#1
Przygotowałem dla moich mrówek wiwarium o rozmiarach 40x30x20 cm. Z rantem, bez pokrywy. Zbiornik zamówiłem w sklepie http://mrowkoyad.pl/
Materiały które użyłem do wypełnienia: Piach zmieszany z gliną wędkarską, ziemia z kretowiska, kamienie, gałęzie.
Na dnie poukładałem dość sporo kamieni i patyków. Mają one stanowić rusztowanie, żeby nie zawalały się komory mrówkom.
Kawałkami tektury podzieliłem dno na trzy części. Dwie skrajne wypełniłem ziemią a środkową część wypełniłem piachem zmieszanym z gliną. Całość dość mocno ubiłem.

Niestety nie robiłem zdjęć podczas budowy. Całość wygląda tak.
                   

Zacząłem nawadniać.
   

Woda przelewa się kapilarnie ze zbiornika postawionego na rancie. Takie rozwiązanie zapobiegnie zawaleniu się korytarzy mrówek jak i ich ucieczce Smile 
Poniżej filmik z nawadnianiem testowym.


Mrówki które w nim zamieszkają to najprawdopodobniej Pheidole nodus.
Planuje też zasadzić jakieś roślinki, ale nic oprócz mniszka lekarskiego nie przychodzi mi do głowy.
Może znacie nazwy nie wysokich roślinek nadających się do tego typu wiwarium ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Wygląda ciekawie, ale z zielenią będzie o niebo lepiej. Ciekawi mnie jak się będzie sprawować takie wiwarium Wink Co myślisz o posadzeniu małej kępki najzwyklejszej trawy?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Trawa się zagęszcza jak się ją przycina i pewnie zarosłaby po pewnym czasie całą powierzchnie. 
Myślałem o koniczynie, ale ona rośnie do 40 cm.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Fikus benjamina albo ginseng, grubosz, ogolnie cos pod bonsai - dobrze znosza przycinanie, drobne listki, mozesz "posadzic na kamieniu" i wyprowadzic na mini drzewko.
Z wersji mniej budzetowych to jeszcze oplatwy bym sugerowal
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Jest 10 cm miedzy podłożem a rantem. Wolał bym żeby nic co rośnie nie wystawało poza obrys.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
A może sam mech nie wyglądałby głupio? Są też różne gatunki mchu, może dałoby się to jakoś ciekawie zrobić  Huh
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Pokombinuje z mchem. Ale obawiam się że będzie dla niego za sucho.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
10 cm... kiwi albo jakis cytrus od pestki. 2 lata zyly w kieliszku 50. osiagnely ok 9-11cm. Ewentualnie ukorzeniona zaszczepka z fikusa benjamina (obcinasz galazke z mlodymi listkami i kladasz do probowki/kieliszka nakrytego folia z woda tak by nie dotykala scianek i dna - po ok 3 tyg powinny puscic korzonki). Jak zasadzisz i sie przyjmie oraz osiagnie te ~10cm sukcesywnie obcinaj stozek wzrostu. Dodatkowo wzrost znacznie spowolni ograniczenie miejsca na korzenie.
Jesli nie chcesz sie bawic za duzo z "zielskiem", rzuc okiem na grudnika (kaktus bozonarodzeniowy) - urywanie "za wysokich" segmentow mu nie szkodzi - on sie w ten sposob rozmnaza. Z czasem "glowny pien" zgrubnie i zdrewnieje.
Wiecej pomyslow na ta chwile mi brak...
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
A ja proponuję po prostu ogrodowe rośliny okrywowe na miejsca suche i z tego co widzę to nasłonecznione. Rojniki-masa gatunków, odmian i kolorów, tworzą dywany z małych rozetek, rozrastają się wolniej niż trawa, płytko się korzenią przez co łatwo je powyrywać z niechcianych miejsc, kwiat może być za wysoki, ale można uciąć. Rozchodnik biały, ostry- dużo niskich odmian, kolory, kształty, kwitnie niski, bardzo płytko się korzeni. Karmnik ościsty- żyje krótko, ale łatwo się odmładza suche nadziemne części się wyłamują, korzenia malutko można zostawić żeby się rozłożył, sama się wysiewa, nisko kwitnie. Najmniejsza koniczyna jaką znam to mikrokoniczyna. Koniczyny będą się szybko rozrastać i dość głęboko korzenić, ale możesz przycinać jak trawnik i nowe liście będą rosły nisko. Rojniki, rozchodniki i karmnik możesz dostać czasem w casto/liroy, albo w punktach ogrodniczych na pewno. Są też "egzotyczne" odmiany rojników, które u nas nie wytrzymują zimy ale warunki domowe znoszą, te znajdziesz na działach z roślinami pokojowymi. Mikrokoniczynę ciężko dostać w sklepach, tylko specjalistyczne. Jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy to dam znać Smile

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&tbm=isch&sa=1&ei=tLu6XMCYLuCDk74Px4G7aA&q=rojnik&oq=rojnik&gs_l=img.3...0.0..22294...0.0..0.0.0.......1......gws-wiz-img.MVr4qqCJbR4

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&tbm=isch&sa=1&ei=Lby6XP2qLdCAk74Pg_ud4AY&q=rozchodnik+bia%C5%82y&oq=rozchodnik+bia%C5%82y&gs_l=img.3..0l3j0i8i30j0i24.83779.85735..86505...0.0..0.69.337.5......1....1..gws-wiz-img.......0i30.vU9WnT0nkQ0

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&tbm=isch&sa=1&ei=hby6XLqeAcyRmwWy54kg&q=karmnik+o%C5%9Bcisty&oq=karmnik+&gs_l=img.1.1.0l10.25215.32077..33236...0.0..0.74.554.8......1....1..gws-wiz-img.......0i67.G7n2JXFWNX4
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#10
O to chodziło. Zanotuje sobie i będę szukał Smile Dziękuje.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy ktoś zmniejszał duże gniazdo dla małej koloni zasypując komory piaskiem? Marofelidae 3 983 21 Kwi 2021, 08:30
Ostatni post: kandarpl
Lightbulb Formikarium DIY dla Messor barbarus Schaokai 13 6,167 03 Wrz 2020, 11:43
Ostatni post: korek
  Jakie wężyki dla jakich gatunków stosujecie spirit 7 1,820 31 Sie 2020, 13:31
Ostatni post: kandarpl
  Wapienie do wiwarium Belphegor 3 1,110 03 Cze 2020, 22:59
Ostatni post: Belphegor
Photo Formikarium dla Nicobarensis kandarpl 3 1,377 06 Lut 2020, 09:34
Ostatni post: kandarpl

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości