#1
W internecie na różnych grupach tematycznych związanych z hodowlą mrówek. Coraz częściej pojawia się informacja że można wpuszczać malutką kolonie do dużego gniazda i nie szkodzi to mrówkom.

Absolutnie nie jest to prawdą. Mrówki lubią mieć ciasno i przytulnie.

Królowa w zbyt dużym gnieździe, czy nawet dużej komorze gniazda, nie czuje się bezpiecznie i zestresowana może zjadać potomstwo w różnym stadium rozwoju. Od jaja do poczwarki. I to nie jest mit. Często tak się zdarza.
Ponadto robotnice, chcąc zmniejszyć gniazdo do przytulnego ciasnego minimum, znoszą różne odpadki i resztki zatykając nimi przejścia. Oczywiście odpadki organiczne później pleśnieją czy nawet gniją. A taka pleśń może zabić całą kolonię mrówek. Dlatego dobrze jest robić w takim gnieździe przegrody choćby z kawałków korka, który mrówki przegryzą wraz z rozwojem kolonii, zyskując dostęp do nowych części gniazda.
Tak jak zrobił to kolega adnin w gnieździe swoich Messor barbarus 
foto: adnin

[Obrazek: 20180110_211057.jpg]

Poniżej zdjęcie pokazujące jak tłoczą się mrówki w probówce.
Kiedyś pokazałem tą fotkę na pewnej grupie na facebooku i zostałem oskarżony o znęcanie się nad nimi, bo nie daje im większego gniazda.

   

Na tym zdjęciu widać dwie puste komory z których mrówki nie korzystają, woląc tłoczyć się w jednej komorze.

   
Odpowiedz
Podziękowanie od: Fred MyrmeLuna
#2
Zdecydowanie się z tym zgadzam. Sam byłem świadkiem, kiedy to moja królowa nie chciała czerwić, ponieważ probówka była za wielka jak na małą kolonię. Sytuacja się poprawiła, kiedy oddzieliłem przegródką z korka kolonię od pozostałej części probówki
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poczwarki dla L. emarginatus od L. niger spirit 5 2,322 25 Lis 2023, 23:01
Ostatni post: Poncyriusz
  Rośliny dla grzybiarek Tigros 1 154 03 Kwi 2023, 21:28
Ostatni post: Revan
  Wielkość wężyków dla mrówek mistrzou 3 1,439 08 Gru 2022, 19:47
Ostatni post: mistrzou
  Owady dla mrówek aktywnych nocą mistrzou 1 1,269 05 Gru 2022, 18:44
Ostatni post: Kowal
  Białko dla Messor Barbarus Patryk 2 1,902 22 Lis 2020, 11:20
Ostatni post: korek

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości