Witaj, Gość
Avatar Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Login/Adres e-mail:
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 731
» Najnowszy użytkownik: Kjkm-jan
» Wątków na forum: 644
» Postów na forum: 2,730

Pełne statystyki

Użytkownicy online
Aktualnie jest 53 użytkowników online.
» 0 Użytkownik(ów) | 52 Gość(i)
Bing

Ostatnie wątki
Kowal
Lasius fuliginosus

Forum: Dzienniki
Ostatni post: Kowal
08 Mar 2024, 00:35
» Odpowiedzi: 13
» Wyświetleń: 935
spirit
Pytania do dzienników Kow...

Forum: Pytania do dzienników
Ostatni post: spirit
21 Lut 2024, 14:49
» Odpowiedzi: 9
» Wyświetleń: 1,072
szonator
Kupię myrmecocystus

Forum: Ogłoszenia
Ostatni post: szonator
20 Lut 2024, 13:45
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 22
Kowal
Camponotus herculeanus

Forum: Dzienniki
Ostatni post: Kowal
14 Lut 2024, 14:01
» Odpowiedzi: 16
» Wyświetleń: 4,103
Poncyriusz
MM - mój miszmasz - pytan...

Forum: Pytania do dzienników
Ostatni post: Poncyriusz
18 Sty 2024, 03:07
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 4,678

 
  Solenopsis fugax by STROUX
Napisane przez: STROUX - 15 Sie 2018, 20:15 - Forum: Dzienniki - Odpowiedzi (1)

Mrówka złodziejka, ogłoszona najmniejszą mrówką w Polsce, zawitała u mnie 14 sierpnia. Kolonia raczkująca z podrzuconymi poczwarkami do rójkowej królowej z tego roku, larwami królowej oraz pakiecikiem jaj Smile. Mrówki raczej aktywne, jednak co ja mogę powiedzieć po parunastu robotnicach Big Grin. Robotnice mają około 2mm ponieważ są z poczwarek  z dorosłej kolonii Smile.    
Kolonie umieściłem w probówce 10/100mm i połączyłem wężykiem do ściętego moczboxa z wypalonym otworem na wężyk Smile.


Stan kolonii:
Robotnic: ok. 18
Poczwarki: 0
Larwy: ok. 20
Jajka: może 5 
   
Larwy Smile




15.08.2018

Wydrukuj tę wiadomość

  Dziennik Formica sanguinea
Napisane przez: Formicjusz - 15 Sie 2018, 19:50 - Forum: Dzienniki - Odpowiedzi (4)

W tym dzienniku będę opisywał losy kolonii moich Zbójnic Big Grin
W lipcu tego roku a dokładnie 05.07.2018 udało mi się złapać kilka królowych Zbójnicy z czego dla siebie zostawiłem tą najładniejsza i najliczniej czerwiącą  Cool
A więc zaczynamy:

Data: 05.07.2018r
Dzień:1
Królowa:1
Robotnice: 0
Poczwarki: 12 Fomica sp.
Jaja:0
Formikarium: Probówka z przegrodami.

Królową złapałem na wyjeździe- w mojej okolicy mimo usilnych starań nie udało mi się zaleźć ani jednej kolonii. Miałem OGROMNE szczęście ponieważ niedaleko od miejsca gdzie znalazłem błądzącą królową, przy ścieżce wypatrzyłem gniazdo Zbójnic, a przy nim... korowód mrówek wracających z rajdu i niosących kokony  Big Grin Z racji tego że miałem zapasową probówkę zacząłem wyłapywać pojedyncze robotnice i podkradać im poczwarki które niosły. Rozdzieliłem je między królowe które złapałem- ostatecznie było ich kilka. Królowej którą zostawiłem przypadło ich 12.

Data: 15.08.2018r.
Dzień:41
Temperatura:22-26[font=arial, sans-serif]°C[/font]
Królowa:1
Robotnice: 12 Formica sp.
Poczwarki: 8
Larwy: 3
Jaja: 0
Pokarm: miód, owocówki/mącznik
Formikarium: Szklana probówka z komorami+ arena

Po powrocie z wyjazdu podłączyłem od razu arenę i zacząłem intensywne karmienie, pierwsze jaja pojawiły się po 1-2 tygodniach od wyklucia się robotnic. Na chwilę obecną wszystkie robotnice Formica sp. są już dorosłe, a pierwsze jaja przeszły już w poczwarki/ larwy. Nie pojawił się pakiet nowych jaj albo go nie dostrzegłem. Zbójnice zrobiły sobie śmietnik w komorze przy wacie z racji czego w probówce jest straszny burdel a ja będę musiał je w wkrótce przeprowadzić... Undecided 

Zdjęcia:

[Obrazek: yor3tycn1wq2.jpg]

[Obrazek: 3b9scv9srdyl.jpg]

Pytania do dziennika.

Wydrukuj tę wiadomość

  Formikarium akryl a Zbójnice
Napisane przez: Formicjusz - 15 Sie 2018, 18:03 - Forum: Ogólnie o mrówkach - Odpowiedzi (1)

Za niedługo czeka mnie przeprowadzka zbójnic z probówki do formikarium. Mam akrylowe formi w którym trzymałem kiedyś Myrmice, czy głębokość komór 5mm nie będzie dla nich za mała?

Wydrukuj tę wiadomość

  Lasius emarginatus - korek
Napisane przez: korek - 15 Sie 2018, 13:55 - Forum: Dzienniki - Odpowiedzi (3)

Lasius emarginatus dotarły do mnie 25 lipca 2017 roku. Dwie królowe z pakietami jaj. Jedna pojechała do patry090, druga została u mnie.

       


3 sierpnia 2017 
Królowa miała już wielki fizogastryczny odwłok i spory pakiet jaj.
       


9 wrzesień 2017
   


13 wrzesień 2017
   


21 marzec 2018
   
 

Mrówki u mnie nie miały lekko. Dwa razy upuściłem próbówkę z nimi, która się stłukła i mróweczki zbierałem z podłogi. 
Gdyby nie te dwa wypadki, robotnic było by znacznie więcej.


Jeżeli macie jakieś wskazówki/sugestie to poproszę o nie w pytaniach do dziennika.

Wydrukuj tę wiadomość

  Dziennik Formica sanguinea - Ravez
Napisane przez: Ravez - 15 Sie 2018, 12:57 - Forum: Dzienniki - Brak odpowiedzi

Cześć, w tym miejscu mam zamiar pisać o poczynaniach tegorocznej kolonii Formica sanguinea.

1. Królowa została złapana 16 czerwca 2018, ok godziny 13.00. Pogoda słoneczna, wysoka temperatura. Biegała po podwórku wśród gęstej, wysokiej trawy. Niedaleko od piaszczystego lasu sosnowego.
   

2.Po kilku godzinach dostała 40 poczwarek i kilka larw Formica (Serviformica) cf. cinicularia. Mrówki mają stały dostep do miodu, co kilka dni dostają świeżego owada (muchówka, kawałek karaczana tureckiego)

3. Po kilku dniach królowa złożyła pakiet kilkunastu jaj.

4. 28 czerwca, pojawiają sie larwy.

5. 12 lipca, pierwsze 2 poczwarki, reszta potomstwa zostaje zjedzona.

6. 27 lipca, pierwsze 2 robotnice królowej.

7. 8 sierpnia, mrówki dostają ok. 100 poczwarek Formica sanguinea, nie widać nowego potomstwa. Dostają również większą arenę.

Dodam więcej zdjęć kiedy będę miał dostęp do komputera.

Wydrukuj tę wiadomość