#1
19.07.2019
Witam, będzie to pierwszy wpis o moich Pheidole indica, a zarazem pierwszy dziennik przeze mnie prowadzony, więc proszę o wyrozumiałość Big Grin .Mrówki sprowadzone zostały z Chin i przeszły podróż na 6 z plusem, tracąc jedynie garstkę robotnic. 

Na ten moment w skład kolonii wchodzą 2 królowe i około 100-150 robotnic. Potomstwa mają na razie niewiele, ale spowodowane jest to zapewne aklimatyzowaniem się mrówek. 

Pheidole indica jest gatunkiem inwazyjnym, pierwotnie występującym w Azji, a z czasem przez działalność człowieka zawleczonym do Ameryki, południowo zachodniej Australii,
Afryki, a nawet południowej Europy. Gatunek jest silnie poliginiczny, tworzy nowe królowe w obrębie jednej kolonii.

Robotnice ciut większe od europejskich P.pallidula, czarne, średnio 2,5-3,5mm, robotnice major 4-5mm, królowa natomiast 7-8mm.

Tak jak każde Pheidole, Pheidole indica są bardzo żarłoczne, karmie je mącznikami, które to są przez nie uwielbiane i miodem, którego nie pobierają aż tak wiele.

Robotnice wyglądają tak:

   

A żołnierze tak:

   

Kolonia jest w trakcie przeprowadzki.

   

A całość prezentuje się tak:

       
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
20.07.2019
Przeprowadzka trwa, mrówki tak zajęte że robienie zdjęć to tylko formalność. 

   

Jej wysokość, królowa nr 1.

   

I szybko biegająca, królowa nr 2.

   

W trakcie przeprowadzki kolonia dostała coś do jedzenia.

   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
24.07.2019 
Podpiąłem mrówkom gniazdo akrylowe z antkeeper 12x12,5cm, jednak do tej pory (30.07.2019) się do niego nie przeniosły

   

Mrówki jedzą połówkę mącznika dziennie, potomstwa na chwile obecną jest bardzo dużo.

   

Zdjęcie słabej jakości i nie widać na nim całego potomstwa, jednak nie chciałem mróweczek stresować.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
07.08.2019
W kolonii pojawił się samiec, a jako że u tego gatunku teoretycznie występuje rójka w gnieździe, to żywię nadzieje iż w niedługim czasie pojawią się również królowe, które następnie zostaną przez samców zaplemnione i dołączą do kolonii. Zdjęcia zacznę wrzucać kiedy mrówki przeprowadzą się do gniazda akrylowego.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Jednak przed przeprowadzką jedno zdjęcie się pojawi, bo akurat udało się uwiecznić to co chciałem: Samiec!

   
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 201 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 178 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,276 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości