#1
Słuchajcie, mam rójkową formicę sanguineę, podrzuciłem jej łącznie 9 poczwarek f. cinerea. 5 poczwarek podrzuciłem jej dzisiaj. Czytałem, że adopcja robotnic u f. sanguinea jest praktycznie niemożliwa, ale pomyślałem, że skoro królowa ma już poczwarki, to będzie skłonna zaadoptować robotnicę. Wziąłem więc dwie robotnice z tego samego gniazda z którego poczwarki jej dzisiaj podrzuciłem, schłodziłem przez godzinę w probówce i połączyłem probówki. Robotnica mimo chłodzenia dosyć szybko biegała, chyba wpadła w panikę. Królowa wyszła ze swojej probówki. Napatoczyła się na robotnicę i chyba wywiązała się walka. Obie wpadły w panikę. Królowej chyba nic nie jest, za to robotnica nie żyje. Czy popełniłem jakieś błędy?

Dodatkowo martwi mnie to, że królowa mimo poczwarek chyba wciąż próbuje się wydostać z probówki ;/ Próbuje się wciskać pod watę, którą zatkałem probówkę ;/

Proszę o rady. Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Dostępu do poczwarek praktycznie nie mam. Skoro tak zareagowała na jedną robotnicę, to drugiej chyba nie ma sensu jej dodawać? Chyba, że po dłuższym schłodzeniu? Jeżeli tak, to jak długim?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Cześć,

Na razie potrzebny jest jej spokój. Akurat sanguinea lubi aby ją doładować poczwarkami. Akurat cinerea jest średnio kompatybilna. Często nie otwierają tych poczwarek i zagryzają robotnice. Jak dasz jej spokój, zapewnisz dobre warunki bytowe to sama się rozwinie Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
(15 Lip 2021, 23:48)kandarpl napisał(a): Cześć,

Na razie potrzebny jest jej spokój. Akurat sanguinea lubi aby ją doładować poczwarkami. Akurat cinerea jest średnio kompatybilna. Często nie otwierają tych poczwarek i zagryzają robotnice. Jak dasz jej spokój, zapewnisz dobre warunki bytowe to sama się rozwinie Smile
A czy powinienem się mocno martwić, jeżeli ona próbuje drążyć tunel pod watą zamykającą probówkę? ;/
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
(15 Lip 2021, 20:38)PLrc napisał(a): Czytałem, że adopcja robotnic u f. sanguinea jest praktycznie niemożliwa

Jestem ciekaw, skąd taka informacja została zaczerpnięta.
W naturze królowe wnikają do istniejących gniazd (np. Formica fusca), siłą rzeczy muszą dogadywać się z robotnicami gatunku, który najeżdżają. Polecam zdobyć poczwarki Formica fusca, najlepiej w sporej ilości, sto powinno wystarczyć. Parę robotnic też by się przydało do pomocy. Formica cinerea nie jest dobrym gatunkiem dla Formica sanguinea, czego już doświadczyłeś na własne oczy.
Polecam dobre źródło informacji o zachowaniach rójkowych królowych: https://www.wiki.mrowki.ovh/index.php?ti..._sanguinea
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
(16 Lip 2021, 08:45)Kowal napisał(a):
(15 Lip 2021, 20:38)PLrc napisał(a): Czytałem, że adopcja robotnic u f. sanguinea jest praktycznie niemożliwa

Jestem ciekaw, skąd taka informacja została zaczerpnięta.

Cytat:Podobnie zakładają gniazda mrówki z gatunków:
L. umbratus, F. rufa, F. polyctena, F. truncorum oraz F. sanguinea. Ostatnia
z nich ma nieco inny sposób na przejęcie kontroli nad robotnicami. Po
prostu wchodzi do gniazda i zabija na swojej drodze wszystko, co usiłuje
ją zatrzymać. Po kilku zabójstwach przesiąka zapachem martwych
robotnic i pozostałe przestają być dla niej agresywne, rozpoznając swój
zapach. Z tego powodu adopcje zbójnicy są trudne i trzeba je prowadzić w
długotrwałym schłodzeniu.
(...)
(...)
Formica sanguinea
(...)
Uwagi: Z racji na sposób zakładania gniazda, adopcja na robotnicach jest prawie

niemożliwa, nawet w długotrwałym schłodzeniu.

Autor: Jan Bojanowski
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Wiedza z 2009 roku. Z własnego doświadczenia (kolonia 3-4k robotnic) wiem, że sannguinea bez najmniejszych problemów zbiera poczwarki. Tak jak pisałem wyżej najlepiej wychodzi to na fusca/lemani.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Formica sanguinea nie wychodzi Cezary 4 3,332 19 Lip 2021, 18:30
Ostatni post: kandarpl
  Czy królowa f. sanguinea wytrzyma? PLrc 5 3,391 14 Lip 2021, 01:03
Ostatni post: Gdahuks
  początek hodowli poreb7 3 3,237 28 Kwi 2021, 20:10
Ostatni post: Kowal
  Samotna Formica sanguinea k.domoradzki 10 4,644 11 Sie 2020, 15:52
Ostatni post: korek
  Formica sanguinea czy mogę podrzucić larwy ? PiskorzPL 3 3,624 16 Sie 2019, 11:21
Ostatni post: AntKeeper.pl

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości