#1
Witam
Mam pytanie czy dobrym pomysłem jest zasypanie części komór w gnieździe drobnym żwirkiem. Mam duże gniazdo 3d i chciałbym wprowadzić do niego Formica sanguinea. Mrówek razem z niewolnicami jest ok 70 plus larwy i poczwarki po ok. 20. Nie chce użyć korka jako przegród. Ponieważ w probówce mrówki maja przegrody z korka. Jest ich już za dużo w probówce, bo część robotnic wyniosła się na arenę pod kamienie. A korka nie ruszyły by powiększyć przestrzeń w gnieździe. Obawiam się, że podobnie postąpią jak zapełnią gniazdo 3d zmniejszone przegrodami z korka.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Problem, ze żwirkiem jest taki, że albo wyniosą go całego żeby zmienić przestrzeń albo będzie za ciężki i już potem nie będzie metody na jego wyjęcie. Co do sanguinea to są świetnymi budowniczymi i lepiej dać komory z korka. U mnie bez problemy przegryzły jak chciały zwiększyć powierzchnię gniazda. Może problemem, że chowają się pod kamieniami są złe warunki bytowe lub inne czynniki?
Odpowiedz
Podziękowanie od: Marofelidae
#3
Dzięki za odpowiedź. W takim razie zdecyduje się na przegrody z korka. Złych warunków w probówce raczej nie mają. Karmią larwy i mają górę poczwarek siedzą na sobie "piętrowo". Wszystko wskazuje na brak miejsca. Pod kamienie przeniosła się tylko pewna część robotnic. Królowa z potomstwem i piastunkami siedzi w probówce. A pod kamienie poszły prawdopodobnie dlatego że ułożyłem z nich jaskinie. I chyba nieświadomie stworzyłem im dobre warunki, traktują to miejsce chyba jak dodatkową komorę.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Jeśli mają dobre warunki w tamtym miejscu to pewnie zostaną na dłużej. Jam mam pewnego rodzaju konar na arenie i nicobarensis uznały, że będzie świetnym pit stopem pomiędzy pokarmem a gniazdem i też przesiadują tam całymi dniami. Korek w probówce tworzy im pewnego rodzaju pokoje więc zostawiły go w spokoju. Sanguinea to bardzo wdzięczna mrówka Big Grin
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gniazdo drewniane Belphegor 3 879 24 Lip 2021, 12:04
Ostatni post: Drwal
  Gniazdo gipsowe... graniczq 2 956 28 Sty 2021, 19:51
Ostatni post: Drwal
Lightbulb Formikarium DIY dla Messor barbarus Schaokai 13 6,165 03 Wrz 2020, 11:43
Ostatni post: korek
  Jakie wężyki dla jakich gatunków stosujecie spirit 7 1,820 31 Sie 2020, 13:31
Ostatni post: kandarpl
  Pomysł na nowe gniazdo - kilka pytań spirit 5 1,605 19 Sie 2020, 14:55
Ostatni post: spirit

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości