#1
Witam Smile 

Widząc, że dzienniki stają się bardzo popularne, zainspirowany twórczością tutejszych użytkowników jak i zmotywowany ostatnimi zmianami w moich koloniach, postanowiłem założyć również własny dziennik - Formiariusz, w którym będę zapisywał nowinki z życia moich mrówek Smile


Dawno, dawno temu...


Wszystko zaczęło się około 2 lata temu, gdy przebywając na działce zauważyłem pod nogami "wielką mrówkę", którą z ciekawości złapałem do pudełeczka po surówce i pomyślałem, że może być to królowa. Podekscytowany owym znaleziskiem, zacząłem wyszukiwać informacji na temat królowych i jak założyć własną kolonię. 
Niestety, poprzez brak doświadczenia jak i również przez brak odpowiednich warunków, zdecydowałem się wtedy wypuścić moją zdobycz i poczekać, aż moja wiedza jak i warunki ulegną znacznej poprawie. Od tamtego czasu regularnie zacząłem przeglądać google, youtube i różne fora w poszukiwaniu wskazówek oraz inspiracji. 
Po krótkim czasie znalazłem kanał youtube AntsCanada, który zdumiał mnie profesjonalnym podejściem, kreatywnością oraz wielkim oddaniem jak i sercem włożonym w hodowlę tych wspaniałych istot, jakim są mrówki. Od tamtej pory regularnie oglądam jego materiały i z niecierpliwością czekam, na kolejne odcinki Tongue Dzięki niemu ciągle rozwijałem swoją pasję, z każdym dniem nabierając większej ochoty, by samemu złapać królową i założyć pierwszą kolonię! 


Lasius niger | Dzień 1 (20.06.2018)


I udało się! Swoją pierwszą królową, a raczej królowe złapałem dnia 20.06.2018. 
Była to środa, ciepły, pogodny, podeszczowy dzień. 
Tego dnia wybrałem się na spacer i przechadzając się po moim jakże urokliwym osiedlu poczułem lekkie uderzenie owada w twarz. Gdy rozejrzałem się wokoło, zauważyłem całą masę czarnych, dużych, biegających w popłochu mrówek, większość już bez skrzydeł, lecz parę sztuk biegało jeszcze ze skrzydełkami lub starały się je zrzucić. 

Od razu pomyślałem - To moja szansa! Wreszcie moje marzenie się spełni! 
Bez zastanowienia pobiegłem do pobliskiej biedronki, gdzie kupiłem miętowe drażetki oraz foliowy woreczek. Drażetki przesypałem do woreczka, a pierwszą napotkaną królową przetransportowałem do pudełeczka. 
Po pobieżnych oględzinach, stwierdziłem, że najprawdopodobniej jest to Lasius niger i wtedy przypomniała mi się informacja wyczytana od "ekspertów", że statystycznie połowa rójkowych nigerek nie przeżywa (głupie stwierdzenie, wiem, ale nowicjusz łyka wszystko jak młody pelikan Wink ). 
Natychmiast wróciłem do biedronki i kupiłem jeszcze 4 pudełeczka z drażetkami, następnie w których umieściłem kolejne królowe. 

W drodze do domu wstąpiłem jeszcze do apteki po strzykawki.
Będąc już w domu, od razu zabrałem się za przygotowanie strzykawek - Pozbyłem się tłoków, otwory na igłę zakleiłem klejem na gorąco, nalałem wody, zatkałem watą i zacząłem przenosić królowe do nowych mieszkanek, które teraz odłożone do szuflady spokojnie leżakują Smile

[Obrazek: teC4hc2.jpg] Jedna z królowych jeszcze w pojemniczku po drażetkach

[Obrazek: YoKwKat.jpg] Tak wyglądają wszystkie królowe w nowych mieszkankach


Lasius niger | Dzień 12 (01.07.2018)


Kolonie prężnie się rozwijają, 4 na 5 królowych złożyły już pakieciki jajeczek. Piąta złożyła tylko parę drobnych, ledwo widocznych jajeczek. Nie zapowiada to dobrej przyszłości, lecz poczekamy, zobaczymy, może jeszcze się ożywi.

Przy okazji dowiedziałem się, że mój znajomy od jakiegoś czasu również interesuje się mrówkami, lecz aktualnie sam nie może złapać własnej królowej, więc dzisiaj podczas spaceru złapałem dla niego jedną królową, również Lasius niger, która tymczasowo dołączyła do mojej rodzinki i zostanie przekazana, gdy już się trochę rozwinie Smile 

[Obrazek: xWRXjzF.jpg] Nowa królowa spokojnie leżakuje obok swoich sióstr Smile 


Lasius niger | Dzień 15 (04.07.2018)


Wielkiego ruchu nie ma, kolonie powolutku się rozwijają, przybywa larw i jajeczek. 

Obok mojego bloku napotkałem królową Lasius niger jeszcze ze skrzydełkami wraz z "ujeżdżającym" ją trutniem, w trakcie kopulacji. Zaintrygowany tym zjawiskiem, nie mogąc przepuścić takiej okazji, pochwyciłem kochliwą parkę, by dodać ją do reszty kolonii. Dla zainteresowanych, poniżej wstawiam filmik z wcześniej wspomnianych "przygód".




Lasius niger | Dzień 31 (20.07.2018)


Po okrągłym miesiącu w strzykawkach u 6 na 7 królowych znajdują się jajeczka, larwy i poczwarki. Zdumiewająca jest możliwość rójkowych nigerek w składaniu jajeczek. Pomimo tak ogromnej już złożonej ilości, cały czas pojawiają się nowe jajeczka, aż jestem w szoku  Blush

Wcześniej wspomniana królowa, która złożyła bardzo mało jajeczek, niestety nie złożyła żadnych nowych, a złożone wcześniej niestety nie rozwinęły się od tamtejszego wpisu. Sama królowa pomimo podkarmiania miodem wygląda na bardzo osłabioną i ospałą. Z bólem serca zdecydowałem się na jej zamrożenie, by ulżyć jej niedoli. Z zimną krwią pożegnałem się z nią i włożyłem do zamrażalnika. Była to scena istnie mrożąca krew w żyłach. 


Lasius niger | Dzień 43 (02.08.2018)


Dzisiaj wielka nowina!

Około godziny 14:30 zajrzałem do moich podopiecznych i w jednej strzykawce ujrzałem pierwszą, malutką robotnicę  Heart 
Jestem przeszczęśliwy, aż skaczę ze szczęścia! Nie mogę się napatrzeć na nią, jak zaczyna dyskretnie zwiedzać świat! Mamusia nie odstępuje jej na krok  Blush

UPDATE! W czasie pisania tego posta zajrzałem do niej jeszcze raz i zobaczyłem 2 nowe, bielutkie robotnice  Heart  Wcześniejsza robotnica jest ciemniejsza od dzisiejszych. Najwidoczniej pojawiła się dzień/dwa dni wcześniej, a mamusia otworzyła dzisiaj dwie kolejne poczwarki  Cool 

A poniżej parę zdjęć  Blush

[Obrazek: Z8WHN5l.jpg] [Obrazek: rpeL9v1.jpg]
Pierwsze reprezentuje mamusię z jedną córeczką, a drugie już z trzema  Blush

Powoli zaczyna kończyć się woda w strzykawkach, więc zaczynam myśleć o najlepszym sposobie na przeniesienie królowych do nowego lokum - probówek PS 16x100mm Tongue 

Myślę nad włożeniem probówki do środka strzykawki i wstawienie tej konstrukcji do większego, zamkniętego, oczywiście wentylowanego pojemnika - być może po jakiejś sałatce Idea


Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie mego Formiariusza, zapraszam do zadania ich TUTAJ Smile

"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2

Lasius niger | Dzień 44 (03.08.2018)


W każdej kolonii znajduje się od 1 do 3 robotnic. Powolutku zaczynają zwiedzać strzykawki. Wody już praktycznie nie ma, tak więc jutro zaczną się przygotowania do przenoszenia do nowych probówek Smile 


Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie mego Formiariusza, zapraszam do zadania ich TUTAJ Smile

"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3

Zapas miodku | 04.08.2018


Podebrałem z domowych zapasów trochę miodku i przelałem go do jednej z pozostałych probówek PS 16x100mm, dzięki temu nie będę musiał szukać miodu po domu, tylko zawsze będę miał zapas pod ręką Smile 
Tak smacznie wygląda, że aż ledwo powstrzymuje się przed zjedzeniem tego miodu  Big Grin  

[Obrazek: 0teJSpb.jpg]


Pierwsza przeprowadzka/Lasius niger | [font=Verdana]Dzień 45 04.08.2018[/font]


Tak, wreszcie przyszedł czas, by przeprowadzić pierwszą kolonię do nowego domku  Tongue 

Przygotowałem nową probówkę, w strzykawce odciąłem zatkaną końcówkę i za radą jednego z użytkowników naszego Discorda włożyłem probówkę do strzykawki, a całą konstrukcję włożyłem do większego pojemniczka, którego brzegi z braku innych środków posmarowałem olejem. Nie żeby kolonia z trzema robotnicami miałaby mi uciec, ale ostrożności nigdy za wiele Big Grin
Teraz tylko poczekać aż wacik wyschnie do końca i podglądać czy królowa przenosi swój dorobek do nowej posiadłości Cool 

[Obrazek: BORsQHn.jpg] A tak oto prezentuje się wykonana przeze mnie konstrukcja Smile 

Gdybyście mieli jakiekolwiek rady, śmiało piszcie je TUTAJ Smile 



Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie mego Formiariusza, zapraszam do zadania ich TUTAJ.  Smile

"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lasius fuliginosus Kowal 13 933 08 Mar 2024, 00:35
Ostatni post: Kowal
  Lasius niger patyczak04 0 67 09 Sie 2023, 00:59
Ostatni post: patyczak04
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  Lasius brunneus Hubert 7 1,676 23 Kwi 2023, 16:36
Ostatni post: Hubert
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości