#1
Witajcie.
Ostatnimi dniami troszkę siedziałem nad nowym projektem sterownika do swoich formikariów bo już zaczęła mnie denerwować ilość czasówek, kabli
i rozdzielaczy - sami wiecie jak do wygląda jak się ma kilka gatunków więc stwierdziłem że trzeba to wszystko w końcu ogarnąć.

Projekt powstał w oparciu o wyświetlacz dotykowy przez  który można zarządzać całym sterownikiem. 

Z funkcji które aktualnie były mi niezbędne to oczywiście wyłącznik czasowy który odpowiada za dzienne ogrzewanie i oświetlenie gniazd czerwonymi ledami które dają maksymalną temp 25*C, ogrzewanie nocne oparte o kabel grzewczy rozwinięty pod wszystkimi formikariami i funkcja załączania światła nad formikariami które włączam podczas karmienia lub obserwacji. Wszystkie parametry z czujników wyświetlane są na wyświetlaczu. (zdjęcie poniżej). 

Cały sterownik i elementy wykonawcze wmontowałem w półkę LACK z IKEI - po odpowiednim jej przygotowaniu zrobiło się w niej dość dużo miejsca na całą elektronikę.

Tym sposobem wreszcie pozbyłem się makaronu z kabli Smile

   

Funkcje Menu:

   

Ustawienie daty i godziny:

   

   

   


Ustawienie timera:

   


   


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
Podziękowanie od: korek
#2
Całość prezentuje się niezwykle schludnie i profesjonalnie. Jak mierzysz temperatury i wilgotności w każdym formikarium?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Czapki z głów Wink . Mega robota!
Kanał YT KLIK
Instagram KLIK
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Aktualnie jest tylko w trzech formikariach robiony pomiar i na wyświetlaczu jest pokazany pomiar uśredniony ale planuję zrobić to w każdym gnieździe tylko muszę dokupić więcej czujników. Jeden czyjnik ma już w sobie pomiar temp. i wilgotności. Jak dołoże czujniki to planuję każde formi sterować oddzielnie.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
A da się ustawić inną temperaturę w poszczególnych formikariach ? Tzn czy jest wielokanałowy?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
korek napisał(a):A da się ustawić inną temperaturę w poszczególnych formikariach ? Tzn czy jest wielokanałowy?

Dzisiaj  dotarło do mnie 12 czujników do pomiaru temperatury i wilgotności. 

   

Każdy z nich bedzie włożony do osobnego gniazda więc pomiar bedę miał z każdego gniazda osobno. Jeżeli chciał bym sterować ogrzewaniem każdego gniazda z osobna to wystarczy tylko pod każdym mieć osobne urządzenie grzewcze/matę grzewczą lub tak jak to jest u mnie diody LED przepuszczone przez przekaźnik który włączy lub wyłączy źródło grzania w zależności od ustawionej/zadanej temperatury. Więc jest momżliwe sterowanie temperaturą w każdym formikarium :-)
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Do sterownika tak jak już wcześniej pisałem o zamiarze doszła nowa funkcja która pokazuje aktualną temperaturę i wilgotność w każdym formikarium.
Troszkę mrówki mnie chyba znienawidziły bo w każdym gnieździe musiałem wywiercić otwór 2,5 mm na przewody i włożyć czujnik.
przy następnych formikariach czujnik już będzie wbudowany w gniazdo.
Odczyt z czujników jest aktualizowany co 2 sekundy. Muszę jeszcze dopisać do odczytów funkcje które z automatu będą alarmowały jeżeli wilgotność spadnie
po niżej krytycznej wartości ustalonej osobno dla każdego gatunku. (Może jakoś się to uda Smile ) dzięki temu będę wiedział w którym gnieździe powoli brakuje wody. 

   

   

Krótki film pokazowy:


W planach mam jeszcze automatyczną dolewkę wody do poidełek ale na razie muszę dać mieszkańcom gniazd odpocząć :-) 

Jak macie jakieś pomysły jakie funkcje można jeszcze dodać do tego sterownika to piszcie :-)
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
No kurde szacun na dzielni. Smile Na prawdę jestem pod wrażeniem.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości