#1
Witam, 
Proszę o potwierdzenie czy królowa to Formica cinerea? Duża, ok 11-12 mm, odwłok popielaty, błyszczący z drobnymi włoskami. Jest szybka Smile
Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
                               
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Chyba zdjęcie się nie załadowało
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Już jest zdjęcie.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Na wstępie zaznaczę, że jestem początkujący i raczej polecam to potraktować jedynie jako sugestię. Z tego co mi wiadomo F. cinerea ma zdecydowanie mniej czerwonych elementów. Raczej bym szedł w F. cf. cunicularia ale o tyle nie mam pewności, że chyba tarcza ma delikatnie czerwone fragmenty, a to by sugerowało F. rufibarbis/clara. Może jednak być to jedynie kwestia zdjęcia. Jeżeli tarcza w rzeczywistości jest czarna to będzie to F. cunicularia
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Dzięki za sugestię. Sprawdziłem różne zdjęcia F. cunicularia i jest ona bardziej czerwona niż moja królowa. Z kolei F. rufibarbis jest jeszcze bardziej czerwona, łącznie z tułowiem. Moja królowa poza lekko brunatnymi nogami jest szara z lekko zielonkawym odwłokiem przedzielonym błyszczącymi czarnymi pasami. Do złudzenia przypomina np https://images.app.goo.gl/sUCf27cjHANZyQDj9
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
k.domoradzki, możesz zrobić kilka innych zdjęć w świetle dziennym? Bo mamy pewną sprzeczność - królowa ze zdjęcia ma mocne czerwone akcenty, a Ty mówisz, że jest całkowicie szara. Wink Gdyby mi ktoś kazał podać typ na podstawie tego zdjęcia, to również napisałbym F. cunicularia. Przy dodatkowych zdjęciach będzie większa szansa na identyfikacje bliższą prawdy.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Dodałem kilka nowych zdjęć. Rzeczywiście, to raczej F. cunicularia. Z tego co wyczytałem i widziałem, ma tylko trochę włosków na odwłoku, podczas gdy F. cinerea jest bardziej hojnie owłosiona na całości ciała.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Formica? Lasnig 3 956 14 Kwi 2020, 10:07
Ostatni post: Kamiklo

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości