#1
Photo 
Cześć,
Z racji, że to mój pierwszy post to chciałbym się serdecznie ze wszystkimi serdecznie przywitać  Smile

Największą frajdą oprócz obserwacji i pielęgnacji kolonii sprawia mi robienie gniazd i aren (dzierganie podkładek pod probówki to też świetna frajda). Dla C. ligniperda wystrugałem gniazdko z drewna, F. sanguinea otrzymała beton, F. cinerea dostała spore gniazdo z korka natomiast mam zagwozdkę przy C. nicobarensis. Posiadam kolonie 4Q 60 robo i kosmiczny pakiet jaj/poczwarek (przepraszam za jakość zdjęć) natomiast dalej siedzą w probówce z możliwością wyjścia na arenę. Widać, że robi się ciasno więc szukam inspiracji na gniazdo.

Podobno nie przepadają za litym drewnem tak jak C. ligniperda, więc takową opcję chyba odpuszczę. Zastanawia mnie czy lepiej będą się czuć w korku czy spokojnie można je wsadzić w jakieś większe gazobetonowe gniazdo? Mam jeszcze w domu dwie opcję do użycia i zastanawiam się czy będą dla nich optymalne czy jednak pobawić się w rzemieślnika i ukręcić coś innego niż poniższe gniazdka. Z góry dziękuję za podpowiedzi! Tongue

Gniazdo akrylowe (15x15x1,5 - szer x dł x wysokość w cm) - mogę rozkręcić i dodać komory z korka, żeby lepiej się czuły.
Gazobeton to już kolos (27x16x5 - wysokość komór 1,5-2 cm)

I kolonia na dole


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Witaj na forum. Tak właściwie, to trudno powiedzieć, jaki materiał najlepiej nadawałaby się dla nich na gniazdo, bo jeśli o hodowlę idzie, to jest to gatunek dość młody. Przynajmniej w naszym kraju. Z tego, co widać w sieci, ludzie trzymają te campo w przeróżnych gniazdach, od akryli, przez korek, po beton i gips, a na wszelkiej maści wypełnieniach sypkich kończąc. Co zresztą widać nawet wśród naszych forumowiczów: https://forum.antsofpoland.eu.org/Thread...e-egzotyki | https://forum.antsofpoland.eu.org/Thread...cobarensis | https://forum.antsofpoland.eu.org/Thread...ensis--509 Tak więc decyzja to chyba kwestia gustu.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Revan ma rację. To kwestia gustu. Ja ze swojej strony serdecznie polecam dla nich korek i ziemię.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Dałem im możliwość zagospodarowania gniazda z akrylu. Przeniosły się do wężyka tak więc jeśli im tam wygodnie to niech siedzą do bólu. Jak zabraknie im miejsca z pewnością przeniosą się do akrylu ale to kiedy to zrobią zostawiam w zupełności im. Zauważyłem, że kolonia raczej lubi suche miejsca tak więc chwilowo w ramach eksperymentu odpuszczę nawadnianie i zobaczymy czy przyniesie to efekty przy przesiedleniu Big Grin
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy ktoś zmniejszał duże gniazdo dla małej koloni zasypując komory piaskiem? Marofelidae 3 982 21 Kwi 2021, 08:30
Ostatni post: kandarpl
  Problem z formikarium Tlaloc 2 856 12 Mar 2021, 12:53
Ostatni post: Tlaloc
  Arena na nicobarensis kandarpl 1 914 10 Wrz 2020, 10:51
Ostatni post: kandarpl
Lightbulb Formikarium DIY dla Messor barbarus Schaokai 13 6,165 03 Wrz 2020, 11:43
Ostatni post: korek
  Jakie wężyki dla jakich gatunków stosujecie spirit 7 1,820 31 Sie 2020, 13:31
Ostatni post: kandarpl

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości