#1
Dzień dobry !
Mam mały problem z przeprowadzeniem Lasius Niger do nowej probówki.

Od ok 1,5 miesiąca tak totalnie kończy im się woda w probówce. Próbowałam je przeprowadzić do nowej różnymi metodami, zaciemnienia, podgrzewanie probówki, ustawianie pod kątem, światło (oczywiście w granicach rozsądku Wink ) i nic z tego nawet po kilku dniach. Obok na arenie mają przez cały świeżą probówkę z wodą ale chodzą tam tylko pić tak samo było za każdym razem kiedy próbowałam im podłączać nową probówkę (woda w probówce jest źródlana - nie z kranu). 
Teraz jeszcze do tego zabudowały probówkę piaskiem w środku tak, że zostawiły tylko małą dziurkę i przejdzie tylko robotnica, królowa nie ma szans a woda się właściwie już skończyła. Z pół roku temu wystarczyło normalnie połączyć probówki i sobie przeszły a teraz za nic nie chcą się ruszyć. 
Była jeszcze próba dania im probówki z kawałkiem korka jako przegrody ale do tego w ogóle już nie chciały się zbliżyć.
Może ktoś miał już taką sytuację i mógłby coś podpowiedzieć ? Czy to może być kwestia tego, że są teraz w plastikowej probówce a ta "nowa" jest szklana ?

Dodam, że ogólnie mrówki zachowują się normalnie, łażą po arenie przychodzą po miód i owady itp.

Będę wdzięczna za choćby małą sugestię co zrobić Wink


Załączone pliki Miniatury
           
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Cześć Smile
Myślę, że nie należy się tym martwić. Moje nigerki dostały nową probówkę pół roku temu i do tej pory się nie przeprowadziły w całości Smile. Może przynoszą wodę z nowej? Nie ma to na pewno związku z materiałem... Czasami mrówki usypują góry z piasku, aby ograniczyć ilość miejsca. Takie małe otwory chronią je także przed wrogami.
Zapraszam na nową stronę MyrmeLuny: myrmeluna.com.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Mrówki zawsze wybierają miejsce tam, gdzie mają lepsze warunki Smile Najwidoczniej nowe probówki nie są dla nich aż tak atrakcyjne jak ta stara Wink W nowej zrób przegrody, zaciemnij i spróbuj lekko podgrzewać sam jej koniec. Starą pozostaw odsłoniętą Smile Lasius niger to strasznie zawzięte skurczybyki i przez długi czas mogą nie chcieć się ruszyć Tongue
"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Ok, dziękuję bardzo za odpowiedzi Wink w takim razie trzeba przyjąć stanowisko, że one najlepiej wiedzą czego im trzeba Big Grin
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poczwarki dla L. emarginatus od L. niger spirit 5 2,319 25 Lis 2023, 23:01
Ostatni post: Poncyriusz
  Problem AntMan 1 102 21 Maj 2023, 17:47
Ostatni post: AntMan
Exclamation Problem z królową Messor Barbarus! Pilne! Proszę o pomoc! Anonimowy1979 1 2,980 30 Cze 2022, 19:18
Ostatni post: Woolfy05
  Doświadczenia związane z hodowlą Lasius emarginatus Thomson 5 3,159 05 Gru 2021, 02:40
Ostatni post: Robal
  Lasius flavus Kuper136 10 2,114 25 Lis 2020, 16:25
Ostatni post: Kuper136

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości