#1
Królową L. (Chthonolasius) sp z 2017 roku i około 40 robotnic L. niger, dostałem od patry090. Wymieniłem się z nim na kolonię L. flavus widoczną w moim starym dzienniku. 

Królowa zaczęła czerwić bez zimowania. 

30 grudzień 2017
   


22 styczeń 2018
   


23 marzec 2018
   


26 marzec 2018
   


2 kwiecień 2018
   


21 maj 2018
   


Wtedy też postanowiłem przenieść mrówki do nowej próbówki, ponieważ w starej skończyła się woda. 
Połączyłem nową próbówkę ze starą i całość odłożyłem na półkę koło okna, mając świadomość że rolety w oknie są zasłonięte.
Rolety jednak nie pomogły. W pokoju w dzień miałem 28 °C, przy oknie z zasłoniętymi roletami kilka stopni więcej.
W ten sposób pozbyłem się wszystkich robotnic Chthonolasius widocznych na zdjęciach wyżej.  Sad
Oczywiście robotnic L. niger nawet nie zaswędział odwłok.
Nauczyło mnie to, że mrówki te są wyjątkowo wrażliwe na temperaturę.


Akcja ratunkowa polegała na dołożeniu około 300 poczwarek L. niger do koloni.


4 lipiec 2018
   


7 lipiec 2018
   


Widoczne na zdjęciach powyżej żółte robotnice, pochodzą z poczwarek które o dziwo przetrwały wysokie temperatury.

 Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w [font=Lato, Awesome, Arial, sans-serif]pytaniach do dziennika.[/font]
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Zaraz po dołożeniu poczwarek zacząłem kleić dla nich sandwich. Który wypełniłem piachem budowlanym, zmieszanym z gliną wiążącą do zanęt wędkarskich. 
W proporcjach 3:1, piach/glina. 

Kolonia się odbudowuje Smile

11 sierpień 2018
               


19 sierpień 2018
                   

Za tydzień/dwa powinno zrobić się żółto w gnieździe Smile

Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
28 październik 2018

Robotnic z podrodzaju Chthonolasius jest coraz więcej. 

[Obrazek: index.php?cmd=image&sfpg=Q2h0aG9ub2xhc2l...MzgzYzUwNg]

[Obrazek: index.php?cmd=image&sfpg=Q2h0aG9ub2xhc2l...ZjJlNmE0Yw]

[Obrazek: index.php?cmd=image&sfpg=Q2h0aG9ub2xhc2l...NmMzMGFmNw]

[Obrazek: index.php?cmd=image&sfpg=Q2h0aG9ub2xhc2l...NzdjZWMyNA]


I film.




Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Dziś kolonia wylądowała w lodówce celem zimowania. 
Myślę że posiedzą tam miesiąc i to im wystarczy. 
Wyjąłem też kilka robotnic, które w przyszłym tygodniu pojadą do znanego myrmekologa który oznaczy gatunek. 

Film przedstawiający kolonie przed zimowaniem.




I zdjęcie przedstawiające robotnice wysyłane do oznaczenia Smile

   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Wczoraj przeprowadziłem inspekcje koloni w lodówce. Wygląda na to, że wszystko jest w porządku. Ale nie o tym chciałem pisać.

Myrmekolog Michał Michlewicz oznaczył gatunek i okazuje się, że jest to połączenie dwóch gatunków mrówek z podrodzaju Chthonolasius, mianowicie L. jensi i L. umbratus 
Nazwy takich hybryd zapisuje się rozdzielając nazwy gatunków znakiem "x" Tak więc pełna prawidłowa nazwa gatunkowa to Lasius jensi × umbratus
Podobno to druga taka kolonia zarejestrowana w Polsce, co mnie bardzo cieszy i czyni tę kolonie wyjątkową Smile

Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Wczoraj mrówki zakończyły zimowanie.
Obyło się bez strat.

           


Jest i królowa.

   


Mrówki zaczęły budować konstrukcje z grzyba i gliny Smile

       
   

Film przedstawiający ową konstrukcję i ogólny rzut na gniazdo.



Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Kolonia ruszyła pełną parą. Udało mi się nagrać królową z fizogastrycznym odwłokiem Smile

Kilka fotek.

                   

I kilka filmów przedstawiających karmienie.






I królową z wielkim odwłokiem.



Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Moje oczko w głowie. Hybryda L. jensi x umbratus dostała niedawno arenę po Pheidole nodus.

   

Tak wygląda ich gniazdo.

   

A tutaj jedzą miód.

   

Jak wyrosną z tego gniazda to dostaną drugiego sandwicha z wypełnieniem w kolorze czarnym Smile (ziemią z kretowiska).
Widziałem ostatnio coś podobnego i kontrast jest niesamowity. Jak paski na odwłoku osy Smile

Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
W koloni nie ma już robotnic L. niger.  Zostały wypędzone i mieszkały na ściankach areny (pod samym rantem). Tam też ostatnio znalazłem kilka zasuszonych sztuk.
Żółtki radzą sobie dobrze.

[Obrazek: Lasius_jensi_x_umbratus_037.jpg]

[Obrazek: Lasius_jensi_x_umbratus_038.jpg]

[Obrazek: Lasius_jensi_x_umbratus_039.jpg]


Dostały niedawno nową arenę z podłożem w ciemnym kolorze, żeby nie zlewały się z tłem...

[Obrazek: Lasius_jensi_x_umbratus_031.jpg]

[Obrazek: Lasius_jensi_x_umbratus_033.jpg]

[Obrazek: Lasius_jensi_x_umbratus_040.jpg]

I powynosiły trochę piasku z gniazda  facepalm


[Obrazek: Lasius_jensi_x_umbratus_041.jpg]

 Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#10
Mam kilka zdjęć hybrydy, wiec od razu wstawiam.

W gnieździe potomstwa przybywa, mimo zbliżającej się zimy. Ciekawe czy potomstwo będzie zimować, czy spodziewać się form płciowych w przyszłym roku ?
Być może Chthonolasius, podobnie jak L. niger, produkują formy płciowe z przezimowanych larw.
Czy raczej zdążą się przepoczwarzyć przed zimowaniem ? 

Kilka zdjęć gniazda.

               


Kilka przedstawiających pielgrzymkę do miodu.

           


Film sprzed miesiąca.




I sprzed tygodnia.



Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lasius fuliginosus Kowal 13 933 08 Mar 2024, 00:35
Ostatni post: Kowal
  Lasius niger patyczak04 0 67 09 Sie 2023, 00:59
Ostatni post: patyczak04
  Lasius brunneus Hubert 7 1,676 23 Kwi 2023, 16:36
Ostatni post: Hubert
  2x Lasius niger+Chthonolasius slodkie_ciacho 35 16,927 23 Lip 2021, 00:52
Ostatni post: slodkie_ciacho
  Dziennik Lasius flavus - Formiariusz Maniexa *Porzucony* Maniex 2 1,420 17 Mar 2020, 21:46
Ostatni post: Maniex

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości