#1
W lodówce, w której zamierzam zimować mrówki mogę dość czytelnie zmieniać temperaturę co 1,5°C w zakresie od 1,5°C do 7,5°C.

Odpowiednio:
poziom chłodzenia 1. to temperatura około 1,5°C
2. to około 3°C
3. to około 4,5°C
4. to około 6°C
5. to około 7,5°C

W pierwszej kolejności, przez dwa miesiące (październik i listopad) planuję zimować dwie kolonie czterokropka - jedną dojrzałą z zeszłego roku i jedną tegoroczną, w której królowa nie chce czerwić.
Później zacznę długie (około 3 miesiące od końca listopada do końca lutego) zimowanie dwóch koloni C.lingipera, do których w trakcie dołączy F.cinerea, L.flavus, L.niger i Myrmica rubra (te cztery ostatnie zamierzam w zależności od okoliczności zimować dwa miesiące i wybudzać z początkiem lutego). 
Przez cały czas zimowania mam możliwość sprawdzać temperaturę w lodówce przy pomocy dokładnego termometru z sondą, a wprzypadku czterokropka także temperaturę wewnątrz gniazda (sonda umieszczona jest w samym środku gniazda).
Który stopień chłodzenia powinienem ustawić dla czterokropka, a który dla C.lingiperda i reszty mrówek? Zwłaszcza w przypadku wyjątkowo ciepłolubnego czterokropka mam wątpliwości, jaka temperatura będzie optymalna.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Generalnie temperatura musi być powyżej 0 °C i nie wyższa niż 10 °C. Myślę że dla czterokropka 7 - 8 °C będzie odpowiednią temperaturą. Pewnie i w niższej przezimują bez problemu. 
Ja bym się nie bawił w termometry.  "Jak jest zima, to musi być zimno!" Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Dzięki za odpowiedź. Sonda jest na trwałe w gnieździe czterokropka, więc tak czy inaczej mam stały odczyt temperatury. A co do sprawdzania temperatury w samej lodówce - po prostu lubię wiedzieć  Wink
W nadchodzącym tygodniu zaczynam zimowanie.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Zostawiam tu do przemyślenia - http://solis.pl/index.php/projektowanie_...glebokosci

Kiedyś to wałkowałem Wink
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Dzięki! Zawsze to jakieś pojęcie o warunkach zimowania w naturze.
Szkoda, że nikt nie prowadzi pomiarów temperatury w drzewie  Wink Wszak czterokropek tam najpewniej zimuje.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Temperatura messor barbarus Kubas 1 1,147 27 Maj 2020, 13:52
Ostatni post: Nowin

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości