem kilka dni temu nie wykopała norki i siedziała na wacie - postanowiłem wrzucić ją do reszty królowych, które otrzymały próbówkę z wodą, zatkaną najpierw watą, a potem piaskiem. Dostały również sporą kroplę miodu. Przemknęło mi przez myśl, że się kilka w niej utopi, ale doszedłem do wniosku, że mam to w nosie.

Dzień 2
Rano obejrzałem próbówkę i okazało się, że królowe (sztuk: siedem) - które siedzą w dość zgodnej grupce - wykopały jamkę w piasku. Mając na uwadze powyższe, uznałem, że skoro tak - to może spróbować pleometrozji. Nie jestem fanem plemometrozji powyżej trzech sztuk - ale, przypominam, nie był to mój cel, gdy wsadzałem królowe do próbówki. Dlatego też zatkałem (częściowo) wyjście próbówki gumową uszczelką, urządziłem kompakt (z wyjętym korkiem) jak na fotce poniżej (wydłubawszy uprzednio dwa minory P. pallidula, które się tam pętały, nie wiedzieć czemu) i położyłem tamój próbówkę z królowymi.

Nadmienię, że nie wiem, czy ww. królowe są rójkowe. Co najmniej trzy z nich dosłownie wyszarpałem z żuwaczek robotnic - więc część (lub wszystkie) mogą być wyrzutkami.

[Obrazek: 20180818_093824.jpg]

Plan jest następujący - zamierzam do końca września kłaść na arenie kawałki owadów i drobne owady jak muszki owocowe, a na kawałkach kory maleńkie kropelki miodu spadziowo-kwiatowego. Potem, ready or not, całość ląduje na balkonie (lub w lodówce) do wiosny. Zobaczymy, czy takiej grupie królowych uda się wyprowadzić pierwsze pokolenie robotnic.

Nie wiem kiedy będzie kolejny wpis do dziennika. Pewnie nieprędko, a możliwe, że nigdy.

Bądźcie zdrowi!

Po krótkim zastanowieniu, dodałem drugą, nieco mniejszą próbówkę - już bez piasku, ale z uszczelką. Na wszelki wypadek, gdyby część królowych się nie polubiła czy coś - tudzież aby miały wybór.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
Myrmica rubra - przez BartTP - 18 Sie 2018, 10:14
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 18 Sie 2018, 15:59
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 18 Sie 2018, 17:04
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 27 Sie 2018, 17:59
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 28 Sie 2018, 21:27
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 04 Wrz 2018, 17:16
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 28 Wrz 2018, 16:24
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 04 Paż 2018, 19:48
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 07 Paż 2018, 17:17
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 20 Paż 2018, 12:30
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 26 Paż 2018, 20:05
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 07 Lis 2018, 20:14
RE: Myrmica rubra - przez BartTP - 07 Gru 2018, 19:28

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 106 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  Początki hodowli — Myrmica NeoNixa 1 908 21 Lip 2020, 09:57
Ostatni post: NeoNixa

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości