#1
Cześć!

Od jakiegoś czasu zajmuję się budową formikarium dla Messor barbarus. 
Wszystko szło pomyślnie, aż do momentu kiedy przyszło mi sprawdzić szczelność gniazda. 

Część gniazdową mam przyległą do szklanej ścianki jak w załączniku. 
Na wstępie myślałem o wpuszczeniu do środka gęstego dymu, jednakże nie potrafiłem znaleźć niczego co by takowy gęsty dym potrafiło wytworzyć. :p

Ma ktoś jakiś pomysł, sugestię? Może mieliście już bardzo podobny problem? 

Pozdrawiam, 

Matt


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Cześć. Nie dodałeś załącznika. Nie wiem, czy dobrze myślę, że jest to gniazdo typu gipsowego w kącie akwarium? Jeśli tak, to nie sądzę, by był sens sprawdzania szczelności takiej konstrukcji.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Revan napisał(a):Cześć. Nie dodałeś załącznika. Nie wiem, czy dobrze myślę, że jest to gniazdo typu gipsowego w kącie akwarium? Jeśli tak, to nie sądzę, by był sens sprawdzania szczelności takiej konstrukcji.

Dzięki za uwagę. Już dołączyłem zdjęcie. 

Gniazdo jest zrobione w betonie komórkowym przylegającym do ścianki akwarium.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Messor barbarus przegryzą się przez beton w każdym możliwym kierunku, więc naprawdę nie ma co sobie głowy zawracać szczelnością. To będzie przykrywane na stałe, czy robisz rant? Bez rantu możesz się spodziewać wysokiej wilgotności w całej konstrukcji (w gnieździe i na arenie), co jest niekorzystne.

EDIT: Zapomniałem o jednej rzeczy. Musisz wstawić dodatkowe ścianki z plexy wewnątrz, żeby zabezpieczały przed przegryzieniem się mrówek pod arenę.
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Revan napisał(a):Messor barbarus przegryzą się przez beton w każdym możliwym kierunku, więc naprawdę nie ma co sobie głowy zawracać szczelnością. To będzie przykrywane na stałe, czy robisz rant? Bez rantu możesz się spodziewać wysokiej wilgotności w całej konstrukcji (w gnieździe i na arenie), co jest niekorzystne.

EDIT: Zapomniałem o jednej rzeczy. Musisz wstawić dodatkowe ścianki z plexy wewnątrz, żeby zabezpieczały przed przegryzieniem się mrówek pod arenę.

Odpowiadając na Twoje pytanie.

Gniazdo będzie przykrywane na stałe.
Dodatkowo w miejscu gdzie radzisz by zastosować ścianki z plexy, w planach jest umieszczenie żarówki grzewczej, by temperatura była względnie stała i optymalna dla Messorów. 
Co do przegryzania się przez beton, istnieje sposób by uniemożliwić przegryzanie? 
Specjalnie chciałem uniemożliwić modelowanie gniazda, jednakże słyszę, że będzie wręcz przeciwnie...
Istnieje może jakiś środek którym mógłbym "wysmarować" komory, by nie mogły w nich modelować?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Tego typu kompaktowe formikaria, gdzie gniazdo jest wewnątrz areny, są mniej praktyczne od konstrukcji 'osobno gniazdo i osobno arena'. Wilgoć z nawodnionego bloczka będzie parować i trafiać na arenę. To + słaba wentylacja = często pleśń i roztocza saprofityczne. Poza tym przy dużej liczebności będzie Ci trudno tam cokolwiek zrobić, bo nie podniesiesz pokrywy.

Nie potrafię przewidzieć, co wyniknie z takiego sposobu ogrzewania. Nie wiem, czy żarówka grzewcza nie będzie zbyt mocnym źródłem ciepła w takim wypadku. Dodatkowo takie ogrzewanie od wewnątrz może potęgować skraplanie się wody na szybkach gniazda. Ale nikt tak jeszcze gniazda nie ogrzewał, więc całkowicie nie odradzam. Warto jednak przetestować to przed wpuszczeniem tam mrówek. Może lepiej pomyśleć nad kablem grzewczym?

Z relacji hodowców, którzy dorobili się rzeczywiście pokaźnych kolonii wynika, że M. barbarus przemielą prawie wszystko. Nie sądzę, żebyś był w stanie zabezpieczyć taki bloczek betonu komórkowego przed nimi. Niektórzy wprawdzie testują gniazda odlane z gipsu dentystycznego, ale przy M. barbarus zapewne nie zdałyby one egzaminu. W ramach zabawy można próbować takim gipsem wysmarować komory, ale nawet gdyby ten gips był w stanie zatrzymać te mrówki, to i tak znajdą one szczelinę, jakieś niedociągnięcie, gdzie zaczną ryć. Smile I pamiętaj, że gdybyś podłączał dodatkową osobną arenę wężykiem, to musisz zrobić nasadki z rurek aluminiowych, bo wężyki połączeniowe też zjadają.

A tak w ogóle, to jak dużą masz kolonię tych Messor? Bo gniazdo pomieści wiele tysięcy mrówek. Jak dasz tam małą kolonię, to zaczną śmiecić w komorach.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Revan napisał(a):Tego typu kompaktowe formikaria, gdzie gniazdo jest wewnątrz areny, są mniej praktyczne od konstrukcji 'osobno gniazdo i osobno arena'. Wilgoć z nawodnionego bloczka będzie parować i trafiać na arenę. To + słaba wentylacja = często pleśń i roztocza saprofityczne. Poza tym przy dużej liczebności będzie Ci trudno tam cokolwiek zrobić, bo nie podniesiesz pokrywy.

Nie potrafię przewidzieć, co wyniknie z takiego sposobu ogrzewania. Nie wiem, czy żarówka grzewcza nie będzie zbyt mocnym źródłem ciepła w takim wypadku. Dodatkowo takie ogrzewanie od wewnątrz może potęgować skraplanie się wody na szybkach gniazda. Ale nikt tak jeszcze gniazda nie ogrzewał, więc całkowicie nie odradzam. Warto jednak przetestować to przed wpuszczeniem tam mrówek. Może lepiej pomyśleć nad kablem grzewczym?

Z relacji hodowców, którzy dorobili się rzeczywiście pokaźnych kolonii wynika, że M. barbarus przemielą prawie wszystko. Nie sądzę, żebyś był w stanie zabezpieczyć taki bloczek betonu komórkowego przed nimi. Niektórzy wprawdzie testują gniazda odlane z gipsu dentystycznego, ale przy M. barbarus zapewne nie zdałyby one egzaminu. W ramach zabawy można próbować takim gipsem wysmarować komory, ale nawet gdyby ten gips był w stanie zatrzymać te mrówki, to i tak znajdą one szczelinę, jakieś niedociągnięcie, gdzie zaczną ryć. Smile I pamiętaj, że gdybyś podłączał dodatkową osobną arenę wężykiem, to musisz zrobić nasadki z rurek aluminiowych, bo wężyki połączeniowe też zjadają.

A tak w ogóle, to jak dużą masz kolonię tych Messor? Bo gniazdo pomieści wiele tysięcy mrówek. Jak dasz tam małą kolonię, to zaczną śmiecić w komorach.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. 

Odnośnie wentylacji, myślę, że z tym sobie poradzę. Za częścią gniazdową planuję umieścić dziurę przez którą ma być prowadzona żarówka (lub kabel grzewczy). Umożliwi to również wstawienie chociażby wentylatorka, który poruszy trochę powietrze. 
Bardziej martwi mnie fakt, że mrówki mogą rozgryźć beton, bo to już byłaby katastrofa. Na tym etapie wiem już, że trzeba będzie zastosować jakieś siatki o bardzo małej średnicy otworów (i tu ogromne dzięki za radę).

Co do wielkości kolonii.... Jeszcze nie posiadam jej w ogólę, planuję zagnieździć w nowym domu dopiero "początkującą" kolonię. Smile 

A jeszcze wracając do w ogóle pierwszego pytania, tj. sprawdzenie szczelności.
Jest to bardzo ważne, gdyż jeżeli okaże się, iż między szybą a betonem są spore szczeliny, mrówki mogą najzwyczajniej w świecie podróżować od komory do komory po szybie zamiast korytarzykami. Nie ukrywam, byłoby to bardzo smutno biorąc pod uwagę ogrom pracy podczas budowy. Sad
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Matt napisał(a):A jeszcze wracając do w ogóle pierwszego pytania, tj. sprawdzenie szczelności.
Jest to bardzo ważne, gdyż jeżeli okaże się, iż między szybą a betonem są spore szczeliny, mrówki mogą najzwyczajniej w świecie podróżować od komory do komory po szybie zamiast korytarzykami. Nie ukrywam, byłoby to bardzo smutno biorąc pod uwagę ogrom pracy podczas budowy. Sad

Robotnice Messor są duże, więc z całą pewnością nie będą wchodzić między szybkę a bloczek. Nie ma jednak gwarancji, że nie znajdą jakichś szczelin na łączeniach dwóch bloczków i nie wcisną się gdzieś w rogi tego akwarium. Tego nie da się sprawdzić. Możesz dodatkowo przykleić bloczek do szyby cienką warstwą silikonu w ramach uszczelnienia. Ale naprawdę nie ma co się takimi drobnostkami przejmować, bo mrówki zrobią sobie niedługo korytarze wewnątrz tego y-tonga i i tak będą poruszać się nie tędy, gdzie trzeba. One wygryzą wszytko, co będzie stało im na drodze, jeśli tylko uznają, że potrzebują. Smile Na początku i tak powinieneś trzymać kolonię w probówce, aż osiągnie kilkadziesiąt robotnic, a później przesiedlić do niewielkiego gniazda. Te Twoje niespecjalnie nada się dla niewielkiej kolonii.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Materiały i technika budowy gniazda wujo 26 9,157 26 Lut 2023, 14:08
Ostatni post: Murthag91
Lightbulb Formikarium DIY dla Messor barbarus Schaokai 13 6,165 03 Wrz 2020, 11:43
Ostatni post: korek
  Wymiary gniazda wujo 2 1,769 05 Kwi 2019, 19:06
Ostatni post: wujo
  Budowa gniazda dla Tetramorium sp. STROUX 1 1,838 18 Lut 2019, 22:03
Ostatni post: korek

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości